Як війна вплинула на економіку України та що буде далі — пояснення Нацбанку
Відбулося планове засідання Комітету з монетарної політики, під час якого фахівці Національного банку України детально обговорили, у якому стані нині перебуває економіка України за підсумком майже 50—ти днів повномасштабного військового протистояння росії.
За підсумками планового засідання Комітету з монетарної політики фахівці Національного банку України розповіли, в якому стані нині перебуває економіка нашої країни — після майже 50 днів повномасштабного військового протистояння росії. Про це повідомила пресслужба НБУ.
Інфляція
Наслідки війни посилюватимуть інфляційний тиск. У березні споживчі ціни прискорили зростання до 13,7%. Насамперед стрімко подорожчали харчі, фармацевтичні товари та пальне.
За підсумками 2022 року інфляція може перевищити позначку в 20%, але залишатиметься контрольованою, а НБУ та уряд стримуватимуть зростання цін. Це буде можливим завдяки:
- тимчасовій фіксації обмінного курсу гривні, що стримуватиме ймовірне погіршення ситуаціїта подорожчання імпортних товарів;
- зниженню податків;
- фіксації цін на житлово-комунальні послуги;
- адміністративному регулюванню цін на низку харчів та паливо.
Економічна активність та ВВП
Шок перших тижнів минув, бізнес поступово відновлює свою діяльність. Опитування, яке провів Нацбанк, свідчить, що частка підприємств, які припинили діяльність, у перші тижні березня становила понад 30%, а на початок квітня відсоток зменшився до 23.
Проте активні бойові дії тривають, і повномасштабна агресія росії проти України призводить до розриву виробничих та логістичних зв'язків між регіонами та до значного зростання вимушеної міграції.
Як наслідок, втрати від війни будуть значними. За оцінками НБУ, економіка поступово відновлюватиметься, однак реальний ВВП у 2022 році може скоротитися не менш як на третину.
Експорт та імпорт
Зовнішня торгівля поступово відновлюватиметься після шоку в перший місяць війни. У березні експорт товарів стрімко скоротився через порушення логістики та руйнування виробничих потужностей. Імпорт через зменшення внутрішнього попиту, складнощів із логістикою, а також обмеження критичними статтями теж скоротився.
Однак, за очікуваннями НБУ, завдяки частковому розвʼязанню проблем із логістикою обсяги експорту поступово зростуть. А зростання імпорту відбуватиметься внаслідок поступового відновлення споживчого та інвестиційного попиту.
Шляхи відновлення економіки
Фінансова підтримка міжнародних партнерів України буде вагомим джерелом валютних надходжень в Україну. Іншими відносно стабільними джерелами залишатимуться перекази трудових мігрантів та доходи ІТ-індустрії.
Остаточна оцінка втрат економіки від повномасштабної агресії росії проти України насамперед залежатиме від тривалості воєнних дій. Зі швидким відновленням України має допомогти проведення структурних реформ, залучення масштабної міжнародної підтримки та інтеграція в Європейський Союз.
- Поділитися: