Адміністрація президента США Дональда Трампа протягом кількох місяців начебто блокує схвалення принаймні шести комерційних контрактів на продаж зброї й озброєння Україні загальною вартістю майже 30 мільйонів доларів. Київ, який уже сплатив гроші, нині намагається їх повернути.

Про це повідомляє BuzzFeed із посиланням на свої джерела серед українських та американських посадовців.

Зокрема, принаймні п’ять комерційних угод про продаж американського озброєння Україні затримують уже близько року, а ще одну — понад рік.

Троє українських посадовців і один колишній американський чиновник розповіли виданню, що Білий дім на їхні запити так і не зміг пояснити причин затримки.

Угоди про продаж американського озброєння укладаються не з урядом США, а з приватними американськими компаніями. Як правило, їх адміністрація США схвалює близько двох місяців, після чого окремо затверджує Державний департамент, повідомляє BuzzFeed.

Посольство США в Україні відмовилося коментувати ситуацію.

Двоє українських співрозмовників видання припустили, що рішення Білого дому може бути пов’язане з намаганням Китаю придбати «українське стратегічне аерокосмічне підприємство». Можна припустити, що йдеться про продаж компанії «Мотор-Січ» китайському холдингу Beijing Skyrizon Aviation.

Інший український посадовець і колишній американський чиновник допустили, що причини затримки суто бюрократичні або ж можуть бути пов'язаними з корупційним скандалом навколо «Укроборонпрому».

Оскільки контракти укладалися до дзвінка Володимира Зеленського й Дональда Трампа 25 липня 2019 року, співрозмовники BuzzFeed відкидають думку, що йдеться про тиск США на Україну з метою оголосити про розслідування проти Байденів.

З 2014 року Сполучені Штати надали Україні військову підтримку загальною сумою близько 1,6 мільярдів доларів. До неї входить, зокрема, летальне озброєння — мобільні протитанкові ракетні комплекси «Javelin».

Якщо інформація видання відповідає дійсності, це стане другим випадком затримки військової допомоги Україні з боку США. Нагадаємо:

  • За даними видання Bloomberg і свідченнями працівника Адімінстративно-бюджетного управління США Марка Сенді, Білий дім розпорядився заморозити військову допомогу Україні (391 мільйон доларів) 25 липня 2019 року — в день телефонного дзвінка між Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом.
  • Публічно інформація про затримання майже 400 мільйонів доларів військової допомоги Україні стала відомою наприкінці серпня зі статті у виданні Politico. Утім за свідченням деяких американських та українських посадовців, українська сторона могла про це знати навіть у липні.
  • Конгресмени, які ініціювали розслідування в межах справи про імпічмент президента США, стверджують, що затримка військової допомоги була одним із засобів тиску на Україну, аби та ініціювала політично вигідні для Трампа розслідування проти одного з його опонентів — Джозефа Байдена. Натомість Білий дім та союзні Трампу республіканці стверджують, що затримка фінансування була пов'язана із занепокоєністю станом корупції в Україні.
  • 5 лютого Сенат США відхилив обидві статті імпічменту президента Дональда Трампа — зловживання владою та перешкоджання роботі Конгресу, який розслідував його дії. Так завершилася третя в історії США процедура імпічменту щодо глави країни.
Поділитись: