Байден позбавив Афганістан статусу основного союзника США поза НАТО. Що це означає?
Президент США Джо Байден позбавив Афганістан статусу основного союзника Сполучених Штатів поза межами НАТО. Це сталося більш як через рік після того, як владу в цій близькосхідній країні захопили таліби.
Про таке рішення Байдена повідомила пресслужба Білого дому.
«Я припиняю дію визначення Афганістану основним союзником Сполучених Штатів Америки поза межами НАТО для цілей цього Закону та Закону про контроль за експортом озброєнь», — йдеться у меморандумі президента.
Афганістан став основним союзником США поза НАТО у 2012 році. Такий статус допомагає тісно співпрацювати зі США в оборонній сфері країнам, які не можуть стати членом НАТО через географічне розташування.
За даними Держдепу, після скасування статусу Афганістану США матимуть 18 основних союзників поза НАТО. Також під цим статусом розглядається Тайвань, але формально він не є таким.
Країни, що отримали цей статус, мають право на позики матеріалів, постачання або обладнання для спільних досліджень, розробок, випробувань або оцінювання. Вони також мають право розміщувати на своїй території військові резервні запаси, що належать США, за межами військових обʼєктів Сполучених Штатів.
Що сталося в Афганістані?
У серпні 2021 року рух«Талібан» захопив владу в Афганістані. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.
США та інші країни НАТО вивели з країни своїх військовослужбовців. Джо Байден пояснив, що «не може знайти виправдання подальшій американській присутності в центрі громадянського конфлікту в іншій країні». Війська західної коаліції перебували в Афганістані з 2001 року. Військова операція почалася після терактів 11 вересня 2001 року у США.
Після захоплення влади талібами західні країни евакуювали своїх громадян та деяких афганців. За два тижні з Афганістану вивезли понад 120 тисяч людей, однак тисячі людей досі не можуть виїхати. Україна вивезла з Афганістану понад сім сотень людей на сімох евакуаційних рейсах, зокрема й громадян інших країн.
Таліби обіцяли не запроваджувати сувору систему шаріату за середньовічним зразком, яка передбачає значні порушення права людей. Проте реальна ситуація свідчить, що «Талібан» обіцянки не дотримався.
- Поділитися: