Акція проти забудови Протасового Яру, Київ, 24 червня 2019 року
Фото:

Вікторія Рощина/Громадське

24 червня біля Протасового Яру в Києві на захист зеленої зони від забудови зібралися активісти та місцеві мешканці. Боротьбу із забудовником вони ведуть з травня. Цього разу активісти знесли паркан, перекрили дорогу та анонсували, що не підуть з місця, допоки не зупинять будівництво. Громадське розбиралося, хто хоче забудувати цю територію, чи є законним будівництво та що про нього думає міська влада.

Зелена зона

У генеральному плані Києва Протасів Яр позначений як зона зелених насаджень. Будівництво тут заборонено. Але у 2007 році, за керівництва екс-міського голови Леоніда Черновецького, Київрада перевела цю територію в землі житлової забудови. Проте юристи запевняють: щоб це рішення вступило в силу, його мали оприлюднити в офіційній газеті Київської міської ради «Хрещатик». Цього не зробили, тож Протасів Яр треба і далі вважати зоною зелених насаджень.

Будувати тут взялася дніпровська компанія ТОВ «Дайтона Груп». Вона планує звести на території Протасового Яру три 40-поверхівки. Квартири в житловому комплексі вже продаються, ціна за квадрат досягає 37 700 гривень.

Серед засновників ТОВ «Дайтона Груп»: ТОВ «Алюр Девелопмент», Віктор Угрін, Анатолій Бродський, Дмитро Паланчук, Антон Труш, Володимир Ясько. Останній, як помітив журналіст Михайло Погребиський, керує ще й компанією «Інтенсив ресурс», кінцевий бенефіціар якої — Геннадій Корбан, екс-заступник Ігоря Коломойського, коли той обіймав посаду голови Дніпровської ОДА (2014-2015 роки). Сам Корбан відмовився коментувати це Громадському.

Акція проти забудови Протасового Яру, Київ, 24 червня 2019 року
Фото:

Вікторія Рощина/Громадське

Забудовник з Дніпра

Попередньо Департамент містобудування Київради відмовився видати ТОВ «Дайтона Груп» дозвіл на будування. Але компанія знайшла інший шлях вирішення проблеми, розповідає юрист Олександр Дядюк:

«Вони через суд зобов’язали видати їм містобудівні умови. Проте, вони настільки обнагліли, що порушили навіть ті містобудівні умови та обмеження, які вони отримали. Тут висотність вдвічі нижча. Містобудівні видали на 16 етажів, а вони збираються будувати 30+», каже Дядюк.

У липні 2018 забудовник отримав контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою — дозвіл на встановлення парканів, огорожі, здійснення підготовчих робіт. Це — перший етап будівництва.

Але після скарг місцевих мешканців Державна архітектурно-будівельна інспекція винесла припис про усунення недоліків проєкту.

Забудовник мав його переробити, а на цей час зупинити будівельні роботи. Але — він знову відправився в суд.

«Що вони роблять? Подають кілька заяв, для того, щоб авторозподіл обрав суддю. Потім ті заяви в тих суддів, які їм не потрібні, забирають. І залишають в судді Чудак. Вона без жодної мотивувальної частини, просто “Класні пацани, а вдруг їм буде погано”, виносить ухвалу про припинення приписів ДАБІ. І на цій підставі вони відновили ці роботи», — каже Олександр Дядюк.

У березні цього року компанія-забудовник таки отримала дозвіл на будівництво. Державна архітектурно-будівельна інспекція подала апеляційну скаргу та чекає розгляду.

Забудовники поставили охорону та почали вирубку дерев, Протасів Яр, Київ, 18 червня 2019 року
Фото:

Богдан Кутєпов/Громадське

Конфлікт

Вперше мешканці Солом’янського району вийшли на мітинг проти забудови Протасового Яру на початку травня.

«Це справжній ліс у центрі міста, і ми не хочемо його втратити. Це зелена зона, її не можна торкатися. Те, що пропонує забудовник — це три сорокаповерхівки, вони будуть закриті, як зазвичай. Так, можливо, він зробить якусь рекреаційну зону, ландшафтний парк для своїх, де будуть забетоновані ті деревця», розповіла Громадському місцева мешканка Юлія Кононенко.

Наступного дня забудовник виклав офіційну позицію на сайті, яка є незмінною до сьогодні:

«Всі дії ТОВ «Дайтона Груп» у якості забудовника і девелопера відповідають нормам українського законодавства. Цивілізованим і єдино можливим для себе варіантом реагування на подібні заяви ми вважаємо роботу у правовому полі. Ми готові захищати і відстоювати інтереси компанії і наших інвесторів у судовому порядку.

Необхідна дозвільна документація розміщена ​​у відкритому доступі, з повним пакетом містобудівної документації всі бажаючі можуть ознайомитися у відділі продажів», зазначено в заяві.

Також забудовник додав, що звинувачення у вирубці дерев є абсурдними, адже він зобов'язується у встановленому законом порядку сплатити до бюджету вартість цих зелених насаджень, що складає більше 15 мільйонів гривень.

Натомість, як повідомив Громадському заступник начальника районного відділу поліції Олександр Соловей, за фактом вирубки дерев порушували кримінальну справу:

«Я вам кажу, що саме перше провадження, яке було відкрите Солом’янським управлінням — це за самоуправство, коли почалася вирубка лісу».

Позиція місцевої влади

Міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що КМДА порекомендувало зупинити роботи. На засіданні профільної комісії КМДА вирішили створити робочу групу, до якої увійдуть і представники громадськості. Окрім цього, Департамент земельних ресурсів спільно з Департаментом благоустрою мають обстежити земельну ділянку.

Хто охороняє? 

Та поки тривають суди, а КМДА надає рекомендації, вирубка дерев триває. Дії забудовника охороняють молодики, яких активісти пов’язують з охоронною фірмою «Фокстрот-13», що зареєстрована у Кропивницькому на Костянтина Удовиченка.

«Тут були помічені тітушки, яких підтримував колишній боєць «Азову» — Сергій «Боцман» Коротких. Чесно кажучи, я була здивована, коли його побачила в четвер, коли ми тут були на акції», — розповідає місцева мешканка Тетяна Кононір.

Про це говорить і активіст Роман Ратушний, якому один з «охоронців» розбив телефон, втім додає, що працюють вони не одні:

«Фокстрот-13» — фірма, яку асоціюють з «Боцманом», і насправді дехто з наших активістів самого Боцмана тут бачив. Мова йде про Сергія Коротких. Оскільки їх там самих небагато, їм в допомогу постійно наймали абсолютно непрофесійних і неадекватних помічників», — розповів Роман.

Сергій Коротких «Боцман» (в центрі) на акції Нацкорпусу в Києві
Фото:

Вікторія Рощина/Громадське

Йдеться про повідомлення в одному з чатів, де за чергування біля Протасового Яру пропонують винагороду в 500 гривень.

Ми зателефонували туди, але нам повідомили, що набір триває на охорону автостоянки, а не лісу чи парку.

У «Фокстрот-13» нам повідомили, що не знають про Сергія Коротких, що їхнім керівником є Костянтин Удовиченко, а після питання про причетність до охорони Протасового Яру — поклали слухавку.

Сам Сергій Коротких наголошує на політичному контексті звинувачень: 

«Як я розумію, на Протасовому Яру зіткнулися дві конкуруючі контори — забудовники імені Кличка та їхні конкуренти під гарними гаслами, бажаючи взяти частку в перших. У нас вибори до ВР. Протасів Яр став яскравим майданчиком для кандидатів у нардепи. Виходячи з цих фактів, можу порадити — не варто піарити або контрпіарити мене. Я не забудовник і не кандидат у Раду. Закінчиться все Протасовим пшиком», відповів у коментарі Громадському Сергій Коротких.

Серед тих молодиків, які охороняють забудову на Протасовому Яру, активісти впізнали тих, хто охороняв і інші, а також ідентифікували серед них колишніх «азовців».

Наприклад, біля забудови був помічений Микола Васільєв, який раніше служив в «Азові», потім був помічений у формі «Фокстрот-13» та є членом суддівської бригади Федерації професійного ММА України.

Ще один чоловік, якого нам вдалося ідентифікувати через отримані фото — Олександр Букатін — представник «Фокстрот-13» та рефері в Федерації професійного ММА. Він також помічений на базі тренування «Національних дружин» та «Національного корпусу», зокрема у Reconquista Club — ресторані, власником якого є Сергій Коротких «Боцман».

Інший охоронець забудови — один із ймовірних азовців та представників «Ф-13» — Вадим. У його Instagram є фото у спортивному комплексі «Атек» та в «Козацькому» (база «Азову»).

Боротьба триває

Наразі в суді перебуває справа щодо незаконних змін у генеральному плані в 2007 році. Також активісти очікують на рішення апеляційної інстанції щодо скасування припису, не йдуть з Протасового та створили петицію, вимагаючи від Київради повернути Протасів Яр до територій зелених насаджень загального користування.

«Вони підготували «плантацію». Спилили. Тепер вони завозять техніку, ставлять забор та починають будувати. Так от щоб не пройшла техніка — люди ставлять свої дорогі машини, де немає машин — лягаємо ми», — розповідає Громадському місцева мешканка Світлана Сюшко та запевняє, що протриматися потрібно до 2 липня, бо саме тоді у забудовника завершується термін дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою. 

Компанія-забудовник, в свою чергу, не знайша часу прокоментувати Громадському цю ситуацію.

Акція проти забудови Протасового Яру, Київ, 24 червня 2019 року
Фото:

Вікторія Рощина/Громадське

Поділитись: