Буковинський урочистий вінок з ковилою внесли до культурної спадщини України

Реконструкція весільного вінка села Товтри Заставнівського районуЧернівецької області
Реконструкція весільного вінка села Товтри Заставнівського районуЧернівецької областіFacebook / Проєкт "Спадщина" БЦКМ

Буковинський урочистий вінок з ковилою додали до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Ця традиція лишилася лише в кількох селах.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

Вінок з ковилою — це вид дівочого головного убору, який використовується як святковий та весільний головний убір. Це спеціальна бісерна коронка чи циліндр, до яких кріпляться пучки ковили (це така рослина) для декоративного ефекту.

У Мінкульті зазначають, що цей елемент є важливою складовою весільного обряду у чотирьох селах Чернівецької области — Рідківцях, Топорівцях, Магалі та Чорнівці.

Відповідно до традиції, у такому вінку дружки та наречена ходять запрошувати на весілля. Міністерство зазначає, що наразі його використовують також на сучасні свята, як-от День села.

Прародичем цього елемента є «вінок з султанами» Казахстану та вінки з ковилою дівчат-лазарок Софійського повіту Болгарії.

«Етимологічно спорідненими до нього є ключівський вінок з гусячого пір'я, покутський та полтавський вінки з пір'ям павича. Якщо у буковинської нареченої на голові вінок з ковили, обов’язково нефарбованої, то у парубка — пучок фарбованої ковили на капелюсі», — додають у міністерстві.

Автор: Олександр Донець