Безпліддя, ртуть і зараження через укол. Міфи про вакцини проти COVID-19

Вакцинація на сьогодні є єдиним способом боротьби з пандемією COVID-19. Вчені досі не створили специфічного лікування, а темпи поширення вірусу жахають у всьому світі. І попри мільйони хворих, цифри смертності, що вражають, і виникнення нових штамів коронавірусу, багато хто воліє вірити в численні міфи про вакцинацію і відмовляється робити щеплення.
Наші партнери з «Єврорадіо» вирішили з посиланнями на наукові джерела розвінчати найпоширеніші та найбезглуздіші міфи про вакцини проти коронавірусу.
«Вакцини змінюють ДНК і мають довгострокові наслідки»
ДНК — не те, що можна змінити одним уколом. Навіть якщо це укол вакцини проти коронавірусу.
Найчастіше побоювання того, що «вакцина змінить ДНК», виникають через те, що деякі препарати працюють за допомогою матричної рибонуклеїнової кислоти (мРНК).
Максимально просто кажучи, вакцина доставляє до клітин організму «інструкції» зі створення захисту проти коронавірусу. Але матеріал із вакцини не може потрапити в ядро клітини, де зберігається ДНК. А навіть ті рідкісні, які можуть туди потрапити, все одно не можуть на нього вплинути.
Тим паче ніяк вплинути на ДНК не може векторна вакцина (як та сама AstraZeneca), тому що вона лишень переносить на базі безпечного вірусу ДНК коронавірусу. Жодних змін, крім імунної відповіді, вакцина викликати не може.
«Вакцина може призвести до безпліддя»
Такі ж «страшилки» противники щеплень використовують і щодо інших вакцин. Десь недалечко є й фейк про те, що вакцини «можуть спровокувати аутизм».
Основа гіпотези про нібито небезпеку вакцини для жінок полягає в тому, що спайковий білок COVID-19 має схожість із білком сінцітін-1. Вироблення антитіл проти сінцітіну-1 може змусити організм атакувати плаценту, тобто призвести до безпліддя.
Однак ця версія не витримує жодної критики. По-перше, схожість білків мінімальна — 0,75%, по-друге, тоді б на безпліддя могли очікувати не тільки вакциновані, але й ті, хто перехворів (а за рік із гаком після початку пандемії структура народжуваності ніяк не змінилася, немає підтверджень і щодо проблем із фертильністю).
Аналогічне можна сказати про міфи про те, що вакцина може призвести до онкологічних або будь-яких інших серйозних захворювань.

«Вакцина — добровільне вживання ртуті»
Ще один міф, популярний серед противників щеплень: у вакцині є алюміній і ртуть, що обов'язково погано відіб'ється на здоров'ї.
Справді, ртутні або алюмінієві додаткові компоненти нерідко використовуються в препаратах. Це робиться вже протягом не одного десятиліття — і про жодну шкоду від них не відомо. Річ у тім, що їхня кількість значно менша, ніж людина зазвичай споживає, наприклад, із їжею або водою.
У багатьох із використовуваних сьогодні вакцинах проти коронавірусу ці компоненти й зовсім не використовують.
«Через вакцину можна захворіти»
Ви або ваші знайомі, ймовірно, чули, що умовна Марія Іванівна «щойно зробила щеплення — відразу злягла в лікарню, лікарі кажуть, там дуже багато щеплених». Так от, це неможливо. Річ у тому, що у вакцинах проти коронавірусу немає живого вірусу. Заразитися від вакцини — те саме, що й завагітніти від тіні чоловіка.
Але заразитися можна до щеплення, в перерві між уколами й навіть після двох доз. Зазвичай «на повну потужність» вакцини починають діяти за два тижні. Важливо пам'ятати, що жодна вакцина у світі не гарантує 100% захисту.
Тому, на жаль, ризик захворіти є і після вакцинації. Але дослідження демонструють, що у вакцинованих хвороба протікає в рази легше. Це якщо не брати до уваги той факт, що після щеплення шанс заразитися теж наближається до шансу виграти в лотерею.

«Щеплення викликають тромбоз і смерть»
Багато хто побоюється тромбозу, про факти розвитку якого повідомляли після застосування векторних вакцин. Факти справді були — така реакція організму можлива. Але шанси отримати її нижчі, ніж алергічну реакцію або температуру після уколу.
Оцініть рідкість таких випадків: до середини квітня на 6,8 мільйона американців, щеплених Johnson & Johnson, було зареєстровано шість випадків тромбозу. Тобто ризик — менш як один на мільйон. У Великобританії серед 18 мільйонів щеплених AstraZeneca зареєстрували 30 випадків — не один на мільйон, але тут показник також наближається до статистичної похибки.
Ці аргументи використовують скептики, які кажуть, що вакцини вироблялися занадто швидко, і вони ще мало вивчені. Але нагадаємо, що сотні мільйонів людей отримали різні вакцини, й учені не зафіксували масових проблем і побічних ефектів.
Статистично користь від будь-якої наявної вакцини значно переважує ризики, і вчені завжди це підкреслюють. Ну і, знов-таки, важливо пам'ятати: померти можна і від таблетки аспірину.
«Якщо вакцина не дає 99% захисту — вона погана»
Повторюємо: не існує вакцини, яка давала б 100% захисту. Але і даних про те, яка вакцина «найкраща», — немає.
Наприклад, дослідження (не доклінічні, а вже на практиці застосування) Pfizer показали, що вона дає 95% захисту в усіх.
А от ефективність Johnson & Johnson показує в дослідженнях чомусь трохи різні результати для різних регіонів.
З нею ще цікавіше: клінічні випробування показали 66,3% ефективності, але, згідно з актуальними даними, поки не відомий жоден випадок зараження коронавірусом протягом 4 тижнів після її застосування.
Цифри ефективності та оцінки вакцин змінюються від дослідження до дослідження і в залежності від актуальних штамів коронавірусу. Єдине, що точно: вони всі працюють і всі помітно знижують ризики як захворіти на коронавірус, так і померти від нього.
Як вакцинуватися?
Отримати щеплення проти коронавірусу українці можуть у центрах масової вакцинації, пунктах щеплень і за допомогою мобільних бригад з імунізації. Детальніша інформація та адреси центрів — на сайті Міністерства охорони здоров'я.
Для вакцинації потрібно записатися через додаток «Дія» або гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я. На щеплення в Києві можна записатися через портал для пацієнтів Helsi.me.
Проходити тест на антитіла перед щепленням не потрібно. Навіть якщо ви вже хворіли на коронавірус, вакцинуватися необхідно. Усі запитання, що виникають, і побоювання ви можете обговорити з лікарем.
За підтримки «Медиасети»
- Поділитися: