Активіст Богдан Зіза, який облив синьо-жовтою фарбою двері в Криму, дав письмове інтерв'ю журналістам. Ось що він сказав

Богдан Зіза
Богдан ЗізаInstagram

Активіст Богдан Зіза у травні 2022—го облив двері «міської адміністрації» окупованої Євпаторії жовтою і блакитною фарбами. Перед тим, як у січні 2023—го його перевезли з Криму до російського Ростова, він встиг дати українським журналістам письмове інтерв'ю.

Про це повідомляють «Крим. Реалії». Журналісти передали хлопцю запитання, а він відповів на них письмово українською, коли перебував у СІЗО в окупованому Сімферополі.

Богдану інкримінують чотири статті кримінального кодексу росії: здійснений терористичний акт; загроза здійснення теракту; заклик до тероризму та вандалізм із політичних умов.

Початок повномасштабного вторгнення

За словами Зізи, друзі запропонували вийти на площу в Євпаторії з пікетом, але тоді хлопець відмовився.

«Хвилювався і тому, що це може зашкодити моїм планам виїхати з Криму, які я тоді виношував. Боявся привернути увагу правоохоронців і тому, що вони, можливо, захочуть взяти мене до військової служби, якої я уникав з 2014 року», — написав активіст.

А за декілька годин він дізнався, що друзів затримали і «з ними попрацювала ФСБ», тоді обійшлося штрафами. За словами Богдана, останні декілька років він влаштовував «політичний вандалізм», тому й у травні вирішив привернути увагу до війни у звичний для нього спосіб — через фарбу.

У ніч проти 16 травня він пофарбував будівлю російської окупаційної адміністрації в кольори державного прапора України. А також кинув запальну суміш для ефектності відео.

Вибачення під примусом

Зіза розповів, що його змусили записати щонайменше п'ять відео з вибаченням. Одне з них потрапило до російських медіа, інше — прикріпили до матеріалів справи, а решту відео забракували. За його словами, знімають відео працівники ФСБ. Спершу вони спокійно просять сказати на камеру те, що їм потрібно, а потім погрожують.

«Їм дуже потрібні записи з вибаченнями. Це робиться не тільки для залякування населення та малювання повсюдної згоди з діями влади, як здається на перший погляд. На жаль, дуже часто це не просто вибачення, а свідчення проти себе, де силовики змушують сказати потрібний їм текст під відповідну статтю, яку вони хочуть "пришити". І ось тут вони вже не гидують жодними заходами. Побиття та катувань зазнають майже кожен політв'язень», — написав Богдан.

Спершу хлопця змусили записати одне відео, яке відправили на перевірку начальнику, а потім інше, бо Богдан «не щиро каявся».

«Я навмисно не показував жодних емоцій, тож мене знову били. Актор я не дуже добрий, а ще текст постійно змінювався. То мені треба було просити вибачення перед російською армією, потім — перед путіним», — поділився активіст.

Заклик до опору

«Масований спротив у Криму, спротив російській агресії, окупаційній владі. Це було б найкращою підтримкою, адже саме це була мета моєї акції — показати, що кримчанам не потрібна війна, що нікому вона не потрібна», — заявив Зіза.

Він наголосив, що після затримання продовжує дотримуватися проукраїнських поглядів і виступає проти російської війни з Україною, хоча у його становищі це, як він каже, «можна порівняти із самогубством».

«Я чудово розумію, що страшно, і збрешу, якщо скажу, що в мене не було страху. Був і є. Але своїм прикладом я хотів показати, що час боятися і мовчати минув!» — зазначив хлопець.

Умови утримання

Зіза розповів, що в камерах у кримському СІЗО перебуває удвічі більше людей, ніж мало б бути. Хлопець майже перестав їсти. А технічної води часто немає, тож люди не можуть помити посуд, змити туалет тощо.

«Місцеві лікарі ніяк не реагують, дуже важко досягти професійного огляду чи потрібних ліків. Ти нікому тут не потрібний (...) За вісім місяців у Сімферопольському СІЗО при мені померли щонайменше п'ятеро людей», — поділився Богдан.