Більшість громадян України, яких не пропустили до Греції 4 липня, туристи. 16 пасажирів другу добу перебувають на території поліцейського відділку в аеропорту Афін. Раніше одну пасажирку, яка приїхала на навчання, пропустили до Греції.

У коментарі hromadske керівниця консульського відділу Посольства України в Греції Ганна Тіщенко розповіла, у яких умовах зараз перебувають українці та хто платить за їхнє харчування та повернення додому.

В яких умовах зараз українці?

Так, 16 українців досі в поліцейському відділку, бо іншого місця для громадян, яких не пропускають до Греції, на території аеропорту немає.

«Тут перебувають наші громадяни, а також громадяни США й Мексики, декілька чоловіків іншого громадянства. Жінки українського громадянства — їх дванадцять — перебувають разом, а двоє чоловіків з іншими чоловіками перебувають в іншому приміщенні. До завтрашнього дня, до моменту відправлення на Батьківщину усі будуть тут», — пояснила Тіщенко.

Вона запевнила, що в українців є доступ до їхніх речей, а харчування відбувається коштом авіакомпаній, яке контролює консульство. Також дипустанова домовилась з поліцією аеропорту про те, що українці можуть додатково замовляти собі гарячу їжу за необхідності.

«На території поліцейського відділку є кафе, де вони (українські пасажири — ред.) можуть виходити й купувати собі сендвічі, закуски, каву й воду», — додала керівниця консульського відділку.

Речниця МЗС України Катерина Зеленко також повідомила hromadske, що консульські посадовці працюють з грецькими органами для покращення умов перебування українців, зокрема для бабусі з двома онуками. Для них намагаються отримати дозвіл на проживання в готелі.

Хто ці громадяни та чому їх не пускають?

Громадянку України, яка мала студентські документи у цій країні, дозволили в'їхати після того, як їй зробили адвокатське та консульське клопотання. Інші ж пасажири залишаються у відділку, сказала Тіщенко.

Вона додала, що більшість пасажирів в'їжджали з туристичною метою. Проте згодом троє українців повідомили про ділову мету: грецькі партнери надали їм потрібні документи. Втім у посольстві пояснюють, що для в'їзду з діловою метою існує інша процедура, яка прописана в грецькому законодавстві.

«Необхідно письмово звернутися до Консула Греції у Києві, він погоджує ці документи з Міністерством закордонних справ Греції, якщо приходить дозвіл — видає письмовий дозвіл на в’їзд. Досі такі дозволи отримали лише двоє людей з України — це складно і довго», — пояснила Тіщенко.

Вона додала, що українців до Греції не пропускають не через мету в'їзду, а через заборону у зв'язку з COVID-19. Адже Україна не потрапила до переліку країн, яким дозволили в'їжджати до ЄС. Таким чином виник конфлікт: регулярні рейси з Грецією відновили, але в'їжджати цими рейсами можуть лише громадяни ЄС та українці з дозволами на проживання.

Як повертатимуться українці додому?

Вони повернуться найближчими рейсами. Політ Ryanair запланований на 7 липня на 17:10, а WizzAir — на 21:55.

«Але це залежить від того, чи ці рейси відбудуться з Києва. Наразі вони є у табло», — сказала Тіщенко.

Дипломатка зазначила, що лоукости несуть відповідальність за міжнародним і грецьким законодавством за те, що пропустили на борт громадян, які не можуть в'їхати до країни.

За грецьким законодавством, харчування та повернення громадян відбувається коштом цих компаній-авіаперевізників. Також Греція оштрафує авіакомпанії за кожного пасажира.

«Загалом відповідальність у цій ситуації виключно на перевізниках. І ще на самих громадянах, які не перевірили у надійних вітчизняних джерелах можливість відвідати Грецію», — підсумувала консулка.

Нагадаємо, 5 липня в аеропорту Афін затримали 17 українців, зокрема двох дітей, які прилетіли з Києва. Це сталося через заборону на в’їзд до Європейського Союзу громадянам третіх країн. Пасажири запевнили, що в українських аеропортах їм дозволили летіти, а не пропустили вже в аеропорту Афін.

5 липня до затриманих українців пустили консула, він передав їм речі першої необхідності — воду і засоби гігієни.

Поділитись: