Британська юрфірма подала позов проти ПВК «Вагнера» від імені постраждалих українців. Що про це відомо?
Британська юридична фірма McCue Jury & Partners 1 листопада повідомила, що подає позов проти власника російської ПВК «Вагнера» Євгена Пригожина та самої військової компанії через терор проти українців.
Про це йдеться в заяві фірми.
Позов подали «від імені сміливих українських постраждалих». Юристи зазначають, що позов ґрунтується на вчинені найманцями ПВК «Вагнера» тероризму та веденні незаконної війни.
«Ми вважаємо, що це перший випадок в історії, коли на приватну військову компанію подали до суду за використання нею тероризму та за змову з державою для вчинення незаконної війни», — йдеться у заяві.
Також британські юристи вважають, що цей позов може змінити те, як світ розглядає використання різних організацій країнами, які хочуть відмежуватися від своїх міжнародних злочинів.
У заяві йдеться, що «вагнерівці» використовують тортури, вбивства та зґвалтування для того, щоб тероризувати цивільне населення, а також називають найманців здатними закласти вибухівку навколо ядерних об'єктів.
Фірма оголосила про збір коштів на підтримку справи. Юристи вказують, що залежно від того, скільки коштів вдасться зібрати, позов можуть розширити. Наприклад, у майбутньому можуть позиватися проти президента росії володимира путіна та інших російських посадовців.
Що на це кажуть в Україні?
Речник МЗС України Олег Ніколенко нам у коментарі зазначив, що у відомстві бачили інформацію про позов і доручили українському посольству в Лондоні з'ясувати деталі.
Постійний експерт «Центру громадянських свобод» Володимир Яворський нам у коментарі розповів про те, що у світовій практиці таких прецедентів не було, тому складно прогнозувати, наскільки успішною буде справа. Також ще невідомо, чи приймуть позов до розгляду, чи встановить британський суд юрисдикцію над позовом.
«Вони використовують питання законодавства щодо боротьби з тероризмом. На державу, наприклад, не можна подати в британський суд, бо держава і вищі її представники мають дипломатичний імунітет, тобто мають захист від переслідування в судах. А ця приватна компанія [Вагнера] не має такого імунітету, і тому, в принципі, вони можуть пробувати судитися. Але це ще буде окреме засідання щодо того, чи має британський суд юрисдикцію над діями цієї компанії», — пояснює Яворський.
Наразі правозахиснику невідомо, що в повному пакеті умов, які юрфірма буде вимагати в британському суді: чи це буде фінансове стягнення, чи вони будуть вимагати визнання терористичною організацією.
Також Яворський зазначає, що позов може мати вплив лише на тих, хто перебуває у Великій Британії, якщо вони певним чином постраждали.
«Наприклад, постраждалий громадянин Британії десь повинен бути або це має бути якось пов'язано з діями проти уряду Британії. Або це якось зачіпає людей, які живуть в Британії, наприклад, українців. Але це все тільки наші здогадування. На сьогодні чіткої інформації немає, відомо тільки, що такий позов поданий, і що він поданий у межах терористичного законодавства», — сказав експерт.
Якщо для вас важливе те, що ми робимо, і ви вже підтримали Збройні сили України, можете підтримати наше інформаційне військо.
- Поділитися: