СБУ і Головна воєнна прокуратура України завершили розслідувати справу «Рубана-Савченко», наступний етап — суд. Керівника організації «Офіцерський корпус» Володимира Рубана і народну депутатку Надію Савченко підозрюють у спробі захоплення державної влади, держперевороту, організації теракту.

Генпрокурор Юрій Луценко днями заявив журналістам, що план розробили в Москві: «Цей план був вимушеним кроком після того, як Путін не зміг реалізувати свій план воєнного захоплення України. План «Савченко-Рубана» був планом «Б», який, на жаль, часто спрацьовує в українській історії: внутрішній вибух і повалення української держави руками самих українців». 

Юрій Луценко виклав фабулу ймовірного теракту, яку у справі вибудували слідчі. Відповідно до цієї версії, спецпризначенці СБУ повідомили керівництву, що їх намагаються вербувати для скоєння теракту, відтак слідчі почали записувати телефонні розмови і знімати відео, а фігурантами були ті ж спецпризначенці з одного боку і Савченко й Рубан — з другого. 

«Ми бачимо як закуповується Рубаном перший бус, який переганяється на територію «ДНР» і звідти повертається з першою партією озброєння. Ця партія була відправлена на територію Хмельницького полку спецназу СБУ, де зберігалася до часу «Ч», який мали визначити терористи для атаки. Після цього відбуваються стрільби зі снайперської великокаліберної гвинтівки виробництва «ДНР» особисто Савченко і Рубаном.

Вони обговорюють зі спецназівцями СБУ подальші плани: напад на кортеж посадових осіб і спосіб знищення секретаря Ради національної безпеки та оборони України. Після цього відбувається друга поїздка за боєприпасами в «ДНР», яку ми фіксуємо. Машина обладнується засобами аудіо та відеоспостереження. Потім ми бачимо все, що відбувається на окупованих територіях із цим мікроавтобусом: хто сідає за кермо, в яких місцях, що завантажують терористи, якими керують російські офіцери. Машина прибуває назад і в цю мить вона затримується Службою безпеки України». 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Бабах»: у чому підозрюють Надію Савченко

За версією слідства, з вивезеної з непідконтрольної території зброї Савченко і Рубан планував обстріляти Верховну Раду — чи то з Труханового острова, чи то з двох барж з боку Дніпра. Як упевнені силовики, загинути мали тисячі людей. 

Позицію захисту Громадське з'ясувало у Валентина Рибіна. Він — адвокат обвинувачених у цій справі. 

У 2016 році Валентин Рибін був адвокатом бійця Головного розвідуправління Росії Олександра Александрова. Його разом з іншим ГРУ-шником Євгеном Єрофеєвим Голосіївський райсуд Києва визнав винними у скоєнні теракту, в результаті якого загинув український військовий Вадим Пугачов. Обох бійців ГРУ Росії взяли в полон українські військові на Донбасі, а після суду над ними обміняли на Надію Савченко. 

За два роки Валентин Рибін захищає керівника організації «Офіцерський корпус» Володимира Рубана і «формально» — Надію Савченко.

Адвокат Валентин Рибін у студії Громадського, Київ, 7 серпня 2018 року Фото: Громадське

Валентине, генпрокурор Юрій Луценко заявив, що готувався повномасштабний теракт...  

Перше: в цій кримінальній справі відсутні взагалі будь-які сліди, які можуть указувати, що був план повномасштабного терористичного акту.

Друге: немає жодних доказів, що план розробили в Москві за участі президента Російської Федерації.

Третє: слідчі не мають доказів, що план узгоджували з представниками «ДНР». 

Версія генпрокуратури виглядає достатньо переконливо: намагалися завербувати співробітників спецполку, привезли першу партію зброї на територію цього полку, а відтак другу. Ми всі чули записи розмов. 

Версія не витримує жодної критики. Версія про те, що нібито Рубан і Савченко мали пропливати повз на баржі й стріляти, взагалі смішна. У матеріалах справи є аудіо і звукозаписи, ви їх бачили, я вам офіційно й авторитетно заявляю: більш вагомих висловлювань Надії та Володимира або будь-яких інших відеозаписів не надали.

Давайте по порядку. Перший бус, про який говорив Луценко, прямував на територію так званої «ДНР»?  

У слідства немає доказів того, що його купив Володимир Рубан. І немає доказів, що першу поїздку, яка, на думку слідства, була 23 листопада, здійснювали з допомогою Рубана і Савченко. Автобус зі зброєю із сірої зони на нульовий блокпост і на блокпости, контрольовані Україною, завозив такий собі Березень, він же «Кедр», він же Павло Балов. Він був за кермом. (Павло Балов із позивним «Кедр» є співробітником 8-го полку спецпризначення, який базується у Хмельницькому — ред.)

Генпрокурор Юрій Луценко та головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявили, що слідство зібрало докази про запланований теракт керівником Центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимиром Рубаном та народною депутаткою Надією Савченко. Вони показали зброю, яку, за їхніми словами, підозрювані хотіли використати. На спільному брифінгу керівництво СБУ та ГПУ  відзвітувало про завершення досудового розслідування в кримінальному провадженні проти Рубана та Савченко, Київська область, 2 серпня 2018 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Балов — спецпризначинець.

Він — людина, яка є ініціатором цієї провокації. І він записав на диктофон приватну розмову з Надією Савченко. Без будь-якої санкції. 15 березня його допитали в суді, Балов-«Кедр» тоді сказав, що ось цей запис приватної розмови він продемонстрував керівництву, потім — СБУ. А далі вирішили «провернути» всю цю провокацію. Це — спланована й чітка провокація.

Як давно Савченко знайома з Баловим?

З 2016 року.

У них були особисті стосунки? 

Наразі не можу про це говорити. Можливо, це з'ясується згодом.

Чи не про нього казала Надія Савченко в стінах Верховної Ради, вживаючи доволі фривольні вислови про домагання?

Провокацію стосовно Савченко здійснили на емоціях і почуттях. «Кедр» записав особисту розмову, потім за спиною в Надії почав провокувати її на подальші дії. А провокація в нас заборонена.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Термос, капці і гранати: день Надії Савченко перед арештом

Адвокат Валентин Рибін у студії Громадського, Київ, 7 серпня 2018 року Фото: Громадське

А що ж вона казала в тій приватній бесіді з Баловим?

Навіть якщо Надія Савченко дозволяла собі висловлювати якісь фрази чи думки стосовно зміни чинної влади, це не є злочином. 

А в який спосіб вона пропонувала зміни?

Ми, на жаль, поки що не можемо його почути. Від 13 серпня ми почнемо знайомитися з матеріалами справи і передусім я вимагатиму прослухати цей запис. Тому що, підкреслюю, це була провокація!

Але вона на цю провокацію піддалася?

Звичайно. Тому що, можливо, в неї були відповідні стосунки з Павлом Баловим.

Відповідні стосунки — це романтичні стосунки?

Людські стосунки.

Я не розумію вас. Тобто вона йому каже: «Ех, Пашо, непогано було б підірвати Верховну Раду!». А він їй: «Ех, давай підірвемо»?

Після того, як він поспілкувався з керівництвом, з СБУ, він їй найпевніше сказав: давай я тобі допоможу, все організую, треба ось так і ось так. Надія Савченко до перевезення зброї в першому і другому випадках стосунку не має. Перший бус їде на базу розташування 8-го спецполку в Хмельницькому. Як ви думаєте, він міг би стільки кілометрів намотати зі зброєю без відповідних документів прикриття? Ці документи видавав командир частини. Він — свідок у справі, за легендою під ім'ям «Кіт».

Народна депутатка Надія Савченко (ліворуч) та керівник Центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимир Рубан під час засідання Апеляційного суду та обрання запобіжного заходу Рубану, Київ, 20 березня 2018 року Фото: Вікторія Хорошун/Громадське

Тобто є версія Луценка: Савченко вербувала спецпризначенців із цього полку, а вони доповіли керівництву. Далі вже все відбувалося під спостереженням слідчих. А ваша версія — Балов її провокував.

У тому ж то й уся суть! Коли вербують, то є план, розподілені ролі. Тут плану ніякого не було. Вона ділилася наболілим: от якби підірвати Верховну Раду! А ви знаєте, що 90% людей підтримують шлях і ефемерний план Володі та Надії.

Давайте повернемося до вивозу зброї з так званої «ДНР». Перший бус вивозив Балов. Але за кермом другого вже сидів сам Рубан. 

Мій підзахисний сів за кермо цього автобуса, коли той уже завантажили зброєю. І коли його запитують, що він перевозив, він каже: «Меблі».

А меблі куди і навіщо він перевозив?

А ці питання йому ніхто не ставив. Ми наразі теж відповідати на це питання не будемо — позицію захисту озвучимо, коли побачимо докази сторони обвинувачення.

Як ви охарактеризуєте роль Рубана в усій цій історії?

Це роль людини, яка довірилася Надії Савченко.

Надія Савченко довірилася Балову, а Рубан довірився Савченко?

Володимир Рубан не був знайомий з Павлом Баловим, доки їх не познайомила Надія Савченко.

Адвокат Валентин Рибін у студії Громадського, Київ, 7 серпня 2018 року Фото: Громадське

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про затриманого переговорника Рубана

Якщо це все провокація, а вони просто довірливі, чому Рубан був готовий визнати провину?

«ДНР» готові обміняти Володимира Рубана на службовців Збройних сил України, яких утримують у полоні. Прізвища їхні вже відомі — це Сергій Гонтар і Олександр Кореньков. Потрібно дотриматися юридичних формальностей. Це могло виглядати як згода про визнання провини. Ми готові були визнати все, що написано в підозрі.

Але ми не казали, що будемо свідчити про представників «ДНР» чи Москви. А вони хочуть, щоб Володя щось більше сказав. Він не скаже більше, адже і того, що написано в підозрі, немає. Однак для того, щоб повернути додому двох хлопців, розуміючи, що тут він отримує обвинувальний вирок, він усе ж погоджується на цей процес. 

Тобто Володимир Рубан, який довірився Надії Савченко, вирішує взяти на себе неіснуючу провину, поїхати жити на непідконтрольну територію, де небезпечно…

Де буде жити, ми не обговорювали. Задача — обмінятися на двох військовослужбовців ЗСУ. У нього душа за них болить.

Виходячи з цієї логіки, щойно почнеться суд по суті, Володимир Рубан повинен вийти і сказати: «Я визнаю свою провину, засуджуйте мене, міняйте на двох українців!». Таке можливо?

Звісно. Якщо мій підзахисний скаже, що ми граємо в обмін у суді, значить так і буде.

Керівник Центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимир Рубан (ліворуч на лаві підсудних) під час засідання Шевченківського райсуду Києва з розгляду клопотання про продовження строку тримання його під вартою, 4 травня 2018 року Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

Яка роль Віри — сестри Надії Савченко? Вона проходить у матеріалах у цій справі?

Жодним чином. Їй не пред'являли підозри. Наразі я не знаю, чи допитували її як свідка, тому що нам не розкрили поки що, на жаль, матеріали справи.

Олег Мезенцев — близький друг Віри і в минулому помічник нардепа Савченко. Його прізвище фігурувало в тексті першої підозри Володимиру Рубану. Яка його роль у цій справі?

Першу підозру вручили Володі 8 березня, утім, 13 березня її змінили. І в зміненій підозрі Мезенцева вже немає. Я так розумію, він випадково потрапив к поле зору СБУ, йому теж не вручалися ніякі підозри, можливо, його допитували як свідка. 

Надія Савченко вже щонайменше двічі оголошувала голодування. І припиняла його. А Володимир Рубан?

Володимир Рубан голодування не оголошував, час, який з'явився в нього, використовує для вивчення англійської мови. 

Ваші послуги як адвоката зовсім не дешеві. Звідки гроші у вашого підзахисного?

Володя Рубан не платить мені. Можна сказати, що він мій друг.

Коли ми побачимо цю справу в суді?

Ми з Володею Рубаном не будемо довго знайомитися з матеріалами справи. Однак, є Надія Савченко і її адвокати. Їхньої позиції я не знаю. Думаю, якщо процес ознайомлення затягуватися не буде, ми побачимо найближче засідання в жовтні 2018 року. 

Так там же всього 10 томів! Виходячи з практики, на один том йде робочий день. Чому жовтень?

У Володі Рубана — чотири адвокати. У Надії Савченко — п'ять. Усі повинні ознайомитися.

Адвокат Валентин Рибін у студії Громадського, Київ, 7 серпня 2018 року Фото: Громадське

Ви — адвокат Володимира Рубана. Але прихододили на одне засідання щодо продовження арешту Савченко. В якості кого?

Ураховуючи той факт, що і Володя, і Надя в одній справі, я подумую про те, щоб узятися й за її захист. Надія зараз користується правовою допомогою адвокатського об'єднання Barristers (адвокатська компанія, співзасновником якої є Ілля Новіков — російський адвокат, який захищав Савченко в РФ, — ред.). І як вона вирішить, так і буде. Формально я також є адвокатом Надії Савченко — в нас із нею підписана угода, але на ділі її захищають інші. 

Barristers була заснована в минулому російським адвокатом Іллею Новіковим, який захищав Надію в Росії. Ви були його опонентом — захищали російського ГРУ-шника Александрова. Вашого клієнта Александрова разом з іншим ГРУ-шником Єрофеєвим обміняли на Надію Савченко. Тепер ви хочете захищати її в Україні. Дивовижно. 

Ніякої конспірології тут немає, я думаю, що це просто злий жарт долі.

Поділитись: