Багаті країни отримали 39 млн вакцин від COVID-19, бідні — 25 (!). У ВООЗ кажуть про «катастрофічний моральний провал»

Через нерівномірний розподіл вакцин від коронавірусу світ «перебуває на межі катастрофічного морального провалу», вважає генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебреєсус.
За його словами, станом на 18 січня 49 країн із високим рівнем доходу вже розподілили понад 39 мільйонів доз вакцин від COVID-19, тоді як для найбідніших країн цей показник становить лише 25: «Не 25 мільйонів, не 25 тисяч, а 25», — уточнив Гебреєсус.
Ідеться про одну країну — Гвінею, яка почала щепити населення російською вакциною «Спутник V».
«Буду прямолінійним: світ на межі катастрофічного морального провалу — і його ціною стануть життя й добробут найбідніших країн світу», — заявив генеральний директор ВООЗ.
Гебреєсус також розкритикував багаті країни за укладання двосторонніх угод із виробниками вакцин в обхід Глобального механізму розподілу вакцин проти COVID-19 — COVAX, який і має забезпечити препаратами найбідніші та малозабезпечені країни.
Крім того, за словами Гебреєсуса, країни часто пропонують фармкомпаніям більш вигідні угоди, ніж COVAX, через що ті відмовляються співпрацювати з ВООЗ. А фармкомпанії, своєю чергою, охочіше надають дані про клінічні випробування вакцин не Організації, а медичним регуляторам держав. Через це наразі ВООЗ затвердила до екстреного використання лише одну вакцину.
«Зрештою ці дії лише збільшать тривалість пандемії, обмежень, необхідних для її подолання, а також людських страждань та економічних збитків. Вакцинна рівність — не просто моральний імператив. Це й стратегічний та економічний імператив», — заявив гендиректор ВООЗ.
Що відомо про вакцинацію від COVID-19 у світі та Україні?
За даними Bloomberg, станом на 19 січня лідерами з вакцинації за абсолютними показниками є США (понад 14,7 млн доз), Китай (10 млн) та ЄС (понад 5,7 млн). А от за відсотком населення лідери — Ізраїль (понад 28 доз на 100 людей населення), ОАЕ (понад 18) і Бахрейн (майже 10).
Ініціатива COVAX планує почати розподіл вакцин уже в лютому 2021 року, а до його кінця — надати два мільярди доз, яких має вистачити для охоплення 20% найбільш вразливих груп населення в незаможних країнах. У грудні 2020 року у ВООЗ заявляли, що для цього необхідно буде 28 мільярдів доларів.
За оцінками Інноваційного центру глобального здоров'я Дюкського університету, достатня кількість вакцин для охоплення всього населення світу з'явиться лише у 2023 або 2024 році.
Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 16 мільйонів доз вакцини мають передати безкоштовно в межах співпраці з COVAX. Ще Україна має отримати 1,9 млн доз китайської вакцини, щодо поставки якої вже домовилося Міністерство охорони здоров’я, хоча до її дієвості (і не лише) наразі є питання.
У бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень. Яку саме вакцину закуповуватиме Україна, наразі невідомо.
- Поділитися: