Державний бюджет України недоотримав щонайменше 9,2 мільярда гривень доходів через зміцнення курсу гривні, яке від початку року склало 9%.

Такі дані навели у Рахунковій палаті за підсумками аудиту.

Так, за даними Рахункової палати, майже 40% доходів бюджету України обраховуються з використанням курсу гривні до долара США чи євро. Відтак, зміцнення гривні (та відповідне падіння курсу іноземних валют) спричинило недоотримання доходів.

«Але зміцнення гривні не є наслідком успіхів економіки України, чи зростання її інвестиційної привабливості», — зазначив голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

За його словами, основними джерелами надходження валюти в Україну є надходження від трудових мігрантів, а також експорт товарів та послуг. При цьому, обсяги переказів українських заробітчан цьогоріч дещо знизилися.

Влітку 2019 року зміцненню курсу гривні також сприяли значні обсяги інвестицій у державний борг. Так, від початку року інвестиції іноземців у боргові облігації України зросли у 14 разів.

«Завдяки цьому до України надійшло понад 3 млрд дол. США. Це стало головним чинником укріплення гривні. Але отримані від нерезидентів кошти треба буде дуже скоро повертати з бюджету, ще й з немалими відсотками», — додав Пацкан.

Зазначимо, що в останні декілька місяців в Україні спостерігається суттєве зміцнення національної валюти. Це зміцнення є традиційним та сезонним, пов'язаним з активністю українських агроекспортерів. Водночас цьогорічне зміцнення гривні підкріплюється ще й напливом валюти зі сторони іноземних інвесторів, які скуповують державні облігації України.

Раніше Міністерство фінансів України критикувало Нацбанк за те, що він дозволив гривні зміцнитися до майже 25 гривень за долар.

У Нацбанку відповіли, що не можуть стримувати зміцнення гривні, оскільки це вплине на довіру інвесторів до української валюти.

Поділитись: