Громадське розповідає історію Савченко з перших вуст — словами самої чемпіонки та її чоловіка, британського художника Ліама Кросса.

«Можливо, це був мій останній шанс», — каже фігуристка Альона Савченко, німкеня українського походження. Аби на п'ятій Олімпіаді за кар'єру здобути перше золото, вона чимало пройшла.

Майбутню чемпіонку тато Володимир почав виховувати у три роки. У 19 через травму партнера вона залишила Україну. Упродовж 15 років у Німеччині Савченко змінювала тренерів і партнерів, щоб досягнути своєї мети — олімпійського золота.

Про непростий життєвий шлях Альони Савченко написали вже чимало.
Проте Громадське розповідає цю історію з перших вуст — словами самої чемпіонки та її чоловіка, британського художника Ліама Кросса.

Емоції

«У неї досить запальний характер. Її емоції або злітають дуже-дуже високо, або навпаки — падають дуже низько. Й коли вони високо, вона любить їх проявляти. У неї не було можливості проявити їх обличчям, тож вона почала робити це своїм тілом. Вона била руками повітря, проявляючи своє щастя», — чоловік Альони Савченко, Ліам Крос дивився виступ своєї дружини з трибун льодової арени у Пхьончхані. Щойно він зрозумів, що Альона – чемпіонка, побіг до неї.

«Коли оголосили результати, я почав плакати й кричати від радості. Я стояв на самій горі, на трибунах, а потім побіг униз, проминув охорону — акредитації не мав, але це не завадило — я вилетів просто на лід, до Альони і Бруно, щоб привітати особисто. Я так кричав, що в мене дотепер болять груди», — згадує Ліам.

Німецька фігуристка Альона Савчено з чоловіком Ліамом Кросом на льодовій арені у Пхьончхані, Південна Корея, 15 лютого 2018 року. Савченко та її партнер Бруно Массо завоювали золоту медаль у парному катанні на Зимовій олімпіаді 2018 Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

За кілька годин Альона Савченко та її партнер, француз Бурно Массо, ідеально відкатали довільну програму, встановивши світовий рекорд у дисципліні: 159.31 бали і загальну суму у 235.90. Срібні призери китайці, програли переможцям лише 43 сотих бала. Альона Савченко ридала, махала кулаками й обіймала Бруно. Здійснилась її мрія — до олімпійського золота вона йшла 31 рік.

«Я досі не вірю в перемогу. Мабуть, для усвідомлення ще знадобиться трохи часу. Після завершення змагань мене розривали журналісти. Я бігала на інтерв'ю і так утомилася, що два дні просто лежала й не рухалася. Тіло просто сказало: «Знаєте, що? А пішли ви всі… Мені треба відпочити», — Альона Савченко знайшла можливість поспілкуватися з Громадським лише на шостий день після перемоги.

Приїздили партнери з-за кордону, а тут ніхто нічого не хотів оплачувати — усе трималося на фінансуванні моїх батьків, та заплатити за все було нереально

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гадання на салатах і футбол у дитинстві: що треба знати про олімпійського чемпіона з фристайлу Абраменка

Золоті медалісти німецькі фігуристи Альона Савченко та Бруно Массо під час переможного виступу на Зимовій олімпіаді в Пхьончхані, 15 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Переїзд з України

Її російська — з акцентом. Спортсменка п’ятнадцять років постійно проживає в Німеччині. Під прапором цієї ж країни Савченко і здобула головні нагороди в парному фігурному катанні — 4-разова чемпіонка Європи, 5-кратна чемпіонка світу, двічі бронзова призерка Олімпіад і нарешті олімпійська чемпіонка. На першу Олімпіаду Савченко їздила ще під прапором України — у 2002 в Солт-Лейк-Сіті.

«Наша зі Станіславом Морозовим пара отримувала дуже обмежене фінансування. Коли ми приїхали з Олімпіади-2002, то вирішили розійтися. Мені був потрібен новий партнер. Але ніхто не хотів мною займатися. Усім було байдуже. Приїздили партнери з-за кордону, а тут ніхто нічого не хотів оплачувати. Усе трималося на фінансуванні моїх батьків. Але оплатити все було нереально. Ми казали: хочемо кататися. Нам відповідали: ну давай, плати. Тобто ніхто не мав інтересу. Тоді я вирішила, що треба шукати щось нове», — згадує, як покидала Україну, Альона Савченко.

Савченко й чоловіки

У Німеччини не було потужної пари фігуристів. Савченко поставили в пару до Робіна Шолкови. Наставником став відомий раніше фігурист Інго Штойєр. Згодом тренера запідозрили у зв’язках зі Штазі й уряд Німеччини відмовився виділяти парі кошти на утримання менеджера.

Вона постійно думає, що має рацію, — і гаразд, нехай буде так! Вона виграла Олімпійське золото, тому може бути настільки правою, наскільки хоче

Савченко-Шолкови збирали гроші для оплати тренера власними силами. І робили це 10 років. У 2014-му Шолкови закінчив кар’єру, Савченко знайшла нового партнера, а Штойєр загнув новоспеченій парі непідйомну ціну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спортсменів неможливо втримати лише добрим словом — колишня тренерка олімпійської чемпіонки Савченко

Фігуристи Альона Савченко та Робін Шолкови завоювали золоту медаль на Чемпіонаті світу з фігурного катання у Японії, 27 березня 2014 року Фото: EPA/KIMIMASA MAYAMA

Савченко-Массо знайшли нового наставника й почали готуватися до нового олімпійського циклу — до Олімпіади-2018. За рік до перемоги Альона вийшла заміж. Чоловіки завжди були важливими в її житті — від тата, який в 3 роки привів на каток, і аж до партнера та чоловіка, які сприяли чемпіонству в 34.

«Я ніколи навіть про це не замислювалася! І справді — всюди самі чоловіки. — дивується Альона. Вона каже, що ми перші звернули на це увагу. — Вони робили як добре, так і заважали мені. У мене так склалося, що в житті всюди чоловіки, навіть у сім’ї була я і три брати. Мама — це єдина жінка в моєму житті! Я вже звикла працювати лише із чоловіками. Тепер з чоловіками легше, ніж з жінками».

«Альона — справжня лідерка. Нам з нею завжди складно знайти спільну мову, — зізнається Ліам Кросс. — Вона постійно думає, що має рацію, — і гаразд, нехай буде так! Вона виграла Олімпійське золото, тому може бути настільки правою, наскільки хоче».

Весілля Альони Савченко та Ліама Кроса Фото: сторінка Liam Cross у facebook

Майбутнє

Щодня Альона має по вісім годин тренувань, окрім неділі. Ліам розповідає, що днями не бачить дружини, але ставиться до цього з розумінням і зовсім не ревнує до партнерів:

«Інколи вона сварилася з Бруно, своїм партнером, і тоді було складно виходити на лід. Були моменти, коли вони думали припинити виступати разом. Але все це очікувано — ти повинен пережити складні часи. Ніхто не казав, що буде легко. Зрештою, вони дуже добре впоралися».

Хтозна, можливо, колись працюватиму в Україні, підійматиму на рідній землі цей вид спорту, адже в моїй медалі велика частка українського

У такому напруженому графіку Альона Савченко жила роками. Тепер багато хто каже: олімпійське золото — ідеальний час для завершення кар’єри. Утім, сама спортсменка крапку ще не поставила:  

«У березні плануємо поїхати на чемпіонат світу в Мілан. Потім уже вирішуватимемо, що робити далі. Медаль — це моя життєва мета, але я не зупинятимусь на цьому. Хтозна, можливо, колись працюватиму в Україні, підійматиму на рідній землі цей вид спорту. Адже в моїй медалі велика частка українського. Я там починала. Там живуть мої батьки. Останні 4 роки я мала жорсткий графік і концентрувалася лише на Олімпіаді. Тому вони приїздили до мене в Німеччину. Щойно випаде нагода, я поїду до України. Я назавжди залишуся українкою. Не важливо, де житиму».

Чоловік Савченко Ліам Крос — британський художник. Він також малює Альону та її партнера на льоду Фото: сторінка Liam Cross у facebook

Поділитись: