Уряд Великої Британії був обурений, коли в американському виданні New York Times з’явилися фото зі шматками рюкзака, гайками, цвяхами, а також пристроєм, який поліція вважає детонатором до вибухівки.

Поліція, що розслідує теракт в Манчестері, припинила обмін інформацією зі США після витоку в ЗМІ, про це повідомляє BBC.

Уряд Великої Британії був обурений, коли в американському виданні New York Times з’явилися фото зі шматками рюкзака, гайками, цвяхами, а також пристроєм, який поліція вважає детонатором до вибухівки. 

До цього ЗМІ США також оприлюднили фото ймовірного смертника, Салмана Абеді. Публікація із його зображенням з’явилась в США усього через 24 години після теракту, в результаті якого загинуло 22 особи, а 59 були поранені. Міністр внутрішніх справ Великої Британії Амбер Радд одразу після витоку даних заявила, що вона «роздратована» розкриттям особи Абеді і попередила Вашингтон, що «це не повинно повторитися». Втім ЗМІ проігнорували цей заклик.

В рамках розслідування справи британська поліція вже затримала вісьмох осіб. Смертник, що здійснив підрив, був родом із Манчестера з родини лівійського походження. Серед затриманих — молодший брат та батько Салмана Абеді. Їх заарештувала в столиці Лівії Тріполі. Видання Daily Telegraph стверджує, що батько Салмана, Рамадан Абеді в 1990-х роках був членом Лівійської ісламської бойової групи, пов'язаної з Аль-Каїдою. Ця група виступала за усунення від влади Муаммара Каддафі та навіть намагалася вбити тодішнього лідера Лівії. До цього Рамадан Абеді був офіцером внутрішньої служби безпеки Каддафі. Він покинув країну на початку 1990-х років, в 1993 прибув до Манчестера, де і народився Салман.

Фото ймовірного смертника Салмана Абеді, який підірвався на Манчестер Арені, що без згоди британської поліції опублікували ЗМІ у США Фото: сторінка Салмана Абеді у facebook

Рамадан повернувся до Лівії в 2008 році після угоди про примирення з урядом Каддафі, інші члени його родини долучилися до нього в 2011 році, після повалення диктатора.

В поліції Манчестера повідомили що всі вісім затримань є надзвичайно важливими, але оприлюднення американськими ЗМІ інформації щодо імені смертника та деталей його вибухівки може зашкодити розслідуванню.

Нині спеціалісти вивчають рештки вибухового пристрою, щоб зрозуміти чи може спосіб виготовлення цієї бомби вказати їм на ймовірних причетних до теракту. Раніше влада Великої Британії оголосила про те, що Абеді діяв не сам, а за організацією нападу стоїть мережа зловмисників.

Слідчі, які займаються справою теракту в Манчестері заявили, що оприлюднення імені підозрюваного раніше, ніж через 36 годин після атаки, може зашкодити розслідуванню і сприяти втечі інших причетних до нападу.

Поліція Манчестера висловила сподівання, що двосторонній потік інформації із американськими спецслужбами скоро вдасться відновити, але, за їхніми словами, нині це неможливо. Ян Гопкінс, головний констебль Манчестера, пояснив — витік даних в ЗМІ негативно вплинув на сім’ї загиблих, які важко переживають втрату рідних.

При цьому в New York Times вже відреагували на цей закид і оприлюднили свою офіційну заяву. В ній медіа виправдовує публікацію фото: «Представлені зображення не показували жертв чи поранених, і не є виявом неповаги до них. Це стандартне висвітлення злочину і демонстрація зброї, використаної під час злочину.

У нас є суворі правила роботи із делікатними новинами. Наше висвітлення жахливого нападу в понеділок було як всеосяжним, так і відповідальним».

В рамках розслідування справи британська поліція вже затримала вісьмох осіб та вивчає рештки вибухового пристрою, щоб зрозуміти чи може спосіб виготовлення цієї бомби вказати їм на ймовірних причетних до теракту Фото: EPA/NIGEL RODDIS

Обмін даними між слідчими Британії та США відбувається в рамках угоди про поширення інформації всередині об’єднання «П’ять очей» (альянс спецслужб Австралії, Канади, Нової Зеландії, США та Великої Британії). Перш за все, слідчі, які ведуть справу, передають дані в британський Національний центр з протидії тероризму. Звідти інформація надходить до уряду країни, а вже уряд передає дані п’яти союзникам для координації дій у боротьбі із тероризмом. При цьому країна, яка отримала інформацію від союзника не має права передавати її іншим державам без дозволу першоджерела.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Трамп, ми тебе ласкаво НЕ просимо» — протести в Брюсселі

Втім BBС зазначає, що Британія припинить надавати інформацію США лише щодо Манчестерського теракту. Обмін іншими даними про терористичні загрози продовжиться.

ЗМІ США не вперше публікують дані британської розвідки без дозволу слідчих. Після терактів у Лондоні 7 липня 2005 року, американські медіа оприлюднили кілька зображень вибухового пристрою раніше, ніж це зробила британська влада.

Прем’єрка Тереза Мей пообіцяла поставити питання витоку інформації на зустрічі із президентом США Дональдом Трампом на полях саміту НАТО в Брюсселі 25 травня.

Тереза Мей (праворуч) та Дональд Трамп на саміті НАТО в Брюсселі Фото: EPA/MATT DUNHAM/POOL

Поділитись: