Білоруська опозиція заявила, що через ООН вимагатиме вивести російські війська з Білорусі

Офіс опозиційної кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тіхановської домагатиметься, щоб на розгляд Ради Безпеки ООН винесли питання негайного виведення російських військ із Білорусі.

Про це пише пресслужба офісу.

«Попри всі запевнення режиму, після 20 лютого російські війська не виведуть із Білорусі. Це означає, що білорусів увесь час обманювали, а Лукашенко втратив самостійність в ухваленні рішень. Адже через нього Білорусь втрачає суб'єктність, а білоруси — контроль над власною країною», — йдеться в заяві.

В офісі Тіхановської наголосили, що перебування російських військ на території Білорусі порушує конституцію та міжнародне право, а також ставить під загрозу безпеку кожного білоруса та цілого регіону.

«Білорусь втягують у чужу війну і перетворюють на країну-агресора. Лукашенко розплачується за підтримку Кремля суверенітетом — і зараз ми бачимо наслідки», — пише офіс Тіхановської.

За їхніми словами, це розуміють і демократичні сили, і народ, і навіть прихильники режиму, а ще офіцери білоруської армії, які присягали служити народу Білорусі, а не «підкорятися чужим генералам».

Білоруська опозиція заявила, що вимагає негайного виведення російських військ із країни й домагатиметься, щоб це питання винесли на розгляд Радбезу ООН.

«Ми вже надіслали листи до країн ЄС із пропозиціями нових сильних санкцій, які б'ють по режиму, а не по людях. Ми проведемо консультації із сусідами, Євросоюзом, США та Великою Британією. Яким би не був кожен наступний крок Лукашенка проти білоруського суверенітету, він спричинить найсерйозніші наслідки», — йдеться в заяві.

Як російські війська опинилися в Білорусі?

З 10 по 20 лютого у Білорусі проводили спільні з РФ військові навчання «Союзна рішучість-2022». Скільки до них залучили солдатів — невідомо, однак генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що в Білорусі перебувають 30 тисяч російських військових.

Уже 15 лютого Міноборони РФ заявило, що частина російських військових повертається з навчань, а втім, ні українська розвідка, ні інші країни не побачили реального підтвердження цьому.

А згодом Росія та Білорусь заявили, що продовжать «перевірку сил реагування» попри те, що військові навчання уже мають закінчитися. Пояснили це нарощенням військової активності біля зовнішніх кордонів країн та загостренням ситуації на Донбасі.

В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України взимку 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, з Білорусі та з боку російського кордону. За даними Міноборони, наразі біля кордонів України залишаються 149 тисяч російських військових.