«Ми лише розвинені нащадки мавп на маленькій планеті поруч зі звичайнісінькою зіркою. Але ми маємо шанси осягнути Всесвіт. Це і робить нас особливими», — так науковець Стівен Гокінг говорив про людство.

Учений народився у 300 річницю смерті фізика й астронома Галілео Галілея, а помер у 30 річницю Дня числа Пі. Попри параліч, за життя професор зробив величезний вклад у дослідження чорних дір і походження Всесвіту, ставши одним з найвидатніших науковців сучасності. Громадське розповідає, ким увійшов в історію професор Стівен Вільям Гокінг.

Вивчав чорні діри та квантову гравітацію


«Від часів Альберта Айнштайна не було науковця, який би так захопив людську уяву й заручився підтримкою десятків мільйонів людей по всьому світу», — сказав про Гокінга Мічіо Кайку, професор фізики в університеті міста Нью-Йорк.

В Оксфордському університеті, де навчався Гокінг, єдиним по-справжньому цікавим предметом для себе він убачав космологію. Адже, за словами самого науковця, вона «працювала над великим питанням: звідки взявся Всесвіт?»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Навіщо пакувати кулі: практичне застосування математичного відкриття українки В'язовської

Над цим Гокінг і працював усе життя. Наукова робота зосереджувалася, зокрема, на квантовій гравітації та природі чорних дір. Він дослідив, що чорні діри насправді зовсім не чорні й мають здатність випаровуватися. Також Гокінг довів, що вони не знищують усе, що туди потрапляє, і навіть здатні «випромінювати енергію». У теорії про гіпотетичне випромінювання чорних дір це назвали випромінюванням Гокінга.

«Що станеться, якщо хтось стрибне до чорної діри? Я точно не думаю, що він це переживе. З другого боку, якби ми відправили когось туди, його атоми не повернулися б назад у Всесвіт, але енергія його маси — так», — сказав Гокінг в одному з інтерв'ю.

Над питанням «звідки взявся Всесвіт?» Гокінг продовжував працювати все своє життя (на фото — Стівен Гокінг на конференції в Нью-Йорку, 12 квітня 2016 року) Фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Прожив з хворобою понад 50 років, хоча прогонозували не більше трьох


Коли Гокінгу було 22, лікарі діагностували в нього боковий аміотрофічний склероз. Зазвичай із цією хворобою живуть не довше трьох років. Проте Стівен Гокінг прожив з нею понад 50. Майбутній науковець, за власними спогадами, дізнавшись про хворобу, впав у депресію.

Недуга повністю паралізувала його, зробивши цілковито залежним від інших людей або технологій. Параліч був поступовим, зрештою рухомими залишились лише декілька пальців на руці. Та пізніше відмовили й вони, відтак здатність рухатися зберегли лише м'язи на одній зі щік. Саме навпроти неї розмістили датчик, за допомогою якого Гокінг міг керувати комп'ютером і своїм візком.

Двічі одружений, двічі розлучений


Зі своєю першою дружиною, Джейн Уайльд, він побрався за два роки після того, як йому діагностували хворобу. Гокінг згадував, що тоді це стало для нього «тим, заради чого варто жити». Поза тим, одруження мотивувало знайти роботу, тож він почав активно працювати над докторською дисертацією.

Пізніше у Стівена та Джейн народилась донька й двоє синів. Утім, після 26 років шлюбу вони розлучилися. Згодом Гокінг одружився вдруге — із своєю доглядальницею. Проте і з нею розійшовся.

Після смерті фізика його діти, Люсі, Роберт і Тім, у заяві для преси згадали: «Одного разу він сказав: «Всесвіт не був би тим, чим він є, якби не був домівкою для людей, яких ви любите». Ми завжди будемо сумувати за ним».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Врятувати українську науку — RE:ФОРМА

Стівен Гокінг (у центрі) в стані невагомості на борту спеціально переобладнаного літака Boeing-727, 26 квітня 2007 року. Відчути стан невагомості було давньою мрією британського вченого, який на той час уже 40 років був прикутий до візка. Літак американської компанії Zero Gravity вилетів із Центру космічних досліджень НАСА, піднявся над Атлантикою на десятикілометрову висоту після чого здійснив низку знижень та злетів параболічною траєкторією. Саме під час знижень тривалістю 25 секунд, всі пасажири перебували в стані невагомості Фото: NASA

Популяризував науку


Попри те, що Гокінг був з головою занурений у дослідницьку діяльність, він докладав також чимало зусиль задля популяризації науки.

Він написав багато книжок про Всесвіт і космологію. Однією з найпопулярніших стала його «Коротка історія часу: Від великого вибуху до чорних дір», опублікована у 1988-му. Крім цього, у 2007 році спільно зі своєю донькою Люсі, фізик видав художню дитячу книжку «Таємний ключ Джорджа до Всесвіту» — історію про пригоди хлопчика, який усупереч забороні батьків, захоплюється технологіями й досягає успіху в науці.

Про Гокінга зняли кілька біографічних стрічок. У драматичному фільмі BBC «Гокінг» роль професора виконав Бенедикт Камбербетч, за що його номінували на премію BAFTA.

У 2014 році Стівен Гокінг став героєм ще однієї стрічки — «Теорія всього», де науковця зіграв Едді Редмейн. Стрічку номінували на багато нагород, а Редмейн отримав «Оскара» за найкращу чоловічу роль.

Сам Гокінг запам'ятався глядачам камео в одному з епізодів телесеріалу «Теорія великого вибуху».

Гокінг презентував дослідження про те, як збірна Великої Британії з футболу може виграти чемпіонат світу в Бразилії (на фото — науковець під час прес-конференції в Лондоні, Велика Британія, 28 травня 2014 року) Фото: EPA/ANDY RAINСтівен Гокінг (у центрі) біля пам'ятника Альфонсо III де Фонсека, архієпископу Сантьяго де Компостела (1507-1523), скульптора Рамона Конде на території коледжу Сантьяго Альфео (палац Фонсека), на північному заході Іспанії, 27 вересня 2008 року Фото: EPA/X.REY

Попереджав про загрози штучного інтелекту


Стівен Гокінг неодноразово публічно виступав зі своїм баченням подальшого розвитку людства. В останні роки найбільшу загрозу для планети він убачав передовсім у двох речах — глобальному потеплінні й розвитку штучного інтелекту.

Зокрема, вчений критикував рішення Дональда Трампа про вихід США з Паризької кліматичної угоди. «Дії Трампа можуть виштовхнути Землю за межу — і тоді вона стане, як Венера: з температурою понад 250 градусів і дощами із сірчаної кислоти».

В інтерв'ю WIRED він казав, що людству в майбутньому доведеться залишити Землю через стрімке зростання можливостей штучного інтелекту. Гокінг попередив, що штучний інтелект скоро досягне рівня, коли стане «новою формою життя, яка перевершуватиме людей», а відтак «зможе замінити людей узагалі».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Математичний геній Фионг Ань Чан

Оголошення про смерть Гокніга в коледжі Кембриджського університету, Велика Британія, 14 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Поділитись: