Рятувальники Морської рятувальної служби Росії збирають дизельне паливо, яке вилилося в річку Амбарна поблизу Норильська, Росія
Фото:

Морспасслужба

29 травня на теплоенергоцентралі-3 (ТЕЦ) Норильсько-Таймирської енергетичної компанії (НТЕК) сталася аварія: прорвало резервуар із понад 20 тисячами тонн дизельного палива під час розгерметизації. Через понад тиждень наслідки аварії досі не ліквідували — а на відновлення екосистеми може знадобитися десятиріччя.

За даними російської федеральної служби з нагляду у сфері природокористування (Росприроднагляд), у резервуарі містилася 21 тисяча тонн нафтопродуктів. Більша частина з них вилилася в русла річок Далдикан і Амбарна, частина — потрапила в ґрунт. Ліквідація аварії триває й досі, хоча 5 червня російське Міністерство надзвичайних ситуацій повідомило про її локалізацію.

Хоча аварія сталася ще вдень 29 травня, МНС заявив, що дізнався про неї лише через два дні — в неділю, 31 травня. А губернатор Краснодарського краю, де розташований Норильськ, узагалі сказав, що дізнався про витік дизелю із соцмереж.

Водночас Норильсько-Таймирська енергетична компанія стверджує, що всі дані про аварію передала в той же день — через диспетчерську службу управління у справах надзвичайних ситуацій Красндарського краю.

Працівники російської Федеральної служби з нагляду у сфері природокористування (Росприроднагляд) на місці аварії теплоенергоцентралі-3 в Норильську, Росія, 3 червня 2020 року
Фото:

Росприроднадзор

Причиною аварії глава російського МНС Євгеній Зінічев назвав просідання опор фундаменту, які й викликали розгерметизацію резервуару з дизелем. За фактом аварії відкрили кримінальне провадження щодо порушення правил охорони довкілля під час виробничих робіт, псування ґрунту й забруднення вод. Порушили справу й щодо несвоєчасного інформування про аварію — за статтею «недбальство», в межах якої затримали начальника цеху ТЕЦ-3.

Оглядачі звертають увагу на те, що фундамент міг просісти через глобальне потепління. Норильск перебуває в зоні так званої «вічної мерзлоти», тобто там, де ґрунт перебуває у замерзлому стані протягом понад двох років. Ще у 2017 році Арктична рада — міжнародний форум, до якого входить і Росія — попереджала, що через підвищення температури й танення льоду фундамент у зонах «вічної мерзлоти» вже не може витримувати ту ж вагу, що й кількадесят років тому.

Аварія теплоенергоцентралі-3 Норильсько-Таймирської енергетичної компанії (НТЕК), вигляд із космосу. Місця забруднення річок дизельним паливом позначені бурими плямами
Фото:

Роскосмос

За словами керівниці Росприроднагляду Світлани Радіонової, ліквідувати аварію будуть шляхом збору зібраних нафтопродуктів, розміщенням їх у резервуари. Їх потім очистять від води й, можливо, навіть зможуть зробити придатними до використання. Глава «Норнікеля» — материнської компанії НТЕК — Володимир Потанін уже пообіцяв оплатити операцію з ліквідації за власний кошт. За оцінками компанії, це десь 10 мільярдів рублів.

Сам НТЕК уже перевіряють, результати мають оголосити до кінця місяця. Тоді ж мають остаточно встановити й шкоду, завдану екології, яка, за словами Радіонової, може сягнути «мільярдів рублів». Колишній заступник керівника Росприроднагляду Олег Мітволь вважає, що для повного відновлення екології біля Норильска може піти 5-10 років і до 100 мільярдів рублів.

Поділитись: