«Це провокація російських спецслужб»: у розвідці Міноборони прокоментували причетність до викрадення екссудді Чауса

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони заперечили ймовірну причетність їхніх працівників до можливого викрадення з Молдови екссудді Миколи Чауса.

Про це у коментарі hromadske заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк.

«Ми спростовуємо інформацію про причетність Головного управління розвідки до викрадення Чауса. Ми вважаємо, що це провокація російських спецслужб щодо дискредитації воєнної розвідки України та для того, щоб посварити два братні народи», — сказав Андрій Черняк.

Раніше журналісти-розслідувачі «Слідство.Інфо» (Україна) та RISE Moldova (Молдова) отримали копії паспортів десяти людей, яких правоохоронці в Молдові перевіряють на причетність до ймовірного викрадення судді. За даними журналістів, усі вони є громадянами України, щонайменше двоє з них прямо пов'язані з Головним управлінням розвідки Міноборони, а ще один ㅡ звільнений посадовець Національної поліції.

Що за справа про викрадення?

3 квітня стало відомо про нібито викрадення українського екссудді Миколи Чауса. За словами його захисника Юліана Балана, Чауса викрала «група невідомих озброєних чоловіків» у центрі Кишинева. У поліції столиці також підтвердили викрадення. За словами речниці, це сталося неподалік житлового будинку в центральному районі міста.

За фактом викрадення поліція порушила кримінальну справу. Уже 5 квітня міністр внутрішніх справ Молдови Павел Войку повідомив про першого затриманого у справі. Він зазначив, що ймовірними викрадачами є іноземці. За його словами, вони покинули Молдову, перетнувши кордон України.

Україна своєю чергою заперечила причетність до зникнення Чауса. Зокрема міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запевняв Молдову, що українська сторона чекала на екстрадицію судді та запропонував створити спільну робочу групу для встановлення усіх обставин.

Хто такий Микола Чаус і в чому його підозрюють?

Він був суддею Дніпровського районного суду Києва. У серпні 2016 року детективи НАБУ викрили його на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів. Ці кошти виявили у двох скляних банках, які суддя сам закопував у дворі власного дому.

У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік із України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом. Проте досі не екстрадували.

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заявляли, що він «усіляко уникає екстрадиції». У 2019 році Зеленський навіть звернувся до тодішньої прем'єр-міністерки Молдови Маї Санду з проханням посприяти в екстрадиції Миколи Чауса. Однак екссуддя досі за кордоном.

Того ж року у ЗМІ з'явилася інформація, що до організації втечі Чауса за кордон був причетний п'ятий президент України Петро Порошенко. Перевірити це взялося Держбюро розслідувань, а сам Порошенко заперечив будь-який зв'язок із Чаусом.