Колишній ватажок бойовиків «ДНР» Ігор Гіркін-Стрєлков (ліворуч) в Донецьку, 10 липня 2014 року, архівне фото
Фото:

EPA/PHOTOMIG

Дмитро Гордон взяв інтерв'ю в Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) через відеозв'язок. Гіркін — полковник ФСБ у запасі, один із ватажків бойовиків «ДНР» і до серпня 2014 року був так званим міністр оборони «ДНР». hromadske послухало майже 4-годинну розмову і переказує, що Гіркін розповів про свою участь в анексії Криму й війні на Донбасі, а також про збиття літака рейсу MH17.

Про Майдан в Україні

За словами Ігоря Гіркіна, він добре розумів невдоволення населення України Януковичем — «тупим жадібним бандитом» — і його оточенням.

«Проте я чудово розумів і вже тоді бачив, що за спиною у населення каталізують його невдоволення люди, які не мають жодних інших цілей, крім як самим залізти на місце Януковича і робити те саме, але під іншим прапором».

Він запевняє, що був абсолютно впевнений у перемозі Майдану і переконував у цьому ідейних учасників Майдану, з якими спілкувався під час свого приїзду в Україну.

«Щоправда, я додавав: "Але потім багато хто з вас пошкодує про те, що ви робите зараз"».

Про свою участь у захопленні Криму Росією

Гіркін заявив, що «працювати над встановлення контактів на місці», тобто в Криму, він почав самостійно, оскільки вважав, що Україна почне «розсипатися», і хотів, щоб її території та населення «повернулися до складу Росії».

«Коли події почалися, я просто поїхав радником до Аксьонова, маючи дуже аморфне завдання: допомагати йому всіма силами та можливостями. Причому це завдання переважно я і сформулював».

Фінансував його діяльність, за словами Гіркіна, російський православний мільярдер Костянтин Малофєєв.

Про Сергія Аксьонова

За словами Гіркіна, на тлі «загальної кримської розмазні» Сергій Аксьонов мав непоганий вигляд, здавався «титаном духу», здатним відповідати за прийняті рішення і тримати слово.

«Я і зараз вважаю, що ця людина гідна того, щоб ставитися до неї з повагою за цілою низкою параметрів. Він не боягуз, може вести за собою людей. Але які цілі він ставить собі в житті — це інше питання. ... А стосовно його кримінального минулого, покажіть мені в Україні або Росії будь-якого визначного політика або бізнесмена, у якого купи скелетів у шафі не стояло б».

Про «похід на Донбас»

Саме за підтримки Аксьонова Гіркін переключився з Криму на Донбас. За його словами, Аксьонов — «доволі розумна людина», щоб розуміти, що Крим без сухопутного коридору з РФ — це «суха рука» й «чорна діра», яку можна «підтримувати в більш-менш стабільному стані, та й то з тенденцією на поступове погіршення» лише з великими фінансовими вливаннями. Гіркін зазначає, що на Донбасі не висували на перші ролі людей, подібних Чалому й Аксьонову, тому він вирішив «внести стрижень ззовні».

«У цьому сенсі наш захід був абсолютно правильним, абсолютно ефективним. І без нього, можливо, все скінчилося б, як в Одесі». За його словами, він сам себе «задіяв» і в Криму, і особливо на Донбасі, «оскільки той же Малофєєв був проти походу на Донбас».

Про вбивства на Донбасі

Гіркін заявив, що смерть депутата Горлівської Держради Володимира Рибака, який активно виступав проти окупації, є його відповідальністю. А також зізнався, що за його «особистим наказом» розстріляли щонайменше чотирьох українських громадян, зокрема Юрія Дяковського і Юрія Поправку — їх він назвав «ворогами, які прибули з диверсійною метою, зброєю та вибухівкою». Причетність до розстрілів п’ятдесятників Гіркін заперечує.

За рішенням організованого ним військового трибуналу стратили чотирьох бойовиків «ДНР», також громадян України, — за мародерство, тортури та викрадення людини. Також Гіркін зізнався, що одного бойовика розстріляв сам за те, що той «напідпитку вбив одного і поранив двох бойовиків».

Колишній ватажкок бойовиків «ДНР» Ігор Гіркін виступає під час акції «Пам'ятай Одесу» у Москві, Росія, 2 травня 2019 року. 2 травня 2014 року між прихильниками Євромайдану і представниками «антимайдану» сталися масові зіткнення в центрі Одеси і на Куликовому полі. Наслідком стала пожежа в Будинку профспілок, унаслідок якої загинуло 42 людини
Фото:

EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Про брак грошей і причини відставки

Гіркін заявив, що під час його участі у війні на Донбасі він «відчував хронічну, катастрофічну нестачу всього, зокрема грошей». За словами бойовика, люди, які говорять про російських найманців, абсолютно не знайомі з ситуацією Слов’янська та Донецька в облозі.

«Крім того, що населення нас годувало безкоштовно, солдату ще треба одягнутися, взутися, та й просто палити. І стояти з банками на блокпостах, фактично збираючи добровільну данину, яка згодом стане недобровільною, я прекрасно це знаю, це просто принизливо».

Гіркін каже, що пішов у відставку в серпні 2014 року, тому що йому повідомили, що якщо він цього не зробить, то ополчення не отримає необхідної допомоги.

Про Володимира Путіна

Гіркін каже, що у 2014 році він переоцінив інтелектуальні здібності Путіна, оскільки тоді був упевнений, що за «возз’єднанням» Криму відбудеться «возз’єднання» інших російськомовних регіонів України: «Але з тією зграєю похмурих бандитів і шахраїв, яка оточувала Путіна тоді й оточує донині з його власного розуміння і схвалення, він би цього зробити не зміг».

На запитання, чи хотілось би йому зустрітися з Путіним, Гіркін відповів, що тепер уже ні: «Я занадто зневажаю цю людину, мені було б огидно навіть із нею розмовляти, тому що це марна справа. Те, що можна було змінити ще деякий час назад, уже змінити неможливо».

Єдиною перевагою Путіна Гіркін вважає те, що той — «чудовий інтриган». Багаторічного куратора українського питання в Кремлі Владислава Суркова Гіркін назвав «кінченим мерзотником», але розумним і тому дуже шкідливим.

Про збиття літака рейсу МН17

За словами Гіркіна, ця подія була важким ударом для нього і як для людини, і як для командира, тому що загинуло майже 300 абсолютно невинних людей.

«Я розумів, що оскільки бойові дії на Донбасі відбувалися значною мірою і за моєї участі, я теж несу непряму відповідальність за цю загибель. Хоч би хто був винен, однаково звинуватять нас, це буде обов’язково використано проти нас».

Гіркін сказав, що він не сумнівається в участі української сторони у знищенні літака:«Ополчення боїнг не збивало, — сказав він, — ні ополченню, ні навіть РФ збиття боїнга не було вигідним». За судом у Гаазі Гіркін, за його словами, не стежить.

У червні 2019 року Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних у катастрофі рейсу МН17, а в лютому 2020-го прокуратура Нідерландів висунула їм обвинувачення та оголосила в міжнародний розшук. Серед них і Ігор Гіркін-Стрєлков
Фото:

EPA-EFE/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Про російський та український народи

На думку Ігоря Гіркіна, росіяни й українці — це «один народ із незначними регіональними відмінностями», народ, який проживає у двох формально різних державах — РФ та Україні, але в одній країні — Росії.

«(Тому - ред.) говорити про те, що більший брат прийшов побити меншого, некоректно. ... Справді, якоюсь мірою Москва віджала території у таких же дітлахів із Києва, з Банкової, — це суб’єктивно. А об’єктивно — відбулося возз’єднання частини російського народу з його основною частиною».

Гіркін заявив, що він завжди робив все, щоб «дві частини російського народу» остаточно не пересварили і не стравили «в ще жорстокішій громадянській війні, ніж та, що триває зараз». За словами Гіркіна, якби він керував Російською Федерацією у 2014 році, то зараз Україна була б у складі Росії.

Про майбутнє «Новоросії»

Гіркін вважає, що «російська весна» не вийшла через те, що у старої пострадянської еліти і в Кремлі, і в Києві було занадто багато корисливих інтересів, а суспільно-корисними справами вона не цікавиться. За його словами, проєкту «Новоросія» не було, а Новоросія як ідея не може провалитися, оскільки за неї продовжують битися люди. Влада РФ, каже Гіркін, зрадила ополчення «ДНР» і «ЛНР».

«Російська Федерація за нормального управління має достатньо ресурсів, щоб підняти і Крим, і всю так звану нинішню Україну повністю, і саму себе підняти. Якщо ці ресурси не викачувати в приватні кишені на Захід».

***

Також Гіркін сказав, що йому подобається в Києві і він, напевно, хотів би навіть жити там — «де одні говорять російською, а інші — «мовою», нікого це не хвилює, але в російському місті Києві, а не в місті, де доморощені, погано освічені, малокультурні, але дуже амбітні й дуже жадібні нацисти чинять різного роду неподобства».

Поділитись: