Науковці вважають, що люди вживали молоко 6 тисяч років тому, навіть попри непереносність лактози. Вони припускають, що з нього робили сир.

Результати дослідження, опубліковані в журналі Archaeological and Anthropological Sciences, наводить ВВС.

Дослідники вивчили людські рештки з неолітичних стоянок Хемблдон Хілл в графстві Дорсет, Хезлтон Норт у графстві Глостершир і Бенбері Лейн у Нортгемптонширі.

Археологи зішкрібали зубний наліт, відділяли з нього різні компоненти й аналізували їх з допомогою мас-спектроскопії. У зубному нальоті сімох осіб вчені виявили молочний білок — бета-лактоглобулін.

Люди неоліту не мали генетичної мутації, яка дозволяє організмові перетравлювати лактозу. На думку співавторки дослідження докторки Софі Чарльтон з кафедри археології Йоркського університету, люди кам’яного віку вживали молоко в малих кількостях.

«Більш імовірним варіантом було те, що вони обробляли молоко, щоб знизити рівень лактози в ньому. Якщо ви робите з молока твердий сир, кисломолочний продукт чи йогурт, то вміст лактози зменшується, і його легше перетравлювати», ― додала вона.  

Гіпотеза підтверджується залишками молочних жирів, які археологи виявили у глиняному посуді доби неоліту на території Британії та в інших куточках Європи.

Наприклад, сліди молочні жирів містяться у чверті фрагментів глиняного посуду з Хемблдон Хілл. До того ж, судячи зі знахідок, деякі сліди молока підігрівали, що, зазвичай роблять під час виробництва сиру та інших продуктів.

Нагадаємо, в Перу археологи виявили рештки 227 дітей, яких понад 500 років тому принесли у жертву.

Поділитись: