22 березня Верховна рада зняла недоторканність з Надії Cавченко, давши дозвіл правоохоронцям на затримання та арешт. По обіді слідчі СБУ затримали Савченко й відвели її до слідчого ізолятору СБУ в Аскольдовім провулку Києва.

22 березня Верховна рада зняла недоторканність з Надії Cавченко, давши дозвіл правоохоронцям на затримання та арешт. По обіді слідчі СБУ затримали Савченко й доправили її до слідчого ізолятору СБУ в Аскольдовім провулку Києва. Журналісти Громадського зустрілися з Надією о шостій ранку у квартирі на Троєщині, де мешкає її родина, та супроводжували до парламенту.

Як Надія провела останній день перед арештом, дивіться у проекті Богдана Кутєпова hromadske.doc у суботу, 24 березня — на всіх платформах Громадського та в ефірі незабаром.

«Треба купити гранати»

Шоста ранку, квартира в багатоповерхівці по вулиці Теодора Драйзера в Києві. На кухні 80-річна мати Надії Савченко готує бутерброди. «Це ж треба було вийти й махати руками на весь світ, що вона хотіла взорвати і з гранатомету в купол стрельнути. Та це ж позорисько», — бідкається жінка й намазує масло на хліб.

Надія Савченко заходить на кухню в чорній сукні, в якій згодом прийде до парламенту. Рівно два роки тому, 22 березня 2016-го суд російського міста Донецьк у Ростовській області виніс Надії вирок: 22 роки в'язниці за вбивство російських журналістів і штраф у 30 тисяч рублів за перетин кордону. Два місяці по тому її обміняють на засуджених в Україні російських ГУРівців Алєксандрова та Єрофеєва. Невдовзі Надія стане депутаткою за списком «Блоку Юлії Тимошенко», але лишатиметься позафракційною.

«Мама, доброго ранку, ну шо ти кричиш від самого ранку», — народна депутатка готує каву, збираючи речі в похідний рюкзак: бутерброди, термоси, чотири пачки цигарок, взуття та одяг. Відтак зашнуровує берці та йде до виходу разом із сестрою.

У дверях з'являється чи то родичка, чи то сусідка:

— Як тільки посміють, я сяду коло Верховної Ради…

Надія Савченко перебиває:

— Як тільки посміють, беріть міномети, як вони казали, і знесіть на хрін ту Верховну Раду.

Уже в ліфті вона звертається до Віри:

— Треба заїхати купити гранати.

Та киває у відповідь.

Надворі сестри вантажать речі до автомобіля Skoda. «Стільки їжі напакували, щоб не померла з голоду», — дратується Надія, заштовхуючи рюкзак до багажника. Віра сідає за кермо та вмикає музику. У салоні лунає «Меч Арея» гурту «Тінь сонця».

Надія Савченко дорогою до Ради в машині із сестрою Вірою, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Біля Троєщинського ринку Віра шукає місце для паркування.

— Зараз відчиняємо вікно і я питаю: «Люди, де у вас тут гранати купити можна?». І всі попадають! Савченко за гранатами приїхала, — чи не вперше всміхається Надія.

Гранати — фрукти, а не вибухівку — все ж йде купувати Віра. Вона питає в продавця, чи має він 30 штук, той киває та починає вихваляти товар.

— Це азербайджанські, дуже смачні, для крові корисні.

Віра з усмішкою пояснює — хоче покласти їх у кошик і поставити в парламенті.

— Кажуть, що Надія Савченко носила в Раду гранати. От покажемо, які це були гранати.

Відтак купує ще й з десяток лимонів.

На Троєщинському ринку Віра купує гранати Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

До Ради доїжджаємо досить швидко. Надія залишає рюкзаки з речами в машині. До парламенту йде із сумкою. Уже в будівлі, перед рамкою металошукача, охоронець просить її викласти металеві речі й показати, що в сумці.

— Уже для всіх так? — питає Савченко

— Так, для всіх, — киває охоронець.

Комітет

На Савченко вже чекають на засіданні комітету з питань регламенту. Генеральний прокурор Юрій Луценко намагається переконати його членів рекомендувати Раді зняти із Савченко недоторканність, дозволити її затримання та арешт.

ГПУ звинувачує Савченко одразу в кількох тяжких злочинах, зокрема й у підготовці терактів у центрі Києва — за версією слідства, народна депутатка разом з Володимиром Рубаном і ватажками так званої «ДНР» планувала обстріляти урядовий квартал Києва з мінометів, підірвати в сесійній залі Ради гранати й добити колег, що виживуть, з гранатометів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Бабах»: у чому підозрюють Надію Савченко

Генеральний прокурор України Юрій Луценко (праворуч) під час засідання парламентського комітету з питань регламенту та організації роботи Верховної Ради України, Київ, 22 березня 2018 року. Комітет розглянув і підтримав три подання генпрокурора Луценка щодо арешту Надії Савченко (на фото ліворуч) Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Тим часом Віра Савченко передає Надії пакет з двома гранатами, які вони купили на базарі.  

«Ви всі питаєте, чи були гранати. Були», — каже Надія та викочує фрукти на стіл перед собою. По суті обвинувачень відповідає небагато. Депутатка підтверджує, що розмови, зафіксовані правоохоронцями, справді були, але слідство перекрутило факти.

Переконати членів комітету Савченко не вдається — ті рекомендують парламенту підтримати всі три подання генпрокурора.

Савченко на засідання комітету прийшла з «гранатами», Верховна Рада, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

 Два мітинги

Десята ранку. Під Верховну Раду організованими колонами приходять близько сотні людей. Здебільшого — похилого віку, але є й молодь. Щойно журналісти намагаються їх сфотографувати, вони відвертаються або ховають обличчя під плакатами.

«Ми прийшли вимагати арешту Наді Савченко, бо ж вона — терористка і зрадниця», — кричить у гучномовець жінка. Поряд з нею — кілька десятків людей з плакатами, на яких написані лозунги проти народної депутатки.

Прихильники й прихильниці Надії Савченко біля будівлі Ради, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПрихильники й прихильниці Надії Савченко біля будівлі Ради, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПрихильники й прихильниці Надії Савченко біля будівлі Ради, Київ, 22 березня 2018 року. Коли журналісти намагаються їх сфотографувати — відвертаються або ховають обличчя Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За кілька метрів від них — інша група людей. Це прихильники Надії Савченко. Між гуртами час від часу виникають словесні перепалки. До натовпу вдираються поліцейські з «антиконфліктної групи» й намагаються заспокоїти надто емоційних мітингувальників.

Між групами підтримки Савченко та її противниками час від часу виникають словесні перепалки, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Близько одинадцятої ранку до натовпу виходить Надія. За мить її обступають щільним колом журналісти й оператори. У розстебнутому бушлаті й цигаркою в роті вона безуспішно намагається втекти від об'єктивів, але обійшовши кілька разів площу Конституції, зупиняється біля натовпу прихильників. На питання журналістів відповідати відмовляється.

«А де ці тітушки, що прийшли вимагати мого арешту? Ну так хай підходять, хочу з ними поговорити», — кричить Савченко. Утім, до неї ніхто не підходить. Депутатка повертається до зали парламенту.

Надія виходить до прихильників, але з журналістами розмовляти відмовляється, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПрихильники й прихильниці Надії Савченко біля будівлі Ради, Київ, 22 березня 2018 року. На фото в центрі — матір Надії Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Виступ

Опівдні в сесійній залі парламенту Юрій Луценко з третьої спроби таки демонструє депутатам 20-хвилинне відео. На ньому два офіцери 8 полку спеціального призначення спілкуються із Савченко та Рубаном. Обговорюють план підриву Верховної Ради. Згідно з оприлюдненим відеозаписом, саме Рубан в листопаді 2017-го запропонував спецпризначенцям з 8 полку вчинити теракт.

Відтак до військової частини привезли з окупованої території арсенал зброї. На відео військовим пояснюють, як цю зброю треба застосовувати. Рубан ділить план майбутнього теракту на три етапи.

Військові, за словами Луценка, зрозумівши, що хочуть учинити Рубан і Савченко, звернулися до СБУ, а ті вже записували фігурантів на відео.

Народна депутатка України Надія Савченко (ліворуч) та генеральний прокурор Юрій Луценко під час засідання Ради, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/ГромадськеЮрій Луценко демонструє депутатам 20-хвилинне відео, на якому двоє офіцерів 8 полку спецпризначення  спілкуються із Савченко та Рубаном, обговорюючи план підриву Верховної Ради, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Офіцери запитують у Савченко, хто ті три ключові фігури в державі, яких треба вбити, щоб настав мир. Народна депутатка з перемовником удвох називають три прізвища — Порошенко, Турчинов і Аваков. Їх Савченко в розмові пропонує підірвати всередині будівлі, мовляв, треба дочекатися дня, коли президент, депутати й міністри зберуться в Раді. А це буває раз на рік, коли Порошенко виступає з доповіддю.

Відео за своєї участі Надія дивиться з посмішкою. Вона пояснює, що нібито знала, що її пишуть, і готувала не теракт у Раді, а «політичну провокацію». Але переконати в цьому депутатів не вдається. Вони підтримують подання генпрокурора.

Засідання Верховної Ради України. Праворуч на трибуні — голова СБУ Василь Грицак (у формі) та генпрокурор Юрій Луценко, в центрі між рядами — Надія Савченко, 22 березня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/ГромадськеНародна депутатка Надія Савченко (в центрі) під час засідання Верховної Ради України, 22 березня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Прогулянка зі слідчим

Затримують Савченко не одразу. Після голосування вона виходить з парламенту та разом із сестрою йде до готелю «Київ», де прощається з матір'ю. Після чого повертається до Ради. Цього разу на рамці охорони її зустрічають слідчі СБУ.

— Вручаю вам пам'ятку підозрюваної особи. Тут ваші права та обов'язки, і пропоную вам пройти зі мною до управління СБУ для складання протоколу затримання, а також застосування до вас заходів, передбачених законодавством України, — каже один зі слідчих.

— Пішки пройдемось? — уточнює Надія.

— На автомобілі, — відповідає слідчий.

— А якщо пішки прогулятися?

— Давайте прогуляємося.

Савченко та слідчі у супроводі журналістів прямують до будівлі Київського управління СБУ. Під дверима Служби безпеки на Аскольдовому провулку Надія зупиняється, драматично піднімає руки вгору, вигукує «No Pasaran!» («Вони не пройдуть!»), і заходить усередину. Там на неї чекає допит та ізолятор. Упродовж трьох діб суд має призначити Савченко запобіжний захід.

Савченко (в центрі) та слідчі у супроводі журналістів прямують до будівлі Київського управління СБУ на Аскольдовому провулку, Київ, 22 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеОдин з прихильників Надії «розчищає» їй шлях Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеНадія Савченко (праворуч) прощається з матір'ю, Київ, 22 березня 2018 року. На фото в центрі — сестра Віра Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Поділитись: