Країни Балтії вимагають у Білорусі пояснення щодо концентрації військ: хочуть більше інформації про військові навчання
Литва, Латвія та Естонія попросили у влади Білорусі пояснення щодо концентрації військ. Країни вимагають детальної інформації про спільні російсько—білоруські військові навчання, які там відбуваються.
Про це агентству BNS повідомило Міністерство закордонних справ Литви, передає «Інтерфакс-Україна».
Зазначається, що країни Балтії 9 лютого попросили в Білорусі інформацію про чисельність військовослужбовців Росії та Білорусі, які беруть участь у навчаннях, залучену військову техніку та запланований час повернення підрозділів на місця їхньої звичайної дислокації. Білорусь має дати відповіді до 11 лютого.
«Ми закликаємо Білорусь поважати свої міжнародні зобов'язання та забезпечити інформацію про масштаб і характер військових навчань», — сказав голова МЗС Литви Ґабріелюс Ландсберґіс.
Він додав, що небажання Білорусі надати інформацію про військові навчання викликає законне занепокоєння «у зв'язку з агресивними намірами Росії та Білорусі».
Чому Білорусь має звітувати?
Білорусь є членом Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ). Країни Балтії скористалися третім розділом «Зниження ризику» Віденського документа ОБСЄ, який дозволяє активувати механізм зниження ризику у зв'язку з незвичайною військовою діяльністю.
У третьому розділі йдеться, що держави-учасниці можуть консультуватися та співпрацювати одна з одною щодо будь-яких незвичних та незапланованих дій їхніх Збройних сил, які є значущими у військовому сенсі, за межами місць постійної дислокації у мирний час.
Держава-учасниця, яка занепокоєна незвичною військовою діяльністю іншої країни, може передати цій державі запит для пояснення ситуації. У запиті має бути вказана причина занепокоєння, а також, якщо можливо, тип і місце військової діяльності.
Відповідь мають отримати всі країни-учасниці Віденського документа. Держава, яка висловила занепокоєння, після отримання відповідей може ініціювати проведення зустрічі. Засідання потрібно скликати упродовж 48 годин після отримання відповідей.
Місце зустрічі мають узгодити держава, яка висловлювала занепокоєння, та держава-відповідач. Якщо ж згоди не буде, зустріч має відбутися в Секретаріаті ОБСЄ у Відні.
Після зустрічі Постійна Рада ОБСЄ та Форум із питань безпеки мають оцінити ситуацію та запропонувати заходи для її стабілізації.
Про які військові навчання йдеться?
З 10 до 20 лютого на білоруській території тривають спільні навчання військових Росії та Білорусі «Союзна рішучість-2022». Міністерство оборони Білорусі заявляло, що там мають відпрацювати «відбиття зовнішньої агресії» під час ведення оборонної операції, протидію тероризму та захист інтересів Союзної держави.
Хоча навчання заплановані на лютий, перші підрозділи російських Збройних сил почали прибувати до Білорусі ще в січні.
У Держдепі США припускають, що Росія під виглядом навчань може розміщувати війська в Білорусі для атаки на Україну з півночі. Так вважають й американські розвідники, відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg.
Сама Білорусь на засіданні Ради Безпеки ООН 31 січня заявила, що російсько-білоруські навчання «завжди мають лише оборонний характер і не загрожують ні європейським партнерам, ні сусіднім країнам».
- Поділитися: