За даними Червоного Хреста та ООН, у Мосулі вчинили хімічні атаки, від яких постраждало мирне населення.

За даними Червоного Хреста та ООН, у Мосулі вчинили хімічні атаки, від яких постраждало мирне населення. Вони могли статися під час боїв за місто між армією Іраку та бойовиками ІДІЛ. Втім, офіційного підтвердження цієї інформації все ще бракує.

Використання хімічної зброї суворо заборонене і вважається порушенням міжнародного гуманітарного права. Громадське.Світ розповідає, що відомо про теперішню ситуацію в Мосулі.

1. Мосул розділений: схід контролює армія Іраку, захід — ІДІЛ

Мосул – друге за величиною місто Іраку після столиці Багдада. У 2014 році його захопили бойовики «Ісламської держави», і відтоді до січня цього року його повністю контролювали вони. У 2016-му іракський уряд розпочав спецоперацію зі звільнення – і наприкінці січня 2017-го року військовим вдалося встановити контроль над східною частиною міста. 

Натомість західну частину наразі все ще контролює ІДІЛ. У кінці лютого урядові сили відновили штурм – бої за місто тривають. Як повідомляє AlJazeera, армії Іраку вдалось захопити міст через річку. 

Впродовж запеклих боїв за Мосул тисячі людей зі східної частини вирішили покинути місто – для них уряд організував спеціальні табори неподалік. На території, яку контролює «Ісламська держава», за оцінками міжнародних організацій, досі перебуває понад 750 тисяч людей. Утекти з окупованої частини вдається небагатьом. Решта змушені чекати в облозі – без їжі, води та в постійному страху за своє життя. Про такі реалії західного Мосула розповідають ті, кому вдалося втекти звідти.

Наприкінці січня 2017-го року військовим вдалося встановити контроль над східною частиною міста. На архівному фото - солдати іракської урядової армії на одній з позицій у Мосулі 7 січня 2017 року

Фото: Ahmed Jalil/EPA 

2. Хімічні атаки відбувалися із західної частини в бік східної – очевидці 

За повідомленнями Червоного Хреста та ООН, проти мирного населення в Мосулі застосували хімічну зброю. Це сталося вперше за весь час від початку боїв за місто. Перший зафіксований випадок трапився 1 березня. Відтоді таких атак, за словами місцевих мешканців, було щонайменше три. Всі вони відбувалися у східній частині міста, що контролюється урядовими військами. 

Хто це вчинив – поки невідомо. За словами мешканців, вони відбувались із західної частини Мосула. Офіційних висновків про те, що було застосовано саме хімічну зброю, поки що немає, проте, крім міжнародних організацій, про це говорять також медики, які лікують поранених: вони спостерігають характерні симптоми. 

3. У цивільних, що постраждали у Мосулі — симптоми ураження гірчичним газом 

До шпиталю сусіднього з Мосулом Ербіля потрапило 12 людей із травмами, які могла спричинити тільки хімічна зброя: четверо чоловіків, троє жінок та п’ятеро дітей. Четверо з них перебувають у вкрай важкому стані. У них пухирі й нариви по всьому тілу, почервоніння очей, подразнення шкіри й слизової оболонки, кашель та блювота.

Персонал лікарні запевняє, що це стовідсоткові ознаки ураження хімічним газом, передає AlJazeera. Ймовірно, було застосовано іприт, або гірчичний газ. Його бойовики ІДІЛ уже використовували в 2015 році проти курдської армії. 

Іхлас Місхаал, мати чотирьох постраждалих у Мосулі дітей, також розповідає, що всі вони були уражені отруйним газом:

«Я стояла на подвір’ї, коли в наш дім прилетіла ракета. Вона вибухнула, виділяючи маслянисту речовину і розпилюючи її довкола. Стало так темно, що я не могла нічого бачити. Всіх моїх дітей поранено».

Місцеві жителі Мосула намагаються виїхати з міста, 4 березня 2017 року

Фото: Basel Rasol/EPA 

4. Міжнародні організації засудили атаки в Мосулі 

ООН заявила, якщо хімічні атаки на Мосул підтвердяться, це буде кваліфіковано як воєнний злочин та грубе порушення міжнародного гуманітарного права, незалежно від того, ким і проти кого хімічна зброя була застосована. 

Ліза Ґранде, гуманітарна координаторка в Іраку, наголосила: «Це жахливо. Ніколи не може існувати виправдання для використання хімічної зброї». Уряд Іраку та міжнародна коаліція під проводом США висловили серйозні занепокоєння через можливі атаки ІДІЛ на східну частину Мосула. 

Червоний Хрест також виступив із заявою щодо подій в Іраку: 

«Міжнародне право повністю забороняє використовувати хімічну зброю. Ми глибоко занепокоєні тим, що бачили наші колеги, і рішуче засуджуємо будь-яке використання хімічної зброї будь-якими силами і будь-де».

Схожу заяву 5 березня зробила Організація із заборони хімічної зброї. Сторони Конвенції про хімічну зброю вважають її використання будь-ким і будь-де неприпустимим і таким, що повністю суперечить правовим нормам, встановленими міжнародною спільнотою». 

5. З Мосула зростає потік біженців 

Після ймовірних хімічних атак кількість біженців із Мосула зросла в рази, передає AlArabia. Згідно з даними Міністерства міграції Іраку, за останній тиждень місто покинули понад 46 тисяч людей. Ця цифра дедалі збільшується. 

«Я ніколи не бачила такої війни», — розповіла Reuters 90-річна жінка, якій вдалось вибратися з облоги. Нещодавно поблизу Мосула організували новий табір для переселенців. Наразі він практично заповнений. 

Джасім Джаббар, Керівник регіонального відділу Міністерства міграції Іраку, розповідає: «Три тисячі наметів уже зайнято. Міністерство забезпечує переселенців покривалами, матами, їжею та гігієнічними засобами, на додачу до вільного пального та каністр. Міністерство мобілізувало всі свої сили для прийняття сімей». 

Прогнозують, що в разі подальшого активного наступу на західний Мосул потік біженців збільшиться ще в кілька разів. У такому випадку міжнародним організаціям та іракському уряду потрібно буде докласти величезних зусиль, аби уникнути гуманітарної катастрофи в регіоні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Арифметика на гранатах: що залишає після себе ІДІЛ у звільненому Мосулі»

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile