Бунт Тимошенко з присмаком Ахметова? Що «Батьківщина» готує на осінь

«Крайній ступінь ганьби!», — зазвичай спокійний голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко не стримувався у висловлюваннях. Журналісти зустріли його біля входу до Верховної Ради перед початком позачергового засідання 20 липня. Корнієнко обурювався намаганням партії Юлії Тимошенко заблокувати підписання закону про судову реформу.
Останнім часом Тимошенко та її депутати стали чи не найактивнішими «встромлювачами палок у колеса» ініціативам президентської команди. Навіть якщо не зважати на історію з судовою реформою, «Батьківщина» зайняла вкрай критичну позицію й щодо інших дій влади, зокрема відкриття ринку землі та легалізації медичного канабісу.
Усе це супроводжується гучними заявами: «Іноземці скуплять українську землю», «В країну зайдуть міжнародні наркокартелі», «Судову систему контролюватиме Захід», «Україна перебуває під зовнішнім впливом фінансових структур» — і це лише невеликий перелік «страшилок», які останнім часом озвучує Юлія Тимошенко та партійці «Батьківщини».
Цю риторику можна почути не лише в парламенті або під час телеетерів. Юлія Володимирівна здійснила кілька поїздок регіонами, де, зокрема, закликала своїх прихильників єднатися та готуватися до осені.
До чого саме готується Тимошенко? До масштабних акції протесту, дострокових виборів чи входження до влади? У цьому розбирається hromadske.
«Здається, бунт починається»
«Я вирішила об’їхати всю Україну», — заявила Тимошенко на початку липня в Тернополі. Перед тим вона побувала у Полтаві та Хмельницькому, пізніше — на Вінниччині.
Усі ці поїздки супроводжуються зустрічами з прихильниками та виступами на мітингах, і скидаються на традиційний передвиборчий тур.
Головною темою виступів лідерки «Батьківщини» є ринок землі, який вона називає «найбільшою загрозою для України». Також згадує про підвищення тарифів на комуналку, намагання влади легалізувати медичний канабіс та загальну «колонізацію України». І закликає об’єднуватися та боротися проти всього цього разом.
«Ми зараз по всій країні гуртуємо, піднімаємо людей і говоримо: все відбувається не так, як потрібно Україні. Тож нам треба міняти стратегію управління й зупиняти все, що вони зараз роблять»,—казала Тимошенко зі сцени в Полтаві.
«Ми єднаємося для того, щоб до осені зібрати дуже сильний потенціал і сказати всьому цьому “ні”», — продовжувала вона на ринку в Тернополі.
У подібному темпі Тимошенко планує працювати все літо — принаймні оголошує це на партійних ресурсах.
Разом із цим Youtube-канал «wwwintvua» (по суті партійний) постить уривки з пресконференцій осіб, яких представляють політологами. Туди потрапляють лише вигідні для «Батьківщини» заяви — зокрема й із прогнозами на осінь. Ось кілька прикладів:
Олег Саакян: «Ринок землі породжує багатосуб'єктний конфлікт, який переросте в політичне поле. Він точно чекає на нас — я тільки сподіваюсь, що у м'якій формі. У такому разі ключова лінія протистояння формуватиметься за лінією Тимошенко-Зеленський».
Костянтин Матвієнко: «Восени може початися низка процесів, і я не знаю, чи витримає їх державна машина України».
Віктор Небоженко: «До осені країну огорне мережа конфліктів, насамперед пов’язаних із рейдерством. В Україні можливі соціальні бунти».
Представники президентської команди в осінні бунти не вірять. А тим паче — у бунти, які очолить Тимошенко. «Слуги» сумніваються, що Юлія Володимирівна здатна мобілізувати своїх прихильників на щось більше, ніж одноразова акція. У розмові з hromadske пояснюють: ядро прихильників Тимошенко — це переважно пенсіонери, яких важко витягнути на довготривалі протести в столиці.

«Якщо на темі землі вона не змогла нічого зробити, то я не знаю, яка ще тема може бути сильнішою», — прокоментував hromadske можливі «бунти від Тимошенко» Олександр Корнієнко.
Інший депутат-«слуга» вважає, що Тимошенко апелює до страхів українців, коли говорить про міжнародні наркокартелі та купівлю землю іноземцями.
«Вона завжди експлуатувала страхи. І продовжує це робити — грає на найвразливішому. Це психологічні маніпуляції. Навіть не політичні», — вважає співрозмовник hromadske з фракції «Слуга народу».
«Слуги» не виключають, що Тимошенко таки намагатиметься «розхитувати» політичну ситуацію восени. Проте Сергій Власенко — нардеп «Батьківщини», якого партія визначила спікером для цього матеріалу hromadske — це заперечує.
У розмові з журналістом hromadske депутат «Батьківщини» Сергій Соболєв використовує м’якішу критику президентських ініціатив, без так званих «страшилок».
Нардеп запевняє, що «Батьківщина» не проти приватної власності на землю, ба навіть була ініціатором земельної реформи за часів прем’єрства Тимошенко. Але нинішні умови земельного ринку, на думку Соболєва, матимуть негативні наслідки для країни.
Що ж до легалізації медичного канабісу, то для цього, за словами соратника Тимошенко, достатньо й постанови Кабміну. А відповідний законопроєкт, на його думку, легалізує не медичний канабіс, а право приватних виробників вирощувати маріхуану на своїх ділянках. Він додає: «Такі законопроєкти у всьому світі проштовхують наркокартелі».
Що стосується планів на осінь, то, за словами Соболєва, партія готується не до протестів.
«Осінь — це завжди загострення. Тарифи підіймають зараз, а восени, коли почнеться опалення, відповідь громадян буде адекватною. Тож ми маємо бути готові до будь-яких подій — наприклад, дострокових виборів. Парламентські вибори Зеленському поки що невигідні. Що ж до президентських — у його оточенні говорять про можливості розгляду дострокових виборів. І я думаю, що це цілком імовірно», — каже нардеп.

«Друга після Зеленського»
На круглих столах, про які згадували вище, також лунають заяви про збільшення підтримки Тимошенко та зростання її рейтингів.
«На Тимошенко суспільство покладає найбільші надії, що підтверджується соціологічними дослідженнями», — запевняв Костянтин Матвієнко.
Напередодні цієї заяви в медіа з’явилася новина про те, що Тимошенко посіла друге місце після Зеленського за рейтингом довіри. На це вказували результати дослідження групи «Рейтинг»: на початку липня Зеленському довіряли 46% опитаних, а Тимошенко — 30%.
Проте насправді ці результати можуть містити маніпуляції. Якщо брати до уваги таке ж дослідження групи «Рейтинг» за квітень, то з’ясується, що тоді Тимошенко мала 29%, проте в рейтингу довіри була аж п’ятою. Тобто відтоді ставлення українців до лідерки «Батьківщини» кардинально не змінилося.
Що ж сталося в липні? Річ у тім, що в результатах цього дослідження відсутні одразу троє політиків, які у квітні випереджали Тимошенко: Віталій Кличко, Володимир Гройсман та Дмитро Разумков.
Проте технологи «слуг» визнають: президентський рейтинг Тимошенко та парламентський рейтинг її партії все ж трохи зросли — десь до 12-14%. Сталося це завдяки перетіканню симпатій до Тимошенко з боку прихильників ОПЗЖ та Олега Ляшка. Тож нині Тимошенко має непогані шанси вийти до другого туру президентських виборів.
Єдина сумна для Юлії Володимирівни новина: команда Зеленського виборів восени не планує.
«Дострокові президентські вибори — маячня. Ці чутки розповсюджують задля створення внутрішньої нестабільності в команді Зеленського. І для того, щоб створити в суспільстві відчуття політичної нестабільності, невпевненості, думки про те, що Зеленський непрогнозований, невідомо, що буде завтра з ним і партією. Це все для того, щоб тримати суспільство в напрузі», — пояснив hromadske один із нардепів «Слуги Народу».

Разом із цим «слуги» сумніваються в перемозі Тимошенко в разі двобою з Зеленським. По-перше, за їхніми словами, вона має один із найбільших серед політиків рейтинг недовіри, а по-друге — її електоральний «максимум» не перевищує 20%.
Проте один із тих, хто співпрацював зі штабом Тимошенко під час останніх президентських виборів, переконує hromadske: Юлія Тимошенко й досі має гарні політичні перспективи.
«Ядро підтримки Тимошенко — чималеньке. Воно дозволяє навіть у найгірші моменти провести фракцію в парламент, а для українських реалій це дуже важливо. Бути однією з п’яти фракцій — це непогана позиція. Вона має потенціал збільшувати кількість прихильників за певних умов», — каже співрозмовник hromadske.
Для гарних перспектив на президентських виборах Тимошенко важливо вийти за межі свого ядерного електорату. Цим вона займалася у 2019-му, коли проголошувала «Новий курс».
Ми однаково об'єктивно розповідаємо про будь-які політичні сили в Україні, адже ми справді незалежні й ніхто не впливає на нашу редакційну політику. Ви можете побачити зсередини, як ми працюємо, долучившись до спільноти Друзів hromadske. Ми фінансуємося завдяки такій підтримці читачів, рекламі та міжнародним донорам.

«Молодий президент, досвідчена прем’єрка» з присмаком ОПЗЖ
Якщо ставка на дострокові вибори восени не спрацює — залишається ще один шанс для переродження Тимошенко. Він має назву «прем’єріада», проте це можливо лише в тому разі, якщо Зеленський вирішить «спустити пару» невдоволення, відправивши у відставку Дениса Шмигаля. Проте здається, що тільки Тимошенко досі вірить у те, що може втретє повернутися в уряд.
Два роки тому політтехнологи «Батьківщини» поширювали у соцмережах тезу «Молодий президент, досвідчена прем’єрка». Втім, стати тоді прем’єр-міністеркою Тимошенко не судилося.
Ще один шанс Юлія Володимирівна отримала восени 2020-го. Тоді фракція «Слуга Народу» в парламенті перебувала на межі розколу. Якби монобільшість розпалася — постало б питання формування коаліції. І Тимошенко сподівалася розіграти «золоту акцію».
«Тоді “хитали” фракцію, і вона сподівалася, що в разі розколу «Слуги Народу» нам треба буде домовлятися з нею. Але фракція не розкололася. Ми голосуємо з “Голосом” і маємо стабільне партнерство з “Довірою”. Вона пролетіла», — пояснює один із депутатів президентської фракції.
Ще одна депутатка-«слуга» пояснює, що тоді сама лише Тимошенко вірила, що може стати прем’єром.
«Цілий місяць вона була “на виданні”. Але потім вони почали думати про, як це називають, “газмяс”: ліси, зерно, агентства, аграрне міністерство — тобто якісь відомства», — каже депутатка.
Екснардеп Сергій Лещенко, якого нині пов’язують із Офісом президента, каже, що ідея з прем’єрством Тимошенко була від самого початку утопічною через її токсичність.
«Дали їй Державну продовольчо-зернову корпорацію України — вона туди посадила свого “наглядача”, зятя Чечоткіна, і задовільнилась малим», — підсумовує Лещенко.
Заяви щодо «наглядача» від Тимошенко в ДПЗКУ нардеп «Батьківщини» Сергій Соболєв навіть обговорювати не хоче — називає це фейком. А щодо можливої співпраці «Батьківщини» та «Слуги народу» переконує: готові підставити плече. Проте за однієї умови.
«Зеленський говорить про європейську суверенну державу. Якщо команда Зеленського готова до відповідних змін і зрушень — це геть інша історія. Якщо не готова, то ясно, що нам із ними не по дорозі», — каже Соболєв.
Проте нині видається, що обидва політичні табори не можуть навіть уявити союз Зеленського з Тимошенко: «Слуги» накопичили злість на «Батьківщину». Окрім політичної боротьби, соратники президента підозрюють соратників Тимошенко в намаганні нашкодити країні.
«Тимошенко реалізує цілеспрямовану політику гальмування всіх ініціатив та реформ. ВРП і ВККС — це ключові закони для подальшої співпраці з Заходом. І не лише з фінансовими інституціями, а з Заходом взагалі», — обурюється один зі «слуг».
Він же висловлює припущення, що Тимошенко може робити це у співпраці з росіянами. А Сергій Лещенко каже про її зв’язок із Медведчуком.
«З Медведчуком вони близькі ще з часів закриття справ у РФ у 2005-му. І в неї почалася нова фаза стосунків з росіянами. Найсмішніше, що в Медведчука в Україні були рахунки тільки в її банку — точніше, Укрбудінвестбанку її зятя Чечоткіна. Також там мали рахунки Тарас Козак, Оксана Марченко — тобто найближче оточення Медведчука», — розповідає Лещенко.
Ці твердження Лещенка Сергій Соболєв також називає фейками. І додає, що якби в Тимошенко був банк — це б уже стало предметом розслідування антикорупційних органів.
Ще один депутат-«слуга» звертає увагу на те, що в депутатів «Батьківщини» та ОПЗЖ загалом схожа риторика про зовнішнє управління Україною, проте різниться в деяких питаннях — зокрема щодо ринку землі.
Це також заперечує Соболєв: «Я не бачу жодної спільної риторики з ОПЗЖ. Для них кращий друг — це Путін. Для нас Путін — це ворог номер один, на відміну від фракції Зеленського».
Про відмінність у позиціях «Батьківщини» та ОПЗЖ у розмові з hromadske говорить і представник президентської команди: «Вони мають збіги в заявах про зовнішнє управління. Але в ОПЗЖ далі через кому завжди йде “краще з Росією”, а в Тимошенко завжди через кому йде “незалежність, самостійність”».
Ці антизахідні меседжі нібито розраховані на різні електоральні простори: в Тимошенко це спрямовано насамперед на центральну Україну, де історично збереглися самостійницькі настрої. А в ОПЗЖ — на області поблизу кордону з Росією, де й донині лишається ностальгія за «совком».
Цей же представник президентської команди наводить ще один аргумент на користь того, що Тимошенко не працює на росіян: «Вона ж нині з Ахметовим працює. А Ахметов проти Росії».
Одразу кілька співрозмовників hromadske зауважували присутність Тимошенко на телеканалі «Україна-24» як підтвердження її співпраці з Ахметовим.
«Вона регулярно присутня в етерах, і несе там те, що відповідає очікуванням Ахметова щодо енергетики чи імпортної електрики», — каже Сергій Лещенко.
«Її можна зробити ще однією ведучою програми “Велика деолігархізація”», — глузує один із політтехнологів Петра Порошенка.
Проте в команді Тимошенко співпрацю з олігархом спростовують. Переконують, що лідерка буває на всіх каналах, які її запрошують, і використовує всі можливості.
«Те, що вас сьогодні запросили, не залежить від того, чи з Ахметовим ви сьогодні, чи ні», — каже Сергій Соболєв.
* * *
Активізація Юлії Тимошенко в розпал літніх відпусток могла б видаватися дивною. Її поїздки регіонами завжди були частиною агітації під час виборів. Проте нині дострокові президентські чи парламентські вибори не цікавлять того, від кого насамперед залежить імовірність цих сценаріїв, — Володимира Зеленського. Також у команді президента, вочевидь, не розглядають Тимошенко як кандидатку на жодну владну посаду.
То на що ж тоді сподівається Тимошенко, коли закликає своїх прихильників гуртуватися й готуватися до осені, а різні «політологи» пророкують на цей час конфлікти та протистояння?
І тут один із представників президентської команди ще раз звертає увагу на прізвище Ахметова. Олігарх уже неодноразово демонстрував, що готовий іти на загострення з владою, якщо його інтереси зачіпатимуть. «Слуги» вважають, що Ахметов сприймає деолігархізацію як загрозу — і так само «антиахметівський» законопроєкт №5600.
Обидва законопроєкти Рада залишила для розгляду восени. Тож «олігарх №1», цілком імовірно, готуватиме власні аргументи для посилення переговорної позиції з Банковою, і Тимошенко зі своїми «бунтами» може стати одним із важелів впливу.
- Поділитися: