Акціонер «Сенс Банку» має намір судитися з Україною в разі націоналізації без компенсації

Люксембурзька компанія ABH Holdings S.A., мажоритарний акціонер «Сенс Банку» (раніше — «Альфа—банк») заявила, що збирається судитися з Україною в міжнародних судах, якщо держава націоналізує банк без виплати компенсації.

Про це йдеться на сайті ABH Holdings S.A. (ABHH).

У компанії наголосили, що Національний банк України планує націоналізувати «Сенс Банк» без компенсації ABHH понад номінальної суми.

Це призведе до значних збитків для акціонерів, включно з американською благодійною організацією, що займається дослідженням раку, та великим європейським банком, заявили в ABHH.

Тому компанія налаштована «вживати відповідних заходів, з огляду на національне та міжнародне право та наявні договори», щоб захистити свої інвестиції та зменшити збитки.

Зокрема, ABHH шукатиме захисту в межах двосторонньої угоди про захист інвестицій BLEU (Бельгія — Люксембург) та Україною.

Що передувало?

Президент Володимир Зеленський 16 червня підписав закон, який дозволяє націоналізувати банки, що належать підсанкційним особам.

«Економічна правда» зауважила, що це дозволить НБУ дати старт націоналізації «Сенс Банку» (раніше — «Альфа-банк»).

Після накладання санкцій на російських акціонерів «Альфа-Банку», зокрема на російського олігарха українського походження Михайла Фрідмана, Нацбанк відсторонив їх від управління та призначив незалежним довіреним представником Сімеона Дянкова.

Тоді ще «Альфа-Банк» був внесений НБУ до переліку системно важливих. У ньому зберігаються 48 млрд грн депозитів фізосіб (6% від усіх депозитів в українських банках) і 24 млрд грн коштів підприємств.

«Сенс Банку» має 130 відділень у всій Україні. Фінустанова обслуговує понад три мільйони фізичних, 55 тисяч юридичних осіб та 82 тисячі ФОПів. У банку працюють 4,5 тисячі співробітників.

24 вересня 2022 року Нацбанк України погодив зміни до статуту «Альфа-Банку» про перейменування його на «Сенс Банк». У такий спосіб фінустанова вирішила позбутися «психологічної повʼязаності» з російським «Альфа-Банком».