Антимонопольний комітет України оголосив про посилення моніторингу за ринками пального, побоюючись, що на них може вплинути ситуація з протестами в Білорусі. Ця країна є одним із головних експортерів нафти й нафтопродуктів в Україну: за оцінками, 30-40% бензину на українських заправках мають білоруське походження.

АМКУ звернув увагу на «поширення у ЗМІ інформації» про те, що з білоруських нафтопереробних заводів можуть обмежити постачання продуктів. Це зменшить пропозицію на ринку і, відповідно, може призвести до здорожчання бензину на заправках.

Регулятор також застеріг учасників ринків пального від «вчинення антиконкурентних практик», як-от створення штучної нестачі пального, штучного завищення цін чи перешкоджання імпорту нафтопродуктів через морські порти. У разі виявлення порушень АМКУ пообіцяв діяти «відповідно до чинного законодавства».

На паливо в нас реально може вплинути ситуація в Білорусі?

Так. Офіційних даних про «білоруську» частку на українських паливних ринках не існує. Експерт і керівник консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн говорить про понад 30% палива білоруського походження в Україні.

А ще Україна — дуже залежна від імпорту нафти й нафтопродуктів країна. Понад 12% нашого імпорту за перше півріччя 2020 року — це мінеральні палива, йдеться в даних Держстату. У разі перебоїв із постачаннями нафти в нас немає внутрішніх ресурсів, які були б здатні її замінити.

Чи страйкують білоруські нафтопереробні заводи?

У Білорусі є два нафтопереробні заводи: Мозирський НПЗ і «Нафтан». На «Нафтані» вже понад 3200 працівників підписалися за відставку Олександра Лукашенка. І заявили, що з 29 серпня почнуть страйк, якщо до того часу він не піде з посади.

А працівники Мозирського НПЗ оголосили про плани страйку і почали збір підписів за нього, але результати пообіцяли оголосити не раніше наступного тижня. Один із цехів НПЗ оголосив про частковий страйк протягом трьох робочих годин щодня, з 20 серпня.

Чи варто боятися?

Експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Адріан Прокіп сумнівається, що перебої в постачанні нафтопродуктів усе ж стануться. На думку експерта, можливим це стане лише в разі, якщо всі працівники оголосять тотальний страйк або влада Білорусі піде на їх силове придушення.

«Технологія роботи нафтопереробних заводів — це безперервний процес. Виробники в Білорусі розуміють: якщо вони зупиняться, це буде довший процес, і постраждають у першу чергу самі вони», — пояснює Прокіп нам у коментарі.

Якщо ж заводи все-таки зупиняться і перебої з постачанням стануться, Україні доведеться переорієнтовуватися на постачання з інших країн, додає експерт: «Стане більше частка європейських постачальників — це дуже вплине на ціни на ринку».

Але додає: наразі ймовірність того, що ситуація в Білорусі повпливає на постачання нафтопродуктів на ринок України, достатньо низька.

Поділитись: