Адвокати, репери і неповнолітні: 10 знакових осіб протестів в Москві

Мітинги у Москві, які почалися через недопуск незалежних кандидатів на вибори у міську думу, тривають уже шостий тиждень поспіль. Ці акції і те, як реагує на них російська влада, мають свої особливості: під «гарячу руку» силовиків потрапляють зокрема й ті, хто в протестах участі не бере. Під час затримань силовики жорстко поводяться навіть із неповнолітніми. Глушиться інтернет, а місцевим закладам забороняють вмикати вай-фай. Проти деяких затриманих порушують кримінальні справи за участь або «організацію масових заворушень», а значить їм може загрожувати до 15 років ув'язнення.
У відповідь учасники протесту захищаються, як можуть. Так, російський недержавний правозахисний медіа-проект «ОВС-інфо», який бореться з політичними переслідуваннями, відкрив цілодобову «гарячу лінію»: співробітники по годинах фіксують кількість затриманих і протиправні дії супроти них, відправляючи на місце адвокатів. З початку протестів волонтерів, охочих допомагати медіа-проекту, додалося в рази, кажуть в «ОВС-Інфо».
Ще одна особливість — готовність російських реперів виступати на мітингах і їздити на засідання судів, щоб підтримати затриманих. Останнім часом почастішали випадки заборони виступів реперів у Росії. На керівництво концертних майданчиків неодноразово тисли співробітники правоохоронних органів.
Імена багатьох простих учасників акцій тепер на слуху. Про них говорять ЗМІ, підтримують правозахисники, їх змушені згадувати кремлівські чиновники. Громадське розповідає про 10 знакових осіб протестів у столиці Росії.
Незалежна кандидатка Любов Соболь
Незалежна кандидатка Любов Соболь із 13 липня по 14 серпня голодувала на знак протесту проти недопуску до виборів. Після того, як виборчком відхилив скаргу юриста Фонду боротьби з корупцією щодо відмови в реєстрації Соболь кандидаткоюм в депутати Мосміськдуми, вона заявила, що продовжить голодувати в будівлі виборчкому. Охоронці установи винесли диван разом із кандидаткою на вулицю.
Соболь була єдиною незалежною кандидаткою, яку не відправили під адміністративний арешт, тому що у неї є малолітня дитина. Втім, її неодноразово затримували силовики ще до початку мітингів. Третього серпня за кілька хвилин до офіційного початку протестів, коли Соболь в оточенні представників ЗМІ вийшла зі штабу по збору підписів на підтримку кандидатів та сіла в таксі, до неї підійшли правоохоронці, силою витягли з машини і пересадили в автозак.

За словами Соболь, її в машині утримували 12 співробітників поліції і кілька годин просто возили по Москві.
10 серпня поліція знову затримала Соболь ще до початку акції, відразу після того, як вона вийшла з Центру збору підписів на Різдвяному бульварі.
За цей місяць Соболь оштрафували майже на 1 мільйон рублів (понад $15,1 тисяч) — щоразу Соболь доставляли до суду в день, коли в центрі Москви відбувалися акції на підтримку незареєстрованих кандидатів.
Дизайнер Костянтин Коновалов
27 липня, за три години до початку мітингу, Костянтин Коновалов біг повз мерію Москви. Співробітники поліції схопили його, повалили обличчям на асфальт, зламавши йому ногу.

На своїй сторінці у Twitter дизайнер повідомив, що подав заяву до Слідчого комітету щодо протиправних дій співробітників поліції. Водночас, прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков на запитання ЗМІ, чи відбулася перевірка дій поліції, заявив: «Що стосується цього хлопчика і так далі — ще раз повторюю, поки що ми перебуваємо на стадії, коли виконуються різні службові перевірки таких ситуацій. Наразі нічого нового немає».
Активістка Дарина Сосновська
Під час мітингу 10 серпня Дарину затримали двоє поліцейських, вони відвели Сосновську в автозак, заломивши їй руки. У якийсь момент один співробітник поліції загубив кийок і вдарив дівчину рукою в живіт. Пізніше у неї діагностували також струс мозку .
На Дарину склали протокол за «мітинговою» статтею 20.2 Кодексу про адміністративні правопорушення та відпустили. Правозахисна організація «Зона права» оголосила, що Сосновська подасть заяву про скоєний проти неї злочин.
У підтримаю Дарини Сосновської виступили артисти Єгор Крід і Сергій Лазарєв.
Крід в Instagram попросив повідомити йому інформацію про поліцейського, який вдарив активістку. «Я вже особисто подав запит і мені пообіцяли його знайти», — написав він.
Лазарєв назвав поліцейського «нелюдом» при виконанні:«Хотілося б побачити його обличчя! Соромно! Ганьба !!! Ганьба!»
Батьки Дмитро і Ольга Проказови
Подружню пару хочуть позбавити батьківських прав за те, що вони нібито прийшли на мітинг з дитиною, яку передавали їхньому спільному другові Сергієві Фоміну, щоб він вийшов з оточення.
За словами Проказових, вони приїхали 27 липня в центр міста погуляти разом з другом сім'ї Фоміним. Тепер він також фігурант справи про масові заворушення в столиці. Проказови знали, що в місті відбувається акція, але не збиралися брати в ній участь через дитину.
Під час прогулянки вони разом з Фоміним розділилися, а пізніше зустріли його вже з натовпом протестувальників. Вони пройшлися з ними до Старого Арбата, а потім разом із Фоміним пішли додому.

«Сєрьога — мій найкращий друг дитинства, він хресний мого старшого сина, він брат моєї дружини. Якоїсь миті я попросив його понести дитину, ми дійшли до метро. Ніде не було поліцейських, оточення, Росгвардіі», — розповів Дмитро Проказов під час імпровізованої прес-конференції, яку вони влаштували разом з дружиною. На конференції пара також розповіла, що пізно ввечері 5 серпня співробітники правоохоронних органів провели обшук у їхньому домі.
Сергій Фомін пояснив, що, коли вони з друзями розділилися, він зустрів протестувальників і закликав їх «піти з-під кийків ОМОНу» в Брюсовом провулку.
«Я повів із Брюсова (зірвавши свої голосові зв'язки) близько тисячі людей. Мені ніхто за це не платив, я не перебуваю в жодній політичній організації», — написав Фомін в Facebook.
Студент Вищої школи економіки, відеоблогер Єгор Жуков
Жуков раніше вже брав участь у протестах. Цього разу він також долучився і багато розповідав про це на своєму каналі в YouTube.
Після протестів 27 липня в черговому відео Єгор Жуков заявив, що влада «злякалася», вирішила «робити ставку на силовиків», а ті «отримали остаточний карт-бланш на будь-які дії» і порушили справу проти незалежних кандидатів — йшлося про справу щодо перешкоджання роботи виборчкомів. Він також припустив, що сам може стати обвинувачуваним у цій справі.
1 серпня Єгор опублікував останній ролик, в якому просив підтримати заарештованих учасників мітингу 27 липня.
«За статтею про масові заворушення, які передбачають взагалі-то насильство і підпали, люди поїдуть років на п'ять за гасла. Що як не це є повноцінним визначенням поняття "політичні репресії"?» — сказав він.
У ніч на 2 серпня до Єгора Жукова прийшли з обшуком, а вранці відвезли на допит у слідчий комітет, де пред'явили звинувачення в участі у масових заворушеннях.
Єдиний «доказ» слідства проти Єгора Жукова — відео з матеріалів справи, на якому на акції 27 липня якісь «зазначені особи роблять жести праворуч». Сам ролик опублікований не був.

За словами головного редактора «Ехо Москви» і глави громадського штабу зі спостереження за виборами в Мосміськдуму Олексія Венедиктова, пізніше це відео прислали йому його «співрозмовники»; на їхню думку, на ньому Жуков «говорить: «Направо, направо» і жестом переводить людей праворуч у провулок на Луб'янці».
На думку самого Венедиктова, Жуков насправді перекладав людей з проїжджої частини на пішохідну, «тобто з безладу в порядок».
На підтримку Жукова виступили студенти і співробітники Вищої школи економіки, репер Оксімірон, який приїхав до суду і хотів внести заставу в 2 мільйони рублів (понад $30 тисяч) за студента.
17-річна Ольга Мисик
Ольга Мисик запам'яталася багатьом учасникам мітингу тим, що під час протесту 27 липня зачитала співробітникам ОМОНу Конституцію РФ.
Мисик почала читати 31 статтю Конституції, в якій йдеться про те, що громадяни Російської Федерації мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги і демонстрації, ходи і пікетування.
В інтерв'ю Meduza дівчина розповіла, що поліцейські пізніше затримали її на Тверській вулиці.
«Я пройшла повз Міністерства освіти і мерію — біля дверей лежали квіти з запискою "похованій демократії" — пройшла ще метрів 500 і мене затримали вже знайомі мені поліцейські, з якими я раніше спілкувалася у ЦВК під час зустрічі кандидатів з Еллою Памфіловою», — розповідає дівчина.
За словами Мисик, поліцейські не представилися, не пояснили причину затримання; дівчина каже, що в цьому місці не було ні мітингу, ні натовпу людей. Її схопили за руки і за ноги та потягли вулицею. Мисик почувалася погано, бо вже четвертий день у неї була температура, але силовики все одно посадили її в автозак.
«Усіх, хто не хотів віддавати телефони, валили на підлогу автозаку і забирали силою, деяких били. Я почувалася дедалі гірше, але мене відмовилися віддавати швидкій, яка їхала поруч. Взяти таблетки з сумки однієї з затриманих теж заборонили», — каже Ольга Мисик.

Дівчину відпустили наступного дня після мітингу, 28 липня.
«Говорили, що планують залишити мене на 48 годин. За мене заступився адвокат, оскільки це протизаконно — я неповнолітня, але тримали все одно неправомірно довго, майже 12 годин, хоча мені була потрібна допомога лікарів», — сказала Мисик.
Репер Оксімірон
До протестів у Москві також почали приєднуватися репери і музиканти з великою аудиторією, які закликають людей виходити на вулицю. Оксімірон — один із них, він уособлює артистів-мільйонників, які вирішили не залишатися аполітичними через останні події в Москві.

Оксімірон приїхав на узгоджену акцію 10 серпня у футболці з портретом Єгора Жукова і написом: «У всіх своя точка кипіння». Він відмовився давати коментарі ЗМІ.
15 серпня Оксімірон приїхав до суду, де слухалася справа студента Єгора Жукова, який також є учасником мітингу. Репер був готовий внести заставу, але його не пустили в зал засідання.
Лідер Лібертаріанської партії Михайло Свєтов
16 липня на Трубній площі Михайло Свєтов з іншими учасниками акції на підтримку незалежних кандидатів у Мосміськдуму скандував «Ми тут влада», «Це наше місто» та інші гасла. За це на нього склали протокол. Пізніше Лібертаріанська партія подавала в мерію заявку на проведення мітингу 3 серпня на Луб'янській площі. Мерія схвалила заявку, але вказала інше місце — проспект Сахарова. Через це партія відмовилася від проведення акції, а після переговорів у мерії Свєтова затримали. Пізніше Медіазона повідомила, що суд Москви заарештував Михайла Свєтова на 30 діб.

Фігурант «болотної справи» Олексій Поліхович
Поліхович виступав на узгодженій акції 10 серпня на проспекті Сахарова. На сцені він розповів, що відсидів більше трьох років за «болотну справу» про масові заворушення, яку порушили після акції протесту 6 травня 2012 року на Болотній площі в Москві. Через кілька годин після мітингу 10 серпня його затримали силовики. Під час акції Поліхович зі сцени кілька разів сказав «Вони ****** (озвіріли)». Його заарештували на 13 діб, повідомляє «Медіазона». Поліховича визнали винним у дрібному хуліганстві.

Лідер «Агори» Павло Чіков
Лідер міжнародної правозахисної групи «Агора» Павло Чіков — обличчя адвокатського протесту. Він оголосив, що за ім'я поліцейського, який вдарив Дарину Сосновську в живіт, дасть нагороду 100 тисяч рублів ($48,7 тисяч). Також Чіков веде справи затриманих під час мітингу в Європейському суді з прав людини у Страсбурзі.
Саме після масових затримань на акції «Він вам не Дімон» мало не тисяча справ затриманих, пройшовши безуспішно всі судові інстанції на батьківщині, вирушила до Страсбурга. Вже є позитивне рішення ЄСПЛ щодо координаторки штабу Навального в Казані Ельвіри Дмитрієвої, — розповів Чіков в інтерв'ю «Новой газете».

В суботу 17 серпня в Москві знову плануються протести. Цього разу мерія міста відмовилася погоджувати акцію через «створення перешкод пішоходам». Але муніципальні депутати все ж збираються вийти на вулицю з одиночними пікетами.
«Очевидно, що мерія продовжує заштовхувати всіх незадоволених в резервацію на Сахарова, відкидаючи всі інші варіанти майданчиків для мітингу і маршрутів ходи. Ця влади раз у раз створює "перешкоди" пішоходам», — написав на своїй сторінці в Facebook спецкор« Нової газети »Ілля Азар.
- Поділитися: