Більші зарплати, але і податки також: що змінюється з 1 січня

Новий рік принесе українцям зростання мінімальної зарплати та пенсії. Утім, підприємцям також доведеться сплачувати більші податки, а деякі державні послуги стануть дорожчими. Що зміниться в Україні з 1 січня 2024 року та чого слід очікувати держслужбовцям — у матеріалі hromadske.
Зростання зарплат та індексація пенсій
Мінімальна заробітна плата тепер становитиме 7100 гривень на місяць. Оскільки зросте прожитковий мінімум, то й мінімальні пенсії, які від нього залежать, також стануть більшими. Їхню індексацію з 2093 гривень до 2361 гривні планують провести з березня 2024 року.
Податки та ліміти для підприємців
Відповідно до більших прожиткового мінімуму та мінімальної зарплатні зростуть і розміри єдиного соціального внеску й ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців. Так, із 1 січня:
- для ФОП I групи ЄСВ становитиме 1562 гривні на місяць (22% розміру мінімальної заробітної плати), єдиний податок — 302,80 гривні на місяць (не більше за 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб);
- для ФОП II групи ЄСВ становитиме 1562 гривні на місяць, а єдиний податок — 1420 гривень на місяць (20% мінімальної заробітної плати);
- для ФОП III групи ЄСВ становитиме ті самі 1562 гривні на місяць, а єдиний податок — 5% доходу, або 3% доходу в разі сплати ПДВ.
Крім того, зміняться й ліміти доходу для платників єдиного податку:
- для ФОП I групи — 1 185 700 гривень;
- для ФОП II групи — 5 921 400 гривень;
- для ФОП III групи — 8 285 700 гривень.
Компенсації за працевлаштування ВПО
Через зростання мінімальної зарплатні зросте й сума компенсації для роботодавців, які працевлаштували внутрішньо переміщених осіб.
Так, розмір компенсацій тепер становитиме 7100 гривень на місяць, а не 6700 гривень, як було раніше. А з 1 квітня 2024 року цю суму планують підвищити до 8000 гривень.
Крім того, уряд збільшив тривалість надання цієї компенсації з 2 до 3 місяців. До 6 місяців компенсацію отримуватимуть роботодавці, які працевлаштували переселенців з інвалідністю.
У бюджеті на 2024 рік для реалізації програми компенсацій передбачили 350 мільйонів гривень.
Подорожчання послуг МВС
Зміниться і вартість деяких платних послуг, які надають підрозділи Міністерства внутрішніх справ.
Так, щоб у підрозділах МВС прийняли теоретичний іспит для видачі посвідчення водія, треба буде сплатити 250 гривень. Раніше він коштував 13 гривень.
Водночас вартість практичного іспиту зросте з 13 до 420 гривень.
Крім того, треба буде платити більше за надання інших послуг, зокрема:
- видачу посвідчення водія на право керування транспортними засобами — з 26 гривень до 230 гривень;
- реєстрацію та перереєстрацію колісних транспортних засобів усіх категорій, а також зняття з обліку — з 200 гривень до 350 гривень.
Зміни для держслужбовців
З 1 січня кількість вакансій державної служби зменшать майже на 20 тисяч. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, це стане лише першим етапом скорочення.
Крім того, з нового року стане чинною нова система оплати праці держслужбовців на основі кваліфікації посад та грейдів, тобто зарплатних рівнів, які ґрунтуються на класифікації посад держслужби.
Вона стосуватиметься не тільки державних органів із юрисдикцією на всю Україну, а й регіональних адміністрацій.
Прем’єр Шмигаль стверджував, що нову систему ухвалили, щоб керівники не могли нараховувати собі «захмарні» премії, надбавки та доплати. Відтепер більшу частину (70%) зарплати держслужбовців становитиме оклад, а на премії допускають лише 30% від загальної суми.
Компенсації за зруйноване житло
З 1 січня 2024 року люди, які власним коштом зробили ремонт зруйнованого внаслідок російської агресії житла, зможуть отримати компенсацію.
Компенсацію надаватимуть у межах програми «єВідновлення», яка раніше стосувалась тільки власників невідремонтованого житла. Ще в жовтні президент України Володимир Зеленський підписав закон про розширення цієї програми.
Як отримати компенсацію:
- треба подати заяву через застосунок «Дія»;
- далі заяву розглядатиме відповідна комісія;
- після цього заявнику визначатимуть розмір виплати.
Розмір компенсації визначають, орієнтуючись на акт первинного огляду пошкодженого житла, який проводять після пошкодження будівлі. Також на суму виплат впливає чек-лист зі встановленою вартістю будматеріалів і робіт, який затвердив Кабмін.
Водночас виплати за невідремонтоване житло, зруйноване внаслідок війни, розпочали ще 27 грудня. Власники житлових сертифікатів уже можуть використовувати їх, щоб купити майбутню домівку.
Новий етап у роботі ринку землі
З нового року ринок землі запрацює і для юридичних осіб. Закон про його запровадження Верховна Рада ухвалила ще в березні 2020 року, а офіційно ринок землі запрацював із 1 липня 2021 року.
Утім, до 1 січня 2024 року землю могли купувати тільки фізичні особи, і не більше як 100 гектарів в одні руки.
Більше української на радіо й телебаченні
З 1 січня стануть чинними окремі положення статті 40 Закону України «Про медіа». Відповідно до них зросте мінімальна частка української мови в програмах на радіо, а також у телевізійних медіа.
Так, для радіо й телемедіа загальнонаціональної та регіональної категорій частка українськомовних програм має досягти 90%. Раніше вона становила 75%. Водночас у телевізійних медіа місцевої категорії ця частка зросте із 60% до 80%.
Програми державною мовою, зокрема фільми, у загальному тижневому обсязі мовлення телеканалів загальнонаціональної та регіональної категорій між 7:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00 тепер мають становити не менше як 90%, а для телеканалів місцевої категорії — бодай 80% від загальної тривалості програм (або їхніх частин).
Радіомовники зобов’язані вести етери державною мовою не менш як 90% тижневого обсягу ведення програм. Це стосується, зокрема, і новинно-аналітичних блоків, розважальних програм (ведучими, дикторами радіопрограм).
Тижневий обсяг програм новин державною мовою телемовника або радіомовника, який є ліцензіатом або реєстрантом, має становити не менше як 90% загальної тривалості всіх програм новин, поширених у кожному проміжку 7:00–18:00 та 18:00–22:00.
- Поділитися: