Американські вчені виявили, що деякі бактерії всередині колонії можуть пожертвувати собою, щоб захистити своїх родичів від загибелі від антибіотиків. Це відкриття допоможе у боротьбі зі стійкістю бактерій до антибіотиків.

Про це йдеться у дослідженні в Nature Communications.

Колонії виникають, коли представники одного виду бактерій, наприклад, кишкова паличка, об'єднуються та стають здатні організовано рухатися твердою поверхнею (так званий феномен роїння). Вчені раніше помічали, що такі рої бактерій стійкіші до антибіотиків.

Також вчені знали, що мертві бактерії забезпечують поживними речовинами живих, але не пов'язували такі поведінки з антибіотиками. Рої бактерій переміщалися на ділянку, оброблену антибіотиками, де гинуло приблизно 25% їхньої популяції. Тепер вчені виявили, що ця масова загибель є своєрідним альтруїзмом.

Усередині колонії є популяція бактерій, більш сприятливих до антибіотиків. Вчені припускають, що саме вони жертвують собою заради виживання більшої частини рою.

Коли бактерії вмирають, вивільняється білок, який пов'язує їхніх живих родичів з поверхнею. Цей білок запускає захисний механізм і клітина починає «відкачувати» антибіотик зі свого організму.

Бактерії в рою адаптуються до антибіотиків та стають стійкими до них. Згодом ця стійкість може передаватися й генетично. Розуміння механізмів розвитку резистентності допоможе вченим розробити ефективні методи боротьби зі стійкістю до ліків.

Чим загрожує стійкість до антибіотиків?

Стійкість до антибіотиків розвивається у бактерій, а не людей чи тварин. Це означає, що бактерії змінюються під впливом ліків, тому антибіотики перестають працювати, а інфекційні хвороби важко лікувати.

Одною з причин виникнення стійкості є те, що люди часто вживають антибіотики без потреби та без призначення лікарів. У ВООЗ навіть рекомендують не вимагати у лікарів призначення антибіотиків, якщо медпрацівник запевняє — потреби в цьому немає.

Вчені змушені шукати нові препарати для лікування через зростання резистентності до антибіотиків. Наприклад, вчені з Великої Британії створили ліки за середньовічним рецептом та виявили, що цей препарат ефективний для боротьби з 5 бактеріями.

Поділитись: