Голова української делегації в Тристоронній контактній групі в Мінську Леонід Кравчук стверджує: Росія та представники так званих «Л/ДНР» будуть блокувати всю роботу ТКГ, якщо Верховна Рада не змінить постанову про місцеві вибори.

Про це Кравчук розповів у коментарі «Суспільному».

«Сьогодні вже очевидно на всіх зустрічах Тристоронньої контактної групи, всі питання, які обговорюються, впираються в одне: Росія і ОРДЛО заявляють офіційно, що поки не буде змінена постанова Верховної Ради, то всі питання будуть заблоковані», — сказав він.

Кравчук додав, що не знає, чи підтримають парламентарі зміни до постанови про місцеві вибори. Він зазначив, що «ми маємо шукати відповіді на всі питання», навіть якщо бажання домовлятися є лише з боку України.

Про які зміни йдеться?

Нинішня постанова про місцеві вибори, яку затвердила Рада, передбачає, що місцеві вибори на окупованих територіях можуть відбутися лише після припинення окупації, виведення усіх незаконних збройних формувань з території України та відновлення контролю за кордонами.

Водночас у запропонованих Раді змінах ці пункти відсутні. Так, вони передбачають, що місцеві вибори на окупованих територіях можна буде провести за умови повного роззброєння, демілітаризації та реінтеграції відповідно до стандартів Організації Об’єднаних Націй та Організації з безпеки і співробітництва в Європі.

На перемовинах радників очільників країн «Нормандської четвірки» 11 вересня Україна підтвердила, що може змінити постанову про місцеві вибори. Після цього на перемовинах ТКГ Росія почала шантажувати українську сторону, вимагаючи якнайшвидше ухвалити ці зміни.

А які шанси ухвалення цих змін?

Автор змін до постанови про місцеві вибори Олександр Качура в етері «Україна 24» сказав, що близько 70% парламентської фракції «Слуга Народу» схиляється до того, щоб їх ухвалити. За його словами, остаточно депутати вирішили після виступу 18 вересня у Раді першого заступника голови української делегації у Тристоронній контактній групі Олексія Резнікова та глави Офісу президента Андрія Єрмака.

А от голова Верховної Ради Дмитро Разумков такі зміни не підтримує. Він зазначив, що постанова про місцеві вибори була ухвалена Радою відповідно до закону України, який говорить про те, що Рада оголошує місцеві вибори не пізніше, ніж за 90 днів до дати виборів.

«Сьогодні вносити будь-які зміни до цієї постанови — це піддати сумніву легітимність проведення виборів на всій території держави, тому що це суперечитиме чинному законодавству», — пояснив спікер Ради.

«Юридично нікчемні розмови»

Колишній голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко стверджує, що будь-які зміни до постанови про місцеві вибори є юридично нікчемними: «Постанова ВР про призначення виборів — акт одноразової дії. Дія постанови вичерпалась одразу після прийняття. Вибори призначено. Вносити зміни, за великим рахунком, нікуди».

На думку Черненка, єдиний юридично можливий варіант зміни постанови про місцеві вибори — «зупинити виборчу кампанію шляхом оголошення надзвичайного стану через коронавірус. І таким чином відтермінувати вибори». Тоді можна буде ухвалити нову постанову, яка, як передбачає закон, має бути ухвалена Радою за 90 днів до дня виборів.

Поділитись: