Сенатори від Республіканської партії Сполучених Штатів Америки Тед Круз і Рон Джонсон, які є членами сенатського Комітету із закордонних справ, пригрозили санкціями компанії Allseas Group S.A., яка прокладає російський газопровід «Північний потік-2», якщо та не припинить будівництво.

Про це вони написали в листі виконавчому директору компанії Едварду Хеерему, який датується 18 грудня.

Круз і Джонсон мають на увазі санкції, передбачені нещодавно ухваленим Законом про фінансування національної оборони.

«Цим листом ми оголошуємо Вам, Вашим співробітникам, Вашій компанії та Вашим акціонерам офіційне юридичне попередження. Закон було ухвалено саме для припинення роботи Вашої компанії над «Північним потоком-2». Єдиним відповідальним рішенням для Allseas Group S.A. та її співробітників буде негайне припинення діяльності, пов'язаної з «Північним потоком-2», — йдеться в листі.

Сенатори також наголосили, що в разі продовження будівництва російського газопроводу на компанію чекають «руйнівні і потенційно вбивчі юридичні та економічні санкції».

Такі санкції передбачені пунктом 7503 Закону про фінансування національної оборони. Згідно з ним, президент США повинен доповісти про фізичних та юридичних осіб, які «продали, здали в оренду чи надали» транспортні засоби, які «займалися прокладанням труб на глибині від 100 футів для будівництва газопроводу «Північний потік-2». Після цього на таких осіб будуть накладені санкції.

«Хоча доповідь (президента США — ред.) має бути через 60 днів, Ви підпадаєте під юридичну відповідальність із моменту підписання (закону — ред.)», — наголосили сенатори.

Крім цього, Комітет Сенату Сполучених Штатів Америки із закордонних справ, до якого входять Тед Круз і Рон Джонсон, схвалив текст Закону про захист безпеки США від агресії Кремля (DASKA), який передбачає запровадження жорстких санкцій проти Росії.

Раніше канцлерка Німеччини Ангела Меркель розкритикувала санкції, які США накладуть проти компаній, що будують російський трубопровід в обхід України «Північний потік-2». Водночас вона додала, що її країна не вдаватиметься до контрзаходів у відповідь на дії американської сторони.

Німеччина — один з найбільших прихильників російського проєкту «Північний потік-2». Країну не раз критикували за її сприяння у будівництві російського трубопроводу, який може посилити енергетичний вплив РФ на Європу.

Напередодні Газпром подав запит на дозвіл у будівництві «Північного потоку-2» протягом зими-весни 2020 року. Водночас американський сенат уже погодив санкцій проти компаній-підрядників «Північного потоку-2». Для набуття чинності санкцій необхідний лише підпис президента США Дональда Трампа.

Газпром очікував завершити «Північний потік-2» до кінця 2019 року. Це надало б Росії можливість запустити цей трубопровід вже з початку 2020 року та відмовитися від послуг транзиту газу через газотранспортну систему України. Договір про транзит газу між Україною та Росією, який зобов'язує Газпром постачати свій газ до Європи через Україну, закінчується 31 грудня 2019 року, а вже 1 січня 2020 року з 10 години ранку транзит газу через Україну може перерватися.

ГТС України влаштована так, що припинення транзиту з Росії може спричинити деякі труднощі з постачанням газу в окремих українських населених пунктах. Україна не купує газу у Газпрому з 2015 року, однак куплений у європейських компаній газ надходить саме з Росії. Через це, припинення транзиту може негативно позначитися на можливостях України імпортувати газ, а також на ціні газу.

Крім цього, транзит російського газу приносить Україні близько 3 мільярдів доларів доходу щороку.

Поділитись: