Арахамія прийшов до Конституційного суду, аби запитати про «супертурборежим» розгляду ринку землі

Глава владної фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія прийшов до будівлі Конституційного суду, який сьогодні, 2 листопада, раптом захотів розглянути питання щодо ринку землі.

Про це Арахамія розповів журналістам біля будівлі КСУ.

Він запевнив, що це не тиск на суду, а лише спроба дізнатися причину такого рішення суду.

«Можливо, пан (голова КСУ Олександр — ред.) Тупицький зараз пояснить це, можливо через COVID. Якщо так, я доповім, що немає ніякої зради… Я буду просити пояснити, чому воно відбувається у супертурборежимі, закрито і непрозоро», — сказав глава фракції СН.

Арахамія зазначив, що розгляд ринку землі не анонсували, він відбувається у закритому режимі, тому це є підозрілим. Також він наголосив, що така швидкість ухвалення рішень свідчить — це не нормальна робота Конституційного суду. Арахамія припускає, що тут є вплив якихось «ангажованих груп».

«Вони могли б побачити, що до них немає довіри у суспільстві, і добровільно подати у відставку. Це був би гарний крок. Але я не думаю, що ці люди це робитимуть», — розповів депутат про один з можливих виходів із ситуації.

Також він підтвердив, що на фракцію чинять тиск через намір перезавантажити КСУ.

«Дуже багато кланів олігархічних включаються в цей процес, бо вони не хочуть, щоби так рішення були прийняти, бо за останні 5 років вони знайшли «порозуміння» із суддями і не хочуть, щоби якісь нові люди зайшли», — сказав Арахамія.

Оновлено: пізніше Арахамія розповів журналістам, що поспілкувався із Тупицьким і той запевнив його, що це не «зрадоподібне» засідання, а просто чергове засідання з процесу який триває вже декілька місяців. І цей процес потребує ще низки засідань.

«Вони не розглядали землю, вони розглядали статті, пов'язані з ринком землі. Саму землю вони зараз не розглядають і найближчим часом, як повідомив пан Тупицький, не будуть розглядати», — сказав Арахамія.

Законопроєкт Зеленського про КС

Президент 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.

Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.

Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський заявляв, що пропозиція Зеленського є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.

Що зробив Конституційний суд?

27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядаються у судах. Він нагадав, що подібна історія вже була, коли Конституційний суд скасував відповідальність за незаконне збагачення, а справи про розкрадання посадовців закрили.