Байден поговорив з лідером Китаю про російсько-українську війну

Президент США Джо Байден 18 березня провів розмову з главою Китаю Сі Цзіньпіном. У ній китайський лідер запевнив, що не зацікавлений у війні в Україні.

Про це пише Reuters із посилання на китайські державні ЗМІ.

Так, Пекін наголосив, що війна в Україні не відповідає нічиїм інтересам.

У Китаї вважають, що міждержавні відносини не можуть переходити у стадію такої конфронтації: «Українська криза — це те, чого ми не хочемо бачити».

Сі Цзіньпін також сказав Байдену, що Китай і США повинні спрямовувати двосторонні відносини в правильному напрямку, і обидві сторони повинні брати на себе міжнародну відповідальність і докладати зусиль для миру в усьому світі.

Доповнено. У Білому домі підтвердили, що розмова між лідерами стосувалася війни в Україні. Зокрема, Байден описав наслідки для Китаю, якщо ця країна надасть матеріальну допомогу росії.

Також глава Білого дому наголосив, що підтримує дипломатичні пошуки рішення для завершення російсько-української війни.

Відносини росії та Китаю

Перед повномасштабним вторгненням рф в Україну лідер Китаю Сі Цзіньпін підтримав так звані гарантії безпеки Москви з вимогами нерозширення НАТО.

А втім, посол Китаю у США Цинь Ган 17 березня заявив, що війна, яку розв'язала росія проти України, «не йде на користь» КНР. Посол пояснив, що Китай є найбільшим торговим партнером як росії, так і України, а також найбільшим імпортером сирої нафти і природного газу у світі. Також Цинь Ган відкидає твердження, що Китай знав про підготовку рф до війни, погоджувався з нею чи мовчки підтримував її.

Проте перед цим, 13 березня, The New York Times та Financial Times із посиланням на американських посадовців повідомляли, що рф просить Китай допомогти їй у війні проти України. москва нібито попросила надати військове обладнання й додаткову економічну допомогу на тлі міжнародних санкцій.

До повномасштабного вторгнення в Україну росія називала КНР своїм стратегічним партнером. За останні шість років лідери держав зустрічалися десятки разів. Країни пов’язані великими газовими проєктами, а двостороння торгівля між ними у 2019 році досягла рекордних 110 мільярдів доларів.

Інвестиції Китаю в рф становлять $12 млрд, хоча американські аналітичні центри повідомляють про $58 млрд. Сьогодні в рф офіційно живуть 30 тисяч китайців із російськими паспортами та 550 тисяч мігрантів-громадян КНР.

А втім, серед російської еліти зростає розчарування станом китайсько-російського «зближення» і страх перед зміцненням КНР. Про це йшлося в заяві прокремлівського вченого-сходознавця Олександра Лукіна: «Пік співробітництва КНР та рф минув».

У НАТО 1 грудня 2021 року заявили, що росія і Китай підривають міжнародний порядок, який ґрунтується на загальноприйнятих правилах.