Агенція Bloomberg заявляє, що має запис телефонної розмови керівництва американської компанії Sandvine, де те визнає, що постачало у Білорусь технологію для фільтрування інтернет-трафіку. Саме вона могла допомогти Лукашенку заблокувати інтернет в країні під час протестів.

Як пише Bloomberg, відповідно до документів, з якими ознайомилися журналісти, а також за словами людей, які знайомі зі справами компанії, Sandvine продемонструвала своє обладнання білоруській владі ще у травні. Її керівництво зустрічалося особисто з першими обличчями держави, а потім компанія відправила своє обладнання у Мінськ для встановлення в дата-центрах.

Також в розпорядженні Bloomberg опинився запис телефонної конференції керівників Sandvine, яка відбулася 10 вересня. Під час неї очільники компанії заявили, що працювали з владою Білорусі понад рік. За їхніми словами, Sandvine надала технологію, яка фільтрує близько 40% усього інтернет-трафіку, що входить і виходить з країни. В компанії переконані, що така співпраця не порушила санкції, які США наклала проти Лукашенка та його оточення понад 10 років тому. Вони забороняють американським компаніям продавати товари і послуги, що «підривають демократичні процеси» в країні.

Водночас сенатор США Дік Дурбін вже закликав Міністерство фінансів розслідувати, чи не порушила Sandvine санкції США щодо Білорусі.

Bloomberg також пише, що технічний й директор Sandvine Олександр Хаванг під час телефонної розмови визнав, що Білорусь може використовувати надане обладнання для блокування сайтів і додатків для обміну повідомленнями. Але він зазначив, що компанія дійшла висновку, що доступ до певних матеріалів на сайтах «не є частиною прав людини».

«Ми не хочемо грати у світову поліцію. Ми вважаємо, що кожній суверенній країні має бути дозволено проводити свою самостійну політику щодо того, що дозволено, а що ні», — сказав Хаванг.

Нагадаємо, наприкінці серпня Bloomberg повідомляв, що саме завдяки обладнанню Sandvine 9 серпня в Білорусі були штучно створені проблеми з інтернетом.

Як США і світ відреагували на вибори в Білорусі?

Спочатку США заявляли, що вибори не були ані чесними, ані відкритими, та запевнили, що уважно слідкуватимуть за ситуацією після виборів у Білорусі. 9 вересня прессекретарка Білого дому Кейлі Макінані назвала президентські вибори у Білорусі сфальсифікованими. 

ЄС не визнав результати виборів, за якими переміг поки чинний президент Олександр Лукашенко. Там пообіцяли накласти санкції на причетних до фальсифікацій та насильства. Поки невідомо, чи стосуватимуться санкції саме Лукашенка.

Литва ж стала першою країною, яка оголосила про введення санкцій проти білоруських чиновників. Вона заборонила в'їзд 32 білоруським посадовцям, зокрема й Лукашенку.

10 вересня Сейм Литви ухвалив резолюцію про «незаконне нав’язування Росією свого союзу з Білоруссю», в якому назвав Світлану Тіхановську «обраним білоруським народом лідером». Це стало першим випадком визнання Тіхановської президентом Білорусі.

Поділитись: