Арку свободи українського народу у Києві не планують демонтувати — ВВС

Арка свободи українського народу (раніше — Арка дружби народів) у Києві, 27 квітня 2022 року
Арка свободи українського народу (раніше — Арка дружби народів) у Києві, 27 квітня 2022 рокуРевера Сергій / УНІАН

Київська міська державна адміністрація не планує демонтувати Арку свободи українського народу у столичному Хрещатому парку. Скульптура є пам'яткою історії місцевого значення, тому за законом її заборонено зносити чи переносити.

Про це КМДА повідомила у відповідь на запит BBC News Україна.

Крім того, в адміністрації зазначили, що переносити Арку наразі немає куди, бо музею тоталітаризму чи музею «радянської історії» поки що не існує, а у столиці лише розглядають ідеї щодо його створення.

На початку 2024 року робоча група КМДА ухвалила рішення про збереження Арки та запропонувала Міністерству культури зарахувати її до об’єктів монументального мистецтва.

Київська міська рада своєю чергою також не ухвалювала рішень про демонтаж. Однак обіцяє знести скульптурну композицію з козаками, розташовану під нею.

Скульптурна композиція тоді ще Арки Дружби народів, Київ 13 квітня 2015 рокуСиниця Олександр / УНІАН

Депутатка Київради Ксенія Семенова зазначила, що рішення про демонтаж композиції вже є. За її словами, одним з ускладнень, пов’язаних з цим, є те, що ця композиція є водночас підпірною стінкою.

Що відомо про цей монумент?

Первинною назвою пам'ятки була Арка дружби народів. Її встановили у 1982 році з нагоди 60-ї річниці утворення СРСР і 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року.

У квітні 2022 року почався демонтаж бронзової скульптури двох робітників під Аркою дружби народів, яка символізувала «возз'єднання України та росії». Саму ж Арку перейменували.

Так, 14 травня 2022 року депутати Київської міської ради ухвалили рішення про декомунізацію назви Арки дружби народів та перейменували її на Арку свободи українського народу. Тоді ж депутати затвердили перелік понад 40 пам'ятників та пам'ятних знаків, які потрібно прибрати з вулиць і будівель столиці та передати до музею тоталітаризму.

У березні 2024 року Інститут національної пам’яті провів експертизу цієї пам’ятки. За її результатами, Арку віднесли до символіки російської імперської політики, яка підлягає цілковитому демонтажу.