8 питань про IKEA в Україні
Найгучніша новина цього тижня — на український ринок заходить шведський рітейл—гігант IKEA, відомий недорогими та стильними меблями. На кінець 2017 року компанія IKEA Group володіла і управляла 355 магазинами у 29 країнах, тобто 90% магазинів (решта належать власникам франшизи).
Торік магазини IKEA відвідали 936 мільйонів людей, а обсяг продажів компанії по всьому світу за підсумками року склав 38,3 мільярди євро. І тепер до рітейл-сім'ї може приєднатись і Україна.
Громадське розбиралося, звідки такий шум навколо шведських меблярів, чи це — інвестиція в Україну, та найголовніше — коли можна буде придбати меблі IKEA?
Коли?
IKEA офіційно підтвердили, що вийдуть на український ринок у 2019 році. Щоправда торговельний центр, в якому має розміщуватися магазин, ще не зведений. Його планували здати вже восени, але наразі реалістичними термінами джерела Громадського на ринку називають листопад 2019 року. У забудовника говорять про початок наступного року. А в IKEA анонсують відкриття магазину влітку. Кажуть, відкрилися б і раніше, але на заваді затримка будівництва ТРЦ.
Де?
Перший магазин компанія планує відкрити в новому торгівельно-розважальному центрі Києва — Ocean Mall. Це друга черга Ocean Plaza, власником якого є Вагіф Алієв. Цей ТРЦ розташується поруч з Ocean Plaza, та включатиме в свій комплекс відому будівлю з «тарілкою» Інституту науково-технічної інформації. Однак остаточного плану будівлі наразі немає, тому існують побоювання, що замість зберегти цю споруду її просто зруйнують і побудують нову.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Флоріан Юр'єв: архітектор «тарілки» та винахідник кольоропису
На думку рітейлера, це відносно близько до центру, тут є зручна транспортна розв'язка з метро Либідська.
Джерела Громадського, близькі до забудовника, повідомляють, що скандинавів в Україну «заводила» консалтингова компанія NAI Ukraine. Це брокер компанії-забудовника іншого торгового центру в серці столиці — «Мандарин Плаза», яку асоціюють з Алієвим. Вона опікується орендою в його ТРЦ Ocean Mall та Blockbuster Mall.
До речі, за подібною схемою заходив в Україну й вже відкритий магазин H&M — до ТРЦ того ж власника і теж у готовий торговий центр.
Чи великим буде магазин?
Не слід думати, що це буде величезний молл, де можна буде вештатися годинами. Україна стане одним із перших ринків, на яких IKEA відкриє так званий city store, разом із Францією, Великою Британією, Данією, США та Китаєм.
Попередньо заявлений метраж магазину — 4 тисячі квадратних метрів. Однак на зустрічі з журналістами очільник IKEA у Східній Європі Стефан Вановербеке уточнив, що площа складе 6 тисяч квадратів. Це не так багато — площа деяких магазинів IKEA сягає 60 тисяч квадратних метрів, а цьогоріч компанія відкриє в Південній Кореї найбільший магазин площею 91 тисяча квадратів.
Черга в нещодавно відкритому магазині IKEA в місті Карст, Німеччина, 12 жовтня 2017 року Фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH
Чи буде онлайн-магазин?
City store — це новий для компанії концепт, який передбачає відкриття невеликих точок з обмеженим асортиментом товарів, з більшим акцентом на онлайн-купівлю. Звісно, дещо можна буде оглянути, але вибрати диван з широкого асортименту і протестувати його наживо навряд чи вдасться — радше переглянути каталог та замовити його доставку в Україну.
Вановербеке уточнив основну відмінність між форматами:
«У новому магазині представлятиметься практично весь асортимент товарів. Такий, як у середньостатистичній німецькій IKEA. Єдине — ви не зможете одразу забрати товар додому, крім дрібних аксесуарів. Ви залишаєте замовлення, а наступного дня отримуєте доставку додому, або забираєте з пункту самовивозу».
Товари постачатимуть з регіонального дистрибуційного центру в Польщі, який також обслуговує точки в Румунії, Хорватії та Сербії.
Чи відкриє IKEA великий молл та заводи в Україні?
Зазвичай скандинавська компанія відкриває величезні шопінг-моли за містом, з великими зонами для стоянки. Але цього разу IKEA радше приглядається до ринку. «Ми хочемо відкрити перший магазин нового формату, подивитися на попит, а тоді відкрити більше магазинів. А також запустити в Україні формат електронної комерції. Оскільки ми виходимо з новою моделлю, це може зайняти трохи більше часу», — каже очільник IKEA в Східній Європі.
Тож наразі гігант не планує відкривати в Україні традиційний формат. Причин для цього кілька: хоч рітейлер і каже, що це не проміжний, а повноцінний формат, він дозволить оцінити, що в Україні найбільше користується попитом. Наприклад, у першому магазині півроку після відкриття можна буде обирати лише 3600 товарів з більш ніж 7 тисяч у каталозі. Це пов'язано як з метою аналізу смаків українців, так і з тим, що на імпорт рослин і побутової техніки компанії потрібно отримати ліцензію.
Що це дасть українській економіці?
Назвати це інвестиціями в країну складно. IKEA не оголосила про побудову комплексу, а зайде в готовий ТРЦ. Тож сплачуватимуть скандинави лише оренду, яка, за підрахунками експертів із нежитлової нерухомості, за останній рік підскочила в ціні до більш ніж 1000 доларів за квадратний метр.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто інвестує в Україну?
Компанія наразі планує найняти 120 працівників, половина з яких працюватимуть у магазині, інші — в логістиці. Також планують укласти угоду з українським логістичним оператором, який постачатиме товари в магазини, а також доставлятиме їх до клієнтів. Наразі IKEA не кажуть, із ким саме співпрацюватимуть.
Рітейлер відомий тим, що намагається максимально працювати «по-білому», тому можна очікувати легального оформлення для працівників і регулярної сплати податків у бюджет, хоча в Європейському союзі й підловили власника компанії на маніпулюванні звітністю заради зменшення податкового навантаження.
Менше з тим, Вановербеке відзначив, що завдяки розробленій методології виходу на ринок вдалося зменшити кількість сірих плям і мінімізувати корупційні ризики — над проектом працювала робоча група, яка включала Ukraine Invest, чиновників Кабміну, а також відповідальних за видачу дозволів і ліцензій. Навіть президент Петро Порошенко долучився до нього.
Постачальники IKEA та H&M нещодавно засвітились у скандалі. Британська неурядова організація Earthsight оприлюднила доповідь про незаконний експорт української деревини в ЄС, звинувативши, зокрема, компанії Egger, Swiss-Krono і Kronospan. Але дехто з українських компаній уже є цілком офіційним постачальником шведського гіганта — наприклад, меблева компанія «Морган Феніче» із заводом у Квасилові.
Фасад магазину IKEA в місті Делфт, Нідерланди, 18 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/ROBIN UTRECHT
Чи не знищить IKEA вітчизняний ринок меблів?
Навесні заступниця міністра економічного розвитку і торгівлі, торговельна представниця України Наталія Микольська повідомляла, що IKEA зацікавлена в співпраці з українськими постачальниками дерев'яних меблів і комплектуючих до них. Тож є велика ймовірність, що українські меблярі, яких на ринку понад 3 тисяч, зможуть зайняти цю нішу. Це дозволить принести додаткові гроші, зокрема від експорту, в українську економіку.
Як розповіли Громадському в Українській асоціації меблярів, за їхніми підрахунками, останні роки збут меблів на внутрішньому ринку України зростав на 10% на рік, і у 2017-му загалом склав близько 1,3 мільярдів доларів. Причина — скорочення збуту на російський ринок, який займав 40% у структурі розповсюдження українських виробників.
Чимало українських виробників пропонують стильні меблі класу IKEA, але вони далекі від мас-маркету і вартість у них відповідна — кілька тисяч, а то й десятків тисяч гривень.
Меблі IKEA відносно дешеві, прості та водночас якісні, а магазин пропонує мінімальну націнку, яка, хоч і залежить від ринку та його купівельної спроможності, все одно часто дешевша від того, що пропонують українські виробники. Поява такого конкурента змусить їх стати більш гнучкими в товарній та ціновій політиці, щоб не збанкрутувати.
Чому лише тепер?
Ще у 2005-му компанія попросила Київраду виділити землю під будівництво. IKEA були готові вкласти від 1 до 2 мільярдів доларів. Передбачалося, що для центру знищать 70 гектарів лісу, розташованого поруч із трасою Київ — Бориспіль, а загальна площа комплексу мала скласти 160 тисяч квадратних метрів із загальною вартістю у 300 мільйонів доларів. Але Київ відмовився виділяти IKEA ділянку.
Тоді ж з'явилася інформація, що IKEA може вийти на український ринок у Львові, але там також не склалося. Шведи навіть зустрічалися з мером Андрієм Садовим.
Знову заговорили про вихід IKEA у 2009 році. Під забудову компанія навіть придбала земельну ділянку в Одеській області площею 64 гектари. Закінчити перший ТЦ збиралися у 2011-му. Але плани знову залишилися тільки на папері: виходу шведів на український меблевий ринок завадила зміна влади в країні у 2010 році. Тоді ж шведський гігант продав свої активи в Україні — два деревопереробні заводи та меблеву фабрику. Активи в Міжгір'ї купила данська лісопереробна компанія DDS. Два інші підприємства викупила румунська Plimat.
/Любомира Ремажевська
- Поділитися: