Байден: реалізація «мирного плану» Китаю піде на користь лише росії

Президент США Джо Байден відкинув запропонований Китаєм «мирний план» щодо війни росії проти України, припустивши, що його реалізація піде лише на користь москві.

Про це він сказав 25 лютого в інтерв'ю ABC News, цитує CNN.

«Якщо путін аплодує цьому, то як це може бути добре? Я не бачив у плані нічого, що вказувало б на те, що є щось, що було б вигідно комусь, окрім росії, якщо дотримуватися китайського плану», — заявив президента США.

Окрім критики мирного плану, Байден категорично відкинув ідею участі Китаю як посередника у мирних переговорах між рф та Україною, назвавши це ірраціональним.

«Ідея про те, що Китай буде вести переговори щодо результатів війни, яка є абсолютно несправедливою для України, просто нераціональна», — сказав Байден.

Що передувало?

Китай оприлюднив документ із 12 пунктів, у якому детально виклав свою позицію щодо війни росії проти України, яку він назвав «українською кризою».

У першому пункті Китай закликав до поваги до суверенітету всіх країн та дотриманняміжнародного права. Каже, що «необхідно ефективно підтримувати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність усіх країн».

У другому пункті йдеться про «відмову від менталітету холодної війни».

«Безпека країни не повинна досягатися коштом інших. Безпека регіону не повинна досягатися зміцненням чи розширенням військових блоків. Законні інтереси безпеки та занепокоєння всіх країн необхідно сприймати серйозно та належним чином розглядати», — зазначено в документі.

В інших пунктах ідеться про припинення бойових дій, відновлення мирних переговорів, вирішення гуманітарної кризи, захист цивільного населення та військовополонених, захист атомних електростанцій. Також Пекін закликав до зниження стратегічних ризиків: каже, що загрозі або використанню ядерної зброї слід протистояти.

Китай зазначив про сприяння експорту зерна й «припинення односторонніх санкцій».

«Односторонні санкції та максимальний тиск не можуть розв'язати питання; вони лише створюють нові проблеми. Китай виступає проти односторонніх санкцій, не схвалених Радою Безпеки ООН», — йдеться в документі.

Крім того, у своїй позиції Китай закликав до підтримання стабільності промислових ланцюгів і ланцюгів постачань й сприяння постконфліктній відбудові.

Позиція Китаю щодо війни в Україні

Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію рф. А на початку березня 2022-го тодішній міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».

Китай є найбільшим торговим партнером росії. Протягом останніх років він забезпечив понад 23% усього російського імпорту. Водночас для Китаю росія не така важлива — 2020 року на неї припало 2% від загального китайського експорту. А втім, Китай є найбільшим покупцем російської нафти.

Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.

У середині березня ЗМІ писали, що росія подала запит до Китаю на військову й економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.

Після початку повномасштабної війни лідер Китаю декілька разів спілкувався телефоном із путіним, водночас телефонної розмови з Зеленським не було.