Предстоятель Православної церкви Кіпру архієпископ Хризостом II під час божественної літургії пом’янув предстоятеля автокефальної Православної церкви України Епіфанія. Це означає, що Кіпрська церква доєдналася до визнання Томосу про автокефалію ПЦУ.

Про це йдеться у заяві ПЦУ. 

Речник Православної Церкви України Євстратій Зоря зазначив, що у церквах грецької традиції право визнавати помісні церкви належить виключно предстоятелям. Тому рішення про визнання ПЦУ ухвалював особисто предстоятель Кіпрської церкви без рішень формальних органів.

ПЦУ вже визнали Вселенський Патріархат (6 січня 2019 року), Александрійська православна церква (8 листопада 2019 року) та Елладська православна церква (12 жовтня 2019 року).

Що тепер?

Це означає визнання у світі відносно нової Православної Церкви України. До того ж це спонукає інші православні церкви придивитися до українського християнства та, зрештою, визнати його автокефалію. Як казав митрополит Епіфаній в інтерв'ю «Прямому», визнати ПЦУ також можуть у Румунії, Болгарії та Грузії.

Також це може сприяти переходу до ПЦУ парафій від Української православної церкви Московського патріархату.

Що цьому передувало?

15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі у Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.

5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій у своїй резиденції у Стамбулі підписав томос, який проголошує автокефалію новоствореної Православної церкви України. 

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Поділитись: