«Манафорт здійснив з десяток поїздок до України після Майдану» — американський публіцист
Франк Фоер— відомий американський публіцист, автор розслідування про екс—радника Януковича й екс—керівника передвиборного штабу Пола Манафорта, якого звинувачують в США увідмиванні коштів і змові. Фоер неодноразово бував вУкраїні й спілкувався ізсоратниками Манафорта яквУкраїні, так івCША.
Франк Фоер — відомий американський публіцист, автор розслідування про екс-радника Януковича й екс-керівника передвиборного штабу Пола Манафорта, якого звинувачують в США у відмиванні коштів і змові.
Фоер неодноразово бував в Україні й спілкувався із соратниками Манафорта як в Україні, так і в CША. Манафорт і його соратник Рік Гейст наразі перебувають під домашнім арештом. Це все — частина розслідування щодо можливого російського впливу на президентські вибори в США 2016-го року, яке веде спеціальний прокурор Міністерства юстиції США, екс-керівник ФБР Роберт Мюллер.
Що потрібно знати по справу Манафорта в межах так званого «російського розслідування», яке веде спеціальний прокурор Мюллер?
Роберт Мюллер системно вибудовує справу в рамках розслідування російського впливу й змови Росії з Трампом під час останніх президентських виборів у США. Пол Манафорт, який займався кампанією протягом п’яти найважливіших місяців, став його ключовою фігурою. Проте обвинувачення Манафорта не пов’язане з виборами, а стосується діяльності в Україні, зокрема грошей, які він отримав за роботу на «Партію регіонів» й інших осіб, а також відмивання цих доходів.
Мюллер продемонстрував, що сам Манафорт надзвичайно вразливий до кримінального переслідування, й питання в тому, до чого це все призведе. Чи вдасться йому використати цю інформацію, скористатися серйозним обвинуваченням проти Манафорта, щоб отримати більше деталей, які стосуються безпосередньо виборів.
Бо одна справа звинувачувати когось у відмиванні грошей та підозрювати в несплаті податків. Зовсім інша — чітко вказати суму 75 мільйонів доларів. Досі ми не знали, що він напевне порушував закон, тепер — це питання, і саме воно робить Манафорта надзвичайно вразливим.
Колишній керівник виборчої кампанії Дональда Трампа Пол Манафорт (ліворуч) залишає будівлю окружного суду США, Вашингтон, 30 жовтня 2017 року. Манафорта звинуватили за 12 пунктами, зокрема, у змові проти США Фото: REUTERS/JIM BOURG
Яка роль його соратника Ріка Гейтса? Як він пов’язаний з Україною?
Рік Гейтс працював стажером Манафорта багато років. Він привіз його до України, щоб використати політичні зв’язки для ведення бізнесу в Україні. Здається, Гейтс — ключова фігура в цій операції в Україні. Це людина, яка збирала гроші й відправляла їх туди і назад. Окрім того, він робив те саме, що й Манафорт — лише в менших масштабах.
Чи багато відомо про реальне залучення Манафорта в справи Януковича? Що можна точно довести? Так, він консультував екс-президента України, але наскільки впливовим він був?
Справді, це обвинувачення не розкриває повністю роль Манафорта щодо справи Януковича. Він був ключовим радником Януковича після Помаранчевої революції, коли той намагався повернутися в політику. Манафорт — це головний фахівець, який займався його іміджем. І тоді, коли Янукович уже став президентом — і це підтвердило багато інсайдерів з «Партії регіонів», — він певний час лише до нього й дослухався.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Російське розслідування» в США: арешт Манафорта й брехня ФБРівцям
Янукович дослухався до членів своєї родини, але коли люди в «Партії регіонів» хотіли висловити свою думку, переконати його в чомусь, їм нерідко треба було звертатися до Манафорта, аби змусити Януковича звернути на це увагу, адже Манафорт умів підібрати слова, якими пояснити Януковичу позицію.
Чи працював він з Януковичем в останні дні його президентства? Відомо про його роль під час виборів 2010 року, суду над Тимошенко, але зовсім небагато про місяці революції, дні, коли на Майдані вбивали людей. Також є інформація про причетність Януковича до «Опозиційного блоку», створеного на основі «Партії регіонів» після революції.
Манафорт брав активну участь у переговорах щодо співпраці з Європейським Союзом. Він стверджує, що намагався переконати Януковича підписати угоду про асоціацію, й, очевидно, проводив там багато часу напередодні революції. Ми не знаємо ролі Манафорта в самій революції, й про що він казав Януковичу.
Проте після революції він знову повертався в Україну, продовжував допомагати у створенні «Опозиційного блоку», куди ввійшли лідери колишньої «Партії регіонів», які намагалися постати в іншому світлі. Вони сподівалися на Манафорта. В обвинувальному висновку йдеться, що Манафорт здійснив з десяток поїздок до України після Майдану.
Як цю справу бачать у США? В американських медіа говорять, що «Манафорт представляв інтереси українського уряду», але не завжди уточнюється, що йдеться про дореволюційну владу, якої українці позбулися. Здається, ніби все, що цікавить американські медіа, — це прямий зв’язок Трампа з Кремлем через Манафорта. Що ви думаєте з цього приводу?
Відомо, що Росія хотіла вплинути на вибори, нам відомо, що кампанія Трампа передбачала відведення певної ролі у виборах росіянам, однак ми не знаємо більшого. Саме над цим працюють наразі прокурори. Ми не знаємо, чи зможуть вони коли-небудь довести факт змови, адже доказова база надто сумнівна. Людям подобається вдавати ніби вони розуміють, що відбувається насправді. Але я думаю, що дуже мало тих, хто насправді знає, якою була справжня роль цієї історії в передвиборчій кампанії.
Але якщо досі не доведені прямі зв’язки з Росією, яке значення Манафорта для політики в США?
Гадаю, що для України важливість справи Манафорта очевидна, беручи до уваги, що він був співучасником режиму, який украв у країни стільки грошей, поза тим відповідальний за вбивства. Але Манафорт — це важлива фігура у Вашингтоні. Він відігравав значну роль у зміні характеру політичного консультування, лобіювання й політики країни в цілому. Відтак певні неприйнятні речі Манафорт зробив можливими.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Криваві гроші»: що відомо про ймовірну причетність Манафорта до розстрілів на Майдані
Було неприйнятно мати клієнтів-диктаторів, але Манафорт показав, що на цьому можна незле заробляти. До Манафорта не було жодної фірми, яка допомагала кандидатам перемагати, а після обрання займалася б їхнім лобіюванням. Це з певного погляду конфлікт інтересів і надто небезпечний бізнес. Манафорт створив цей бізнес. Він став тією людиною, яка завжди змінювала правила й створила систему.
Медіа, які підтримують Дональда Трампа, насамперед кажуть, що з Манафортом працювали й люди, близькі до Гілларі Клінтон. Зокрема брат очільника штабу Гілларі Тоні Подеста.
Так, насправді це важливо. Це не свідчить про змову між Трампом і Росією, але це важливо, тому що показує, що уряд Януковича не просто покладався на одного політичного консультанта, щоб спробувати покращити репутацію й захистити інтереси. Він мав цілу армію у Вашингтоні, яка працювала від його імені. Отже, була Podesta Group, була юридична фірма Skadden-Arps, ще одна важлива лобістська група під назвою Mercury Group, яка також фігурувала в обвинуваченні проти Манафорта. Я думаю, що Манафорт був настільки очевидним злочинцем у цій історії, що легко можна зосередитись саме на ньому й забути, що це — дуже системна проблема.
Як працює система лобіювання? Чи серйозні лобістські фірми працюють зі скомпрометованими іноземними політиками? Чи йдеться про маргіналів?
Ні. Брат Тоні Подести — Джон — був головою кампанії Гілларі Клінтон. Він був наймогутнішим лобістом демократів у Вашингтоні. У нього найдовший список клієнтів, навряд чи ви могли уникнути його, якщо насправді намагалися вплинути на демократів. Те ж саме стосується Mercury Group, якою керує Він Вебер. Це була одна з найпотужніших фірм республіканців.
Як бачите, Манафорт найняв їх, щоб не подавати документи, які свідчать про те, що він є агентом-представником уряду Януковича. І він прагнув залишитися поза історією, він не хотів займатися лобіюванням так, щоб це привертало увагу. Саме тому намагався використовувати виключно ці організації, й вони були раді можливості відіграти в цьому свою роль.
Що ще можна очікувати від розслідування Мюллера? Деякі медіа, як-от The Wall Street Journal, вимагають, щоб той пішов з посади, бо колишній співробітник ФБР Мюллер користувався «російським досьє», яке частково оплачувала Демократична партія, а отже має конфлікт інтересів. Інші ЗМІ називають Мюллера найсміливішою людиною у Вашингтоні.
Найбільша небезпека для мене — звільнення Трампом Роберта Мюллера, що може втягнути нас в епіцентр великої політичної кризи. Можливо, це стається, коли Трамп відчує, що кримінальне переслідування вже близько. Я розумію, як це звучить зараз. Але такий сценарій теж можливий. Якщо так станеться, це буде надзвичайно великим випробуванням для Республіканської партії. Значення має саме їхня реакція, адже процес запущений таким чином, щоб він був поза політикою, поза бюрократією й максимально відповідав букві закону. Якщо Трамп втручатиметься, щоб захистити себе — це стане одним з найбільших політичних злочинів в американській історії.
Чому саме Мюллера критикують?
Є багато інсинуацій. Як на мене, це трохи смішно. Якщо повернутися назад і продивитися події у режимі повтору, можна побачити, що Дональд Трамп має союзників, прихильних до Роберта Мюллера. Ці люди нині критикують його, тому що Трамп опинився в небезпеці. Мета деяких ЗМІ не обов’язково сказати щось правдиве, а натякнути на щось, що негативно позначиться на авторитеті Мюллера. І якщо колись прийде момент і Трамп вирішить звільнити його, громадськість буде готова.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ уривок програми Громадське.Світ про справу Манафорта
/переклад Кучмагра Ольга
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: