Дорожній вказівник у напрямку селища Ньонокса, де знаходиться військовий полігон, липень 2019 року
Фото:

сторінка Elena Gurova у facebook

У Росії 8 серпня стався вибух на військовому полігоні, який супроводжувався викидом радіоактивних речовин. Російський уряд робить суперечливі заяви, місцевих жителів то готують до термінового від'їзду, то скасовують евакуацію, а в західних ЗМІ говорять, що «після Чорнобиля не може бути ніякої секретності навколо ядерної аварії, незалежно від того, велика вона чи мала». Але вона є.

Що трапилося?

Вранці 8 серпня 2019 року екстрені служби міста Сєвєродвінська Архангельської області зафіксували різке підвищення радіаційного фону. Через кілька годин з'явилися повідомлення, що на морському військовому полігоні поряд з селом Ньонокса в 30 км від Сєвєродвінська, де проживає 190 тисяч осіб, стався вибух під час випробувань рідинного ракетного двигуна.

Практично відразу Міністерство оборони Росії виступило з заявою , в якій ішлолося, що «після НП ніяких викидів шкідливих речовин в атмосферу не було, радіаційний фон в нормі». Проте військові закрили для судноплавства ділянку Білого моря поруч з полігоном.

У той же час жителі Архангельської області почали активно скуповувати в аптеках йод і йодовмісні препарати, щоб захистити організм від можливого впливу радіації.

Оголошення про відсутність йоду в аптеці. Архангельськ 8 серпня 2019 року
Фото:

ВКонтакте

Що відомо про загиблих і постраждалих?

У першому повідомленні Міністерства оборони РФ говорилося, що під час вибуху загинули дві людини і шестеро постраждали. Тільки 10 серпня стало відомо, що жертвами НП стали п'ять людей, які були працівниками Російського федерального ядерного центру з міста Сарова, який займається розробкою ядерних озброєнь. Цю інформацію в своїй заяві підтвердили і керівники РФЯЦ (Російський федеральний ядерний центр). 11 серпня в Сарові було оголошено дводенний траур в пам'ять про загиблих.

Телеграм-канал Mash опублікував фотографії, на яких видно, як постраждалих евакуюють в Москву лікарі й рятувальники, одягнені в костюми радіаційного захисту та респіратори.

Що могли випробовувати на полігоні?

Полігон, розташований в Ньоноксі з 1954 року, використовувався для випробувань міжконтинентальних балістичних ракет, зокрема й тих, що працюють на атомних підводних човнах. Тому військові експерти припустили, що вибух стався під час випробувань одного з нових видів стратегічних озброєнь.

Міноборони РФ заявило, що вибух стався під час випробувань ракетного двигуна на рідкому паливі, однак американські експерти з ядерної зброї вважають, що такий вибух не міг викликати підвищення радіаційного фону. На їхню думку, вибух і викид радіації стався внаслідок аварії під час випробування крилатої ракети з ядерною установкою.

Найімовірніше, в цей день на полігоні проводилися випробування міжконтинентальної крилатої ракети «Буревісник» з ядерною енергетичною установкою, про розробку якої вперше стало відомо з послання Володимира Путіна російському парламенту 1 березня 2018 року. Такої думки дотримуються і співробітники американської розвідки, а 13 серпня про це заявив президент США Дональд Трамп.

Точні характеристики «Буревісника» невідомі, є припущення, що в його конструкції використовується малогабаритний ядерний реактор, але йдеться про паливні елементи з використанням радіоізотопів.

Яка радіаційна обстановка в Архангельській області?

Перше повідомлення про підвищення радіаційного фону з'явилося на сайті Сєвєродвінської міської адміністрації 8 серпня о 14:35, втім, вже через кілька годин його було видалено.

Повідомлення про підвищення радіаційного фону з'явилося на сайті Сєвєеродвінської міської адміністрації 8 серпня 2019 року
Фото:

Скріншот

У Міноборони РФ заявляли, що радіаційний фон в області не перевищує норми, а в Ньоноксі місцева влада розвісила оголошення, що заспокюють населення і повідомляють про відсутність небезпеки.

Оголошення в Ньоноксі. 9 серпня 2019 року
Фото:

ВКонтакте

Тільки 11 серпня керівництво ядерного центру в Сарові заявило, що рівень радіації на короткий час перевищив нормальні значення удвічі, а 12 серпня Росспоживнагляд опублікував дані, що свідчать про те, що в день вибуху рівень гамма-випромінювання був перевищений в 4-16 разів у порівнянні з фоновими значеннями .

12 серпня з жителями Ньонокси зустрілися представники Міноборони і заявили про нормалізацію радіаційного фону на узбережжі Білого моря.

Однак на наступний день з'явилося повідомлення про те, що на 14 серпня призначено евакуацію жителів Ньонокси.

Втім, мешканці села кажуть, що це регулярний захід, який проходить майже щомісяця під час планових робіт на полігоні. Офіційні особи в адміністрації Сєвєродвінська підтвердили інформацію, але називати це евакуацією відмовилися і заявили, що рішення про тимчасовий від'їзд буде суто добровільним.

Вранці 14 серпня стало відомо, що «планову евакуацію» жителів села скасовано.

У соціальних мережах жителі Архангельської області повідомляють, що в даний час радіаційний фон в нормі.

Скріншот з повідомленням про стан радіаційного фону в Северодвінську 14 серпня 2019 року
Фото:

ВКонтакте

Що кажуть в світі про надзвичайну подію в Ньоноксі?

Для світових ЗМІ аварія в Архангельській області стала приводом згадати про мілітаристські заяви Путіна, зроблені перед президентськими виборами 2018 року.

Наприклад, The Guardian називає вибух на випробуваннях черговим симптомом ескалації відносин Росії і США, а BBC розповідає про те, що саме розробка нової зброї може означати для балансу сил між Росією і НАТО і сценаріїв ядерного стримування.

НП під Сєвєеродвінськом часто порівнюють з Чорнобильською катастрофою, хоча і, зрозуміло, в набагато менших масштабах. Але справа тут не тільки в нештатній ситуації, що призвела до викиду радіоактивних речовин, але і в реакції держави на цю подію. The New York Times в редакційній колонці від 12 серпня пише: «Після вибуху в Ньоноксі Кремль почав діяти в кризовому режимі. Це зрозуміло кожному, хто знайомий з історією аварії на Чорнобильській АЕС. Заяви про те, що нічого поганого не сталося, що подібне відбувається в усьому світі і що уряд все контролює означають не що інше, як обмеження інформації... Проте Кремль повинен ясно розуміти, що після Чорнобиля не може бути ніякої секретності навколо ядерної аварії, незалежно від того велика вона чи мала».

У колонці «Росія провалила черговий ядерний тест», написаній для агентства Bloomberg, оглядач Леонід Бершидський зазначає: «Видовище того, як люди скуповують таблетки з йодом, незважаючи на заспокійливі заяви офіційних осіб, говорить про путінський режим більше, ніж сама невдача під час ракетних випробувань. Росіяни не довіряють своїй владі, і ніхто інший не повинен довіряти путінському уряду — навіть в питаннях життя і смерті».

Поділитись: