Більше половини українців позитивно ставляться до ідеї обов'язкової фіскалізації операцій, тобто обов'язкового встановлення касових апаратів навіть малим бізнесом.

Такі дані наводять у дослідженні соціологічної групи «Рейтинг», проведеному 22-30 жовтня 2019 року. В опитування взяло участь 2000 українців. Вибірка репрезентує склад населення України за віком, статтю, регіонами та типом поселення. Похибка дослідження складає 2,2%.

Так, відповідно до опитування, більшість українців підтримують нові закони про касові апарати, які зобов'язують навіть малі підприємства та ФОПів видавати фіскальні чеки покупцям. Також українці підтримують накладання на продавців штрафів за невидачу таких чеків.

«Половина опитаних вважають, що розширення застосування касових апаратів (PPO) – це скоріше наведення порядку у сфері сплати податків. Водночас 38% вважають такий крок влади швидше утисками малого підприємництва. Останнє твердження користується значною підтримкою серед тих, хто вже має власну справу», — йдеться в опитуванні.

Близько 66% опитаних підтримують також ідею податкових кешбеків, коли покупець отримає можливість повернути 100% вартості придбаного товару у тому разі, якщо виявить, що продавець не видав або видав не справжній чек. Відповідний закон також ухвалив український парламент.

«При цьому слід зазначити, що серед тих, хто веде свій бізнес, або ж хоче мати власну справу швидше не підтримуються, аніж підтримуються ініціативи щодо повернення частини коштів покупцю (кешбек) або ж запровадження штрафів за невидачу чеку та розширення сфери застосування касових апаратів», — додають у дослідженні.

Нагадаємо, що напередодні голова податкової Сергій Верланов в ефірі «24 каналу» заявляв, що касові апарати, відповідно до норм ухвалених законів, повинні використовувати всі ФОПи, навіть ті, які не працюють з готівкою. Тобто касові апарати мали б встановити працівники ІТ-сфери, самозайняті особи у сферах бухгалтерського обслуговування та надання юридичних послуг тощо.

Згодом Верланов цю тезу спростував, зазначивши, що для ФОПів, які не працюють з готівкою, касових апаратів потрібно не буде.

17 жовтня Володимир Зеленський підписав закони про застосування касових апаратів у сферах торгівлі, харчування та послуг, а також про детінізацію розрахунків у сфері торгівлі.

Законами запроваджується обов'язковість використання реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами-підприємцями, що працюють у сферах торгівлі та харчування. Разом з цим, таким ФОПам та іншим підприємцям дозволять використовувати безкоштовні аналоги касових апаратів у вигляді додатків на смартфони, планшети та комп’ютери.

Зазначається, що закони спрямовані на захист легального бізнесу від недобросовісної конкуренції, виведення з тіньового обігу частки готівкових розрахунків, «сірого» товару, покращення ефективності податкового адміністрування та державного контролю за розрахунковими операціями.

Нагадаємо, що зазначені закони гостро критикують підприємці. Зокрема, деякі великі роздрібні мережі погрожують, що набуття чинності цих законів призведе до закриття їхнього бізнесу. У податковій та уряді ці заяви відкидають, зазначаючи, що на чесний бізнес реалізація цих законів ніяким чином матеріально не вплине.

Поділитись: