Активісти заявляють, що замість реставрації Братських келій на Подолі відбувається їхня реконструкція

Роботи у будівлі Братських келій
Роботи у будівлі Братських келійOlya Balashova / Facebook

Активісти ініціативи «Спадщина» заявили, що замість задекларованої реставрації Братських келій на Подолі у Києві фактично відбувається реконструкція пам'ятки.

Про це представники ініціативи повідомили на брифінгу 12 грудня.

Братські келії — це 200-річна пам'ятка національного значення. Її збудували в 1823 році як одне з допоміжних приміщень Братського монастиря на території Києво-Могилянської академії. Зараз це 10-й корпус Академії.

24 листопада активісти помітили, що там проводять певні будівельні роботи й розбирають перекриття. Водночас паспорт об'єкта, необхідний для здійснення робіт, відсутній. Тоді активісти викликали поліцію. Але та повідомила, що всі роботи законні й на них є дозвіл.

Попри це, як повідомляли активісти, вже 25 листопада з'явився припис інспектора про припинення будь-яких робіт до формування контрольної картки порушення благоустрою.

Представники «Спадщини» кажуть, що підтримують реставрацію Братських келій. Проте наголошують, що це треба робити за законом, зі збереженням автентичності пам'ятки: «Ми не підтримуємо маніпуляцію термінами: роботи, що зараз ведуться на пам'ятці, не є реставраційними».

Посилаючись на експертизу проєкту, активісти зазначають, що в келіях заплановані:

  • розбирання перегородок та заміна їх на нові, полегшеної конструкції;
  • влаштування додаткової сходової клітки з північно-східного боку по металевих костурах;
  • демонтаж дерев'яного перекриття над 1-м та 2-м поверхами й заміна їх на збірно-монолітні;
  • повна заміна кроквяної системи даху з улаштуванням вікон для виходу на покрівлю.

Активісти кажуть, що такі роботи становлять суттєву загрозу для автентичності пам’ятки і не підпадають під визначення реставрації. Окрім того, там кажуть, що роботи на об'єктах тривали й після винесення припису інспектора.

У Києво-Могилянській академії відповіли, що перекриття надто пошкоджені, а закон про охорону культурної спадщини допускає демонтаж перекриттів, якщо пам’ятці загрожує небезпека руйнування. Там запевняють, що проєкт реставрації передбачає повне збереження оригінального історичного вигляду Братських келій.