Інвестиції — це ніби пряник та батіг української економіки. Ними заохочують, але їхньою відсутністю й лякають цілі галузі. Як зараз виглядає структура інвестицій в Україну, і скільки справжніх?

Які бувають інвестиції?

Розрізняють кілька видів інвестицій. Наприклад, непрямі — здійснені через посередників, їх же називають «портфельними». До них належить покупка деривативів (особливих прав на купівлю чи продаж активу, наприклад, акцій у майбутньому) та цінних паперів. Мета таких інвестицій — насамперед стабільний дохід інвестора.

Є і прямі інвестиції. Інвестувати напряму — це будувати нові компанії, купувати готовий бізнес або ж вливати в нього капітал, створювати і брати участь у спільних підприємствах. Найчастіше прямі інвестиції дають інвестору право хоча б частково управляти компанією. Прямі інвестиції найчастіше розраховані на довший термін, а тому для економіки вони ефективніші.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що буде з державними банками?

Скільки напряму вкладають в Україну?

У 2015 році іноземні інвестори вклали $3,8 мільярдів в українську економіку.

В 2016-му обсяг інвестицій зріс до $4,4 мільярдів. А от минулого, 2017 року, Україна залучила лише $1,9 мільярди прямих іноземних інвестицій. Ще близько півмільярда іноземні інвестори вивели з країни. Це перше падіння прямих іноземних інвестицій за останні три роки.

Торік інвестори найбільше вкладалися в переробну промисловість — понад півмільярда доларів, фінансову і страхову діяльність — третину мільярда, майже по чверть мільярда інвестицій отримали виробники харчових продуктів, видобувні компанії та постачальники електроенергії.

Хто ж вкладає в українську економіку? 

Найбільше в 2017-му інвестицій в Україну надійшло з Нідерландів. Далі йде Кіпр, Росія, Німеччина, Велика Британія, Швейцарія, Франція, Польща, Швеція та Сейшели.

Проте більшість коштів з Росії — це гроші на підтримку банків з російським капіталом. Та й кошти з Кіпру також складно назвати справжніми прямими інвестиціями. Адже саме на Кіпрі українські бізнесмени засновують свої компанії, аби їх було складніше відібрати. А потім виведені з України кошти нібито повертають з острова як інвестиції. Тому за часи незалежності Республіка Кіпр узагалі стала найбільшим інвестором України, вклавши майже $5,9 мільярди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підвищення України в рейтингу Doing Business лише на 4 позиції є дуже слабким — економіст

Поділитись: