Хасиди без масок йдуть вулицею Пушкіна в Умані.
Фото:

Олександр Хоменко / hromadske

Умань готується до події, яка через небезпеку COVID-19 цього року набула скандального характеру. 18-20 вересня тисячі хасидів святкуватимуть у місті настання нового року — Рош га-Шана. Про те, як проходить підготовка до святкування, читайте у нашому репортажі.

Зазвичай на святкування до Умані з'їжджаються 30—40 тисяч хасидів, однак через пандемію коронавірусу і заборону в'їзду в Україну їхня кількість буде в рази меншою. За словами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, очікується що 2020 року Рош га-Шан в Умані відсвяткують приблизно 3 тисячі прочан.

За словами мера Умані Олександра Цебрія, на сьогодні в Умані перебувають майже 2,5 тисячі хасидів. Крім того, близько тисячі хасидів застрягли на кордоні Білорусі та України на Чернігівщині, на Житомирщині — до 700, на Волині — до 1,5 тисячі. Вони перебувають у нейтральній зоні (бо білоруські прикордонники їх пропустили, а наші — ні). 

Усі новоприбулі хасиди обов'язково мають показати негативний результат свіжого ПЛР-тесту або ж здати цей тест вже в Умані. Для цього облаштована спеціальна лабораторія, а також окремий інфекційний шпиталь на базі одного з місцевих готелів.

За даними пресцентру Держпродспоживслужби в Черкаській області, ця приватна лабораторія провела понад 460 ПЛР-досліджень, десять тестів на COVID-19 — позитивні. Загалом хасидів-паломників на території проживання та святкування Рош-га-Шана обслуговує чотири медзаклади.

У районі зосередження хасидів навколо могили рабина Нахмана з Брацлава уже зараз багато паломників. Попри нагадування українською мовою та на івриті про необхідність носити маски, багато хто ігнорує це правило. Соціальної дистанції також не завжди дотримуються.

Конфлікти та непорозуміння

В самій Умані за попередній тиждень сталися три конфліктних ситуації, які потрапили у ЗМІ. Так, 10 вересня група хасидів знесла частину загорожі біля могили цадика Нахмана в Умані, яку встановили для запобігання поширенню коронавірусу. Внаслідок цих дій і через порушення громадського порядку Міграційна служба ухвалила рішення про видворення 35-річного громадянина Ізраїлю з України. Йому також заборонили в'їзд в Україну на 3 роки.

Щоправда, чоловіку вдасться відсвяткувати юдейський Новий рік в Умані, адже, зважаючи на прийдешнє свято Рош га-Шан, міграційники встановили термін для повернення порушника на батьківщину до 25 вересня 2020 року. Журналісти hromadske зустріли цього чоловіка біля могили Нахмана, готуючи репортаж.

Саму огорожу невдовзі відновили, а на вході до могили охорона перевіряє температуру і стежить за наявністю масок на обличчі.

Ще два конфлікти сталися з місцевими жителями. 11 вересня одне з місцевих кафе відмовилося обслуговувати хасидів, розмістивши на вході відповідну табличку. Це зробив власник кафе. Свій вчинок чоловік пояснив тим, що так намагався запобігти поширенню коронавірусу. Табличку в нього вилучили правоохоронці.

Також триває конфлікт між місцевими жителями та хасидами через будівництво синагоги. Цього разу місцеві заблокували під'їзд до вигрібної ями будівлі, не даючи можливості очистити каналізаційну систему будівлі.

Місцеві стверджують, що синагогу звели з порушенням будівельних норм, через що у будинках навколо потріскалися стіни. Також, за їхніми словами, під час будівництва було захоплено частину їхньої території. Крім того, вони скаржаться на неогороджений трансформатор на 10 тисяч вольтів, на який хасиди нібито ллють воду, що загрожує безпеці дітей.

У синагозі зараз проживають приблизно 100 паломників. Самі хасиди в коментарі hrоmadske запевнили, що синагога збудована законно, вони мають усі дозвільні документи. А щодо місцевих кажуть, що ті штучно нагнітають конфлікт.

Що таке Рош Га-Шана і чому хасиди їдуть в Умань?

Рош Га-Шана ─ це свято, яке називають єврейським новим роком. Воно прив’язане до місячного календаря і цього року припадає на 18-20 вересня.

На свято Рош га-Шана до Умані з’їжджаються хасиди з усього світу. Найбільше ─ з Ізраїлю та США. Чоловіки-хасиди беруть на святкування іудейського нового року також жінок і дітей.

Усі євреї, які представляють течію брацлавського хасидизму, вважають своїм обов'язком побувати хоча б раз у житті на могилі цадика Нахмана — духовного вождя хасидів, святого, який останній рік свого життя провів в Умані. Вони також вважають, що якщо вони зустрінуть юдейський Рош га-Шана біля його могили, то наступний рік буде щасливим для них.

Поділитись: