Народній депутатці Надії Савченко закидають спробу повалення конституційного ладу, посягання на життя президента України, підготовку терористичного акту, сприяння діяльності терористичної організації та незаконне володіння зброєю. Усе це тягне на довічне ув'язнення.

22 березня регламентний комітет розглянув і підтримав подання ГПУ, зі свого боку Рада зняла недоторканність із Cавченко, давши дозвіл правоохоронцям на затримання. Слідчі СБУ затримали Савченко в будівлі парламенту й доправили до слідчого ізолятору СБУ на Аскольдовому провулку в Києві.

Як саме, на думку слідства, Савченко планувала «переворот», з ким та навіщо — у матеріалі Громадського.

За що Генпрокуратура хоче затримати Савченко?

Згідно з текстом підозри Генеральної прокуратури України, народна депутатка Надія Савченко планувала «насильницьке повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні».

Для цього, вважає ГПУ, Савченко змовилася з низкою осіб, зокрема, з головою «Офіцерського Корпусу» Володимиром Рубаном, невстановленими членами «терористичної організації ДНР» і кількома офіцерами 8-го полку спецпризначення Збройних сил України. Саме вони й «здали» план депутатки СБУ, надалі працюючи над його «впровадженням» під наглядом спецслужби.

Досягти цього, за версією слідства, Савченко збиралася, вчинивши терористичний акт у Верховній Раді, під час перебування там президента, уряду, секретаря РНБО Олександра Турчинова й народних депутатів. Як вважає обвинувачення, план полягав у вбивстві всіх вище перелічених осіб і навіть правоохоронців, які намагалися б захистити будівлю парламенту й самих високопосадовців.

Верховну Раду заколотники мали обстріляти з мінометів, гранатометів і вогнепальної зброї, доки триватиме засідання за участі найвищих посадових осіб країни. Усередину будівлі також мали закинути гранати. Водночас планувалися напади на Адміністрацію президента, на будинки й кортежі Порошенка, Авакова, Турчинова.

Савченко ж, за версією слідства, мала відігравати роль як організаторки, так і виконавиці. Зокрема, мусила підірвати гранати всередині зали засідань парламенту.

Генпрокуратура закидає Савченко планування «захоплення державної влади в Україні» (на фото — генеральний прокурор Юрій Луценко (в центрі) та народна депутатка Надія Савченко під час засідання парламентського Комітету з питань нацбезпеки та оборони, Київ, 2 вересня 2016 року) Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Хто співучасники та звідки взялася зброя?

Плани виношували, за твердженням обвинувачення, на кількох квартирах — у Києві та Бахмуті, а також на території військової частини 8-го полку спеціального призначення в Хмельницькому, точніше, в кабінеті командира частини Олега Нечаєва. З підозри зрозуміло, що певну частину підготовки планів працівники СБУ записали на відео.

Для реалізації планів необхідна була зброя. Багато зброї. За версією слідства, заколотники придбали її в «ДНР». Для цього буцімто Савченко знайшла на території Донецької області Ляща, Кота, Захарченкова і Березня (всі імена змінені — йдеться про українських військових сил спеціальних операцій).

Першу партію провіз фігурант Березень. Під таким кодовим іменем він фігурує в тексті підозри і Рубана, і Савченко. Це Павло Балов, майор 8 полку спецпризначення, відомий за позивним «Кедр». Сталося це 23 листопада 2017-го. Автомобіль навіть зупинили (принаймні про це йдеться в рапорті співробітника СБУ, який оприлюднили в суді під час обрання Рубану запобіжного заходу 9 березня 2018-го), але після перевірки машину відпустили, вона поїхала у військову частину 8 полку спецназу в Хмельницький.

Фактично цей арсенал — це все, що вдалося доправити до місця призначання: кулемет, гвинтівка, 4 міномети, 260 патронів, 2 гранатомети, 6 мін, 6 порохових зарядів до РПГ, корпуси та запали до гранат.

Удруге зброю з окупованої території перевозив уже сам Рубан на тій самій автівці — білому Mercedes Sprinter, 8 березня 2018-го. На відео, оприлюдненому СБУ, видно, як Рубану, який проминув блокпост у Майорську, махає рукою на знак зупинитися чоловік у військовій формі. Щойно Рубан зупинився й вийшов, чоловік сів у позашляховик, що стояв попереду, і втік — цією людиною і був, за твердженням Рубана, Павло Балов. Загалом за дві поїздки планувалося провезти 4 міномети і 46 120-міліметрових мін, гранатомети, гранати й іншу вогнепальну зброю.

Керівник Центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимир Рубан (праворуч) та депутатка Надія Савченко під час засідання Апеляційного суду Києва у справі про оскарження запобіжного заходу Рубану, 20 березня 2018 року. Його затримали 8 березня поблизу лінії розмежування на КПВВ «Майорськ» та обвинувачують у плануванні терористичного акту в столиці, для підготовки якого він, за даними СБУ, нелегально перевозив міни, гранати, протитанкові гранатомети й іншу зброю Фото: Вікторія Хорошун/Громадське

Усі троє фігурантів — Рубан, Савченко і Балов, — за словами Рубана, зустрілися після звільнення Савченко з російської тюрми. Наразі точно незрозуміло, коли саме, але найпевніше вони познайомилися восени 2017 року. Саме народна депутатка, за словами Рубана, познайомила його з «Кедром». «Кедр» нібито хотів повернути своїх бійців з полону в Луганську. Як із Баловим познайомилася сама Савченко, вона не розповідає, посилаючись на «військову таємницю».

Натомість називає «об'єкт А» (найпевніше це і є Балов) — людину, що ввійшла з нею «в близький контакт». Пізніше вона зрозуміла, що це «людина з Банкової», яка була їй цікава, адже могла допомогти безперешкодно потрапити на окуповану територію і назад «козячими стежками», тобто в обхід офіційних дозволів від СБУ.

Рубан розповідає, що «Кедру», майорові 8 полку спецпризначення, командиру розвідки, він чомусь довіряв, і тому й не розпитував, для чого той посилає Рубана на власному автомобілі (Рубан наполягає, що Mercedes Sprinter — власність «Кедра») на окуповану територію. Він казав, що перетнув лінію розмежування й поїхав на окуповану територію нібито за меблями, які просив перевезти «Кедр», і той його просто підставив.

Очевидно, прізвище Березня не мало виплисти, як і законспіровані прізвища Кота, Ляща, Захарченкова та інших спецпризначенців, що мали «допомогти» Савченко влаштувати переворот у Києві. Але Березня, чи то «Кедра» назвав під час судового засідання сам Рубан.

Надія Савченко (в центрі) виходить із в'язниці № 97 в окупованій Макіївці Донецької області, де перебувають українські військовополонені, 24 лютого 2017 року. Савченко відвідала Макіївку разом з керівником Центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимиром Рубаном Фото: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Військовий із позивним «Кедр» раніше світився у ЗМІ. Представники військової прокуратури, які розслідували «справу Ендрю» (загиблий у 2015-му поблизу Щастя волонтер Андрій Галущенко), розповідали, що саме група «Кедра» вбила «Багі» — командира розвідки «ЛНР». Він, за версією слідства, керував розвідниками-диверсантами, які й убили волонтера.

Водночас «Кедр» нібито мав завдання лише виманити «Багі» з непідконтрольної території, полонити, а відтак передати військовій прокуратурі. Але був ризик, що групу «Кедра» можуть викрити, тому «Багі» довелося убити.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Група «Ендрю»: Версії та перші вироки у справі вбивства співробітника СБУ поблизу Щастя

Українські чиновники, які знають «Кедра», описують його як авантюриста, людину, що виконує «специфічні завдання», маючи для цього групу з екс-зеків, тітушок, екс-айдарівців і майданівців — таку собі збірну для виконання спецзавдань. Бойовики приписували «Кедру» навіть убивство російського найманця «Мотороли» і бойовика «Гіві». Доказів на підтвердження цьому наразі ми не отримали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про вбитого в окупованому Донецьку бойовика Гіві

Майор 8-й окремого полку спеціального призначення Збройних сил України, відомий за позивним «Кедр» Павло Балов Фото: сторінка у соціальній мережі

Якою була мотивація Савченко?

Генеральна прокуратура в підозрі характеризує депутатку Надію Савченко як «радикально налаштовану особу, невдоволену соціально-економічним становищем в Україні та діями керівників центральних органів влади».

За версією слідства, Савченко, «маючи явну неповагу до президента України, Верховної Ради України та уряду, бажаючи сприяти терористичній організації, вступила в змову з Рубаном, Захарченком, Тимофєєвим та іншими невстановленими особами… щоб учинити терористичний акт, спробувати повалити владу, вбити Порошенка, створити хаос».  

Також в підозрі йдеться, що Савченко здатна вчинити все задумане і без Рубана (який уже перебуває під вартою), адже вона є «і розробницею, і організаторкою, і виконавицею плану».

Прокурори наполягають, що є ризик її втечі на окуповані території Донецької та Луганської областей або за кордон, а отже, не бачать для неї іншого запобіжного заходу, окрім тримання під вартою, сказано в підозрі.

За версією Генеральної прокуратури, свідок Березень, він же «Кедр», він же Павло Балов бачився із Савченко 9 березня 2018-го в Києві (в день, коли Рубана суд помістив під варту). Під час зустрічі депутатка нібито сказала йому, що в неї в сумці — 8 гранат F-1, і що вона підірве себе, але «живою не здасться».

Зліва направо народні депутати України: колишній командир відділення Нацгвардії, учасник бойових дій на сході України Михайло Бондар, Надія Савченко та колишній заступник голови СБУ (лютий 2014-го — листопад 2014-го) Андрій Левус біля будівлі Верховної Ради, Київ, 15 березня 2018 року. Того дня Генпрокурор уніс до Ради подання на затримання й арешт Савченко Фото: Владислав Мусієнко/POOL/УНІАН

Які докази наводить слідство?

Головними доказами у справі є свідчення Березня, чи то «Кедра». Серед речових доказів обвинувачення перераховує:

  • Телефон BlackBerry, знайдений в автомобілі Mercedes Sprinter, яким керував Рубан, а в листопаді 2017-го «Кедр». На телефоні виявили «біологічні матеріали, які належать жінці — ймовірно, Савченко»;

  • аркуш паперу в кабінеті командира військової частини з відтиском схеми сесійної зали (Савченко, як можна здогадатися з тексту підозри, записували на відео саме в цьому кабінеті. Йдеться про командира 8 полку спеціального призначення Олега Нечаєва, який є командиром «Кедра»);

  • відеозаписи, на яких Савченко зі «спільниками» планує повалення влади;

  • відео з Youtube, на якому Савченко відвідувала окуповані території.

Савченко справді була на окупованій території наприкінці листопада 2017-го, зокрема, відвідувала Макіївську колонію № 97, де на той час утримували українських військових, більшість з яких звільнили під час обміну 27 грудня 2017 року. Журналістці Громадського звільнені підтверджували, що Савченко їх відвідувала й привозила їм куртки.

Що каже сама Савченко?

Народна депутатка заявила, що все, що журналісти побачать на ймовірних відео за її участі, — це частина її «політичної провокації».

«На мене неодноразово намагалися вийти з Банкової, щоб прибрати. Коли я зрозуміла, що «об'єкт А» ввійшов зі мною в контакт, я спробувала закрутити ситуацію так, щоб улаштувати «політичну провокацію». Те, що ви побачите на відео — офіси, де я зустрічалася зі знайомими, друзями, так само з «об'єктом А», записи конспіративного готелю, із сірої зони.

«Об'єкт А» був цікавий мені, бо спрощував переходи лінії розмежування для звільнення полонених (наразі ніхто не був звільнений Савченко з полону — ред.). «Об'єкту А» було цікаво документувати й нотувати все, що я роблю, тому я почала створювати сюрреалізм».

Депутатка наполягає, що пропонувала різні «дивні» плани підриву Ради, чи терактів. «Об'єкт А», за її словами, пропонував спробувати ліквідувати верхівку влади на Дні народження Турчинова. Усе це, каже Савченко, вона розповідала жартома, наприклад, пропонувала запустити в Раду газ та отруїти всіх. За її словами, «об'єкт А» отримав завдання дізнатися про джерела фінансування депутатки.

Зброю, яку Рубан привіз із окупованої території, як стверджує Савченко, мали використати проти ворога в його ж тилу, щоб не вбивати ворогів з української зброї, і щоб тінь падала «на своїх».

Також Савченко наполягає, що ніколи не підірвала б Раду, якби там була бодай одна невинна людина.

Народна депутатка України Надія Савченко під час брифінгу в кулуарах Ради, Київ, 20 березня 2018 року Фото: УНІАН

Поділитись: