Засновник найбільшої в Росії фінансової піраміди «МММ 1994» Сергій Мавроді помер у віці 62 років. 26 березня «швидка» забрала його з автобусної зупинки в Москві зі скаргами на болі в серці. Медикам так і не вдалося його врятувати. Громадське зібрало 7 фактів про життя Мавроді, який став одним із символів пострадянських 90-х.

1. «МММ» — фінансова піраміда, від якої постраждали мільйони людей.

Кооператив «МММ» і кілька десятків комерційних структур на його базі Мавроді заснував у 1989-му, зокрема, й акціонерне товариство «МММ 1994». Основною діяльністю була торгівля закордонною оргтехнікою.

У 93-му почали продаватися акції компанії. Вони постійно дорожчали, адже ціну встановлював безпосередньо Мавроді.

Через штучне зростання котирувань акції «МММ 1994» усього за півроку піднялися в ціні в 127 разів. Попит на них надзвичайно зріс. Перед падінням піраміда налічувала близько 15 мільйонів акціонерів.

У 1994 році Мавроді затримали, звинувативши у приховуванні податків. Перебуваючи в ув'язнені, він припинив діяльність «МММ 1994».

За інформацією Головного управління карного розшуку МВС Росії, через обвалення «МММ» постраждали понад 10 мільйонів людей, 52 людини покінчили життя самогубством.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Непрості 90-ті: про Dendy, ігри та атаку клонів

Переховуючись від слідства наприкінці 90-х створив в інтернеті міжнародну фінансову піраміду, згодом її закрила Комісія із цінних паперів і бірж США. За неофіційними даними, від діяльності піраміди постраждали кілька мільйонів людей.

У січні 2011 року Сергій Мавроді започаткував нову піраміду «МММ». На сайті проекту потенційних вкладників цього разу попереджали про всі ризики участі.

У 2014 році Мавроді запустив піраміду на основі віртуальної валюти, пообіцявши вкладникам стовідсоткову окупність. Проте слідом за фірмою «МММ», яка офіційно закрилася тільки у 2015-му, діяльність блокчейн-піраміди також зупинилася.

 

«Білет МММ» з портретом Сергія Мавроді. Коли Мінфін РФ заборонив випуск акцій компанії, Мавроді почав друкувати так звані «білети МММ». Попри те, що вони не були цінними паперами, кожен білет коштував десяту частину акції компанії Фото Wikipedia

2. Був депутатом Держдуми

У 1994 році, доки тривало слідство, Мавроді став депутатом Держдуми. Утім, цікавила його передусім недоторканність. Не відвідавши жодного засідання парламенту, він утратив депутатські повноваження.

Пізніше намагався знову балотуватися в Держдуму, але невдало. Торік заявляв про намір брати участь у виборах президента РФ 2018 року, проте обіцянки не дотримався.

3. Засуджений до 4 років і 6 місяців тюрми за шахрайство

У 1997 році Сергія Мавроді оголосили в розшук, а у 2003 році — затримали в Москві. За рік кримінальну справу за фактом ухилення від сплати податків зупинили через закінчення терміну давності. Натомість звинуватили в шахрайстві.

Навесні 2007 року його засудили до чотирьох років і шести місяців позбавлення волі з відбуванням покарання в колонії загального режиму, але практично весь термін він уже відбув. Штраф пізніше теж скасували. За місяць після суду Мавроді вийшов на волю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Непрості 90-ті: про чокери, лосини та варені джинси

4. Побудував фінансову піраміду в Африці

У 2016-му на африканських інтернет-ресурсах з’явилися повідомлення Мавроді — жителям ПАР, Гани й Нігерії пропонувалося вкласти гроші в «МММ». Канал Мавроді на YouTube став першим за відвідуваністю в Африці, обігнавши Facebook. Піраміда налічувала близько 10 мільйонів вкладників. До кінця року «МММ» припинила існування в ПАР, а у 2017-му така ж доля спіткала й нігерійців. Розгнівані громадяни влаштовували мітинги, але уряд нічим не зміг зарадити.

5. За власними словами, не рахував гроші й не прагнув їх витрачати

Підрахувати прибуток Мавроді фактично неможливо. Він запевняв, що гроші вимірювалися «на око, кімнатами». Журналістам Esquire Мавроді заявляв, що активи компанії складали близько третини бюджету Росії, натомість сам він жив у доволі аскетичних умовах у трикімнатній квартирі, нічого не купував, а в його помешканні були лише книжки, акваріуми, ліжко й стіл.

6. Був одружений на українці

Дружина Мавроді Олена Павлюченко родом із Запоріжжя. Перед заміжжям працювала в дитячому садку й навчалася в педінституті. У 1992 році перемогла на міському конкурсі краси.

Перебуваючи в СІЗО, Мавроді подав на розлучення й відмовився від побачень з дружиною.

7. Писав сценарії до фільмів, книжки і музику

Під час перебування під слідством Мавроді написав роман «Син люцифера». У 2011 вийшла на екрани стрічка «ПираМММида», знята за його однойменною повістю, головні ролі виконали Олексій Серебряков та Федір Бондарчук. У 2014 році за його сценарієм зняли фільм «Річка». А ще за рік стартував інтернет-показ серіалу «Зомбі», де він став автором не лише сценарію, але й саундтреків.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile