Ексвіцепрезидент США Джо Байден (ліворуч) із онукою та сином Хантером Байденом в аеропорту Пекіна, Китай, 4 грудня 2013 року
Фото:

EPA/NG HAN GUAN/POOL

Стенограма телефонної розмови між Дональдом Трампом та Володимиром Зеленським — головна тема тижня. Головна тема цієї бесіди — розслідування щодо української компанії Burisma, до якої мав відношення Хантер Байден — син Джо Байдена, ймовірно, основного конкурента Дональда Трампа на наступних виборах. Згадуємо, в чому там справа.

Що таке Burisma?

Одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні. Її власник — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема — компанії Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював.

В раді директорів Burismа — експрезидент Польші Олександр Квасневський і ще до квітня 2019-го — за даними The New York Times, до неї входив молодший син колишнього віцепрезидента США Джо Байдена. Видання зазначає, що Хантер Байден отримував у Burisma до 50 тисяч доларів на місяць.

В чому підозрювали Burisma?

В ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів.

В січні 2015-го Генеральна прокуратура під керівництвом Віталія Яреми оголосила Миколу Злочевського у розшук.

7 липня 2016 року вже новий прокурор Юрій Луценко заявив, що ГПУ розслідує нову схему розкрадання українського газу, до якої може бути причетний Злочевський. Тоді Печерський райсуд Києва наклав арешт на 20 свердловин газодобувної компаній «Еско-Північ», до яких причетний ексміністр.

Член ради директорів Burismа, експрезидент Польші Олександр Квасневський (другий праворуч) та власник Burismа Микола Злочевський (ліворуч), 2 червня 2017 року
Фото:

Burisma Group

Чим все закінчилося?

13 вересня 2016 року Печерський райсуд зобов'язав Генпрокуратуру прийняти рішення про припинення розшуку Злочевського.

Справу щодо ухилення від податків ГПУ закрило. «Я вважаю, що ми успішно пройшли цей шлях: Burismа заплатила найбільшу суму на той час — 180 мільйонів гривень податків і штрафних за результатами експертиз», — казав про неї Юрій Луценко.

Справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справу щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — передали в НАБУ і там закрили, стверджував генпрокурор.

Сам Злочевський заявив, що завершення всіх процесуальних дій навколо Burisma Group «дозволить більш інтенсивно нарощувати виробництво, збільшувати інвестиції у видобуток, залучати міжнародні компанії в Україну».

У Burisma також повідомили, що за останні два роки компанія сплатила понад 5 мільярдів гривень податків до бюджетів усіх рівнів.

Чому все цим не закінчилося?

23 січня 2018-го ексвіцепрезидент США Джо Байден на дискусійній панелі Ради міжнародних відносин у Вашингтоні розповів, як у 2016-му вимагав у Києва звільнити колишнього генпрокурора Віктора Шокіна.

«Я їм сказав: ми не дамо вам мільярда доларів. Вони мені кажуть: «Але ви не маєте таких повноважень, ви – не президент, а президент казав, що дасть. Я відповів: «Дзвоніть йому. Я вам говорю, що ви не отримуєте мільярда доларів». Я глянув на них і сказав: я їду через 6 годин, і якщо вашого генпрокурора не звільнять до того часу, ви не отримаєте грошей. Сучий син! І його звільнили. І поставили того, хто на той час підходив».

29 березня 2016 року Верховна Рада відправила генерального прокурора України Віктора Шокіна у відставку. Віктор Шокін намагався поновитися через суд, але програв.

Саме Віктора Шокіна, ймовірно, згадував Дональд Трамп у телефонній розмові з Володимиром Зеленським, характеризуючи як «дуже хорошого прокурора».

Ексгенпрокурор України Віктор Шокін під час пресконференції, Київ, 2 листопада 2015 року
Фото:

EPA/ROMAN PILIPEY

Навіщо все це Дональду Трампу?

В липні 2019-го вийшло спільне розслідування видання BuzzFeed та проєкту розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP. В ньому йшлося про те, що Віктор Шокін та Юрій Луценко запропонували адвокату президента США інформацію, яка могла допомогти команді Дональда Трампа для інформаційної кампанії проти Джо Байдена — вірогідного противника Трампа на президентських виборах у 2020 році.

Журналісти посилалися на свідчення Лева Парнаса, емігранта з колишнього СРСР. Парнас стверджував, що разом зі своїм другом Ігорем Фруманом був посередником між адвокатом президента США Рудольфом Джуліані та Юрієм Луценком і Віктором Шокіним.

Йшлося про те, що син Байдена Хантер заробив 3 мільйони доларів за декілька років роботи у компанії Burisma. Шокін стверджував, що ГПУ розслідувала діяльність цієї компанії, й саме тому Байден у 2016-му наполіг, аби президент Петро Порошенко звільнив його з посади.

Олівер Буллоу — британський журналіст-розслідувач, який спеціалізується, в тому числі, і на українських олігархах, — називає ще одну ймовірну причину зацікавлення цією історією Дональда Трампа: таким чином перебити скандал про втручання РФ у вибори в США: «Вони шукають якийсь відповідний скандал. Такий скандал, який буде показувати, що, може, Трамп і поганий, але Джо Байден — такий самий. Напевно, для цих людей Росія та Україна — це майже одне місце, десь там. Якщо у Трампа скандал із Росією, тоді у Байдена буде скандал з Україною. І вони знайшли Хантера Байдена і Злочевського, знайшли втручання Джо Байдена в кар'єру Шокіна»

7 травня 2019-го видання Bloomberg повідомило, що адвокат Трампа звинуватив колишнього віцепрезидента Джо Байдена у тиску на українську владу — нібито той прагнув закрити кримінальні провадження проти Burisma.

Також Рудольф Джуліані планував візит в Україну. Сергій Лещенко, на той час депутат Верховної Ради, заявив, що адвокат Трампа збирався приїхати за компроматом на Джо Байдена. Лещенко також продемонстрував документ, який, за його словами, передало оточення Юрія Луценка адвокату Трампа.

У ньому йшлося про те, що в березні 2014-го через лобістські канали ексміністр екології Микола Злочевський нібито запропонував держсекретарю США Джону Керрі та віцепрезиденту Джо Байдену розподілити прибутки в компанії Burisma. Ці гроші нібито платили сину Байдена і другові прийомного сина Керрі Девону Арчеру.

Але 10 травня Рудольф Джуліані заявив, що скасовує візит в Україну. За даними The New York Times, адвокат Трампа хотів переконати Володимира Зеленського продовжити розслідування проти Burisma.

Що з Burisma та Миколою Злочевським?

В 2018-му на конкурсі «Благодійна Україна — 2017» Burisma Group перемогла у номінації «Благодійність великого бізнесу».

Микола Злочевський навесні цього року в Монте-Карло провів четвертий Форум з енергетичної безпеки.

Поділитись: