Археологи знайшли стоянку, де люди жили майже 80 тисяч років поспіль
Міжнародна група вчених провела археологічнірозкопки на стоянці Панга—я—Саїді вКенії. Вченівиявили, що завдяки виключно стабільним умовам, люди залишалися тамнавіть вперіоди, коли більша частина Африки була майже непридатною для життя.
Міжнародна група вчених провела археологічні розкопки на стоянці Панга-я-Саїді в Кенії. Вчені виявили, що завдяки виключно стабільним умовам, люди залишалися там навіть в періоди, коли більша частина Африки була майже непридатною для життя.
Статтю про дослідження опублікували в журналі Nature Communications.
Дослідники пишуть, що найдавніші кам’яні інструменти, знайдені в Панга-я-Саїді, датуються 78 тисячами років тому. Інші знахідки показують, що близько 67 тисяч років тому відбувався перехід до більш ефективних технологій обробки каменю.
Судячи з усього, цей процес був поступовим, а не одномоментним, що суперечить деяким поглядам на розвиток людства, як на низку революційних нововведень.
Знайдені на стоянці артефакти Матеріали дослідження/Mohammad Shoaee
Окремо автори відзначають, що близько 74 тисяч років тому, коли вибухнув індонезійський вулкан Тоба, стоянка залишалася населеною.
Вважається, що унаслідок похолодання через катастрофу, людство опинилося на межі вимирання. Однак дослідження Панга-я-Саїді вказує, що навіть ця криза виявилася не надто суворою для місцевих жителів. Адже за кілька тисяч років чисельність населення стоянки почала швидко зростати.
Втім, головне, на чому загострюють увагу вчені, — довге і безперервне життя людей в околицях Панга-я-Саїді та поступова зміна їх культури.
Близько 65 тисяч років тому тут з’явилися перші намистини зі шкаралупи страусових яєць і раковин молюсків. У проміжку між 48 тисячами та 25 тисячами років тому — артефакти з різьбленням по кістці.
Стоянка знаходиться на віддалі від узбережжя, і на ній не знайшли свідоцтв активної господарської експлуатації морських ресурсів. Отже, вироби з раковин вказують на можливий обмін з жителями прибережних зон, під час їхньої міграції та розселення.
Раніше вчені виявили, що Первісна людина в Британії була темношкірою.
Також ми розповідали, що археологи визнали — таємної кімнати у гробниці Тутанхамона не існує
- Поділитися: