Папа Римський Франциск виголошує молитву з вікна свого офісу на площі Святого Петра у Ватикані, 20 вересня 2020 року.
Фото:

EPA/FABIO FRUSTACI

Минулого тижня світові медіа підхопили заяву Папи Римського Франциска про те, що секс та смачна їжа насправді не є гріхом, а навпаки — «йдуть від бога». Пояснення понтифіка для книги інтерв’ю Terrafutura («Земля майбутнього»), яка вийшла 9 вересня, було несподівано однозначним.

«Задоволення від їжі існує для того, щоб зберегти здоров'я, а сексуальне задоволення — для того, щоб зробити любов гарнішою та продовжувати рід», — розповів Папа.

Заява глави католицької церкви видається сенсаційною вже тому, що слова «Папа» і «секс» дивно бачити в одному реченні. Насправді ж особливої сенсації у словах Франциска немає — він і раніше робив заяви на цю тему. 

Аби розібратися, як варто розуміти його слова, ми проконсультувалися з римо-католицькими і православними священниками, які служать в українських церквах.

Як тлумачити слова Папи?

На сайті Конференції католицьких єпископів США є цікавий розділ, де «розвінчуються» ключові міфи про ідеали й правила католицизму.

Міф дев’ятий формулюється так: «Католицька церква не бажає, аби пари у шлюбі мали секс лише заради задоволення». А ось і розвінчання: «Католицька церква насправді хоче, аби пари у шлюбі мали найкращий секс, який тільки можливий!»

Далі пояснюється, що католицизм насправді заохочує інтимні стосунки, але поняття шлюбу передбачає, що вони відбуваються з метою зміцнити союз подружжя, продовжити рід, а ще дають можливість висловити почуття — а не зводяться до задоволення як єдиної мети.

Як пояснює Франциск, католицизм засуджує задоволення грубе та вульгарне, але завжди приймав прості моральні задоволення, які безпосередньо пов’язані зі споживанням їжі та сексом.

Як пояснює hromadske священник римо-католицької церкви Олексій Самсонов, Папа насправді не сказав нічого нового. Адже церква і раніше пояснювала, що «людина з усім, із чим вона створена, є доброю, і все, що супроводжує життя людини, — теж».

«Наприклад, їжа — навіть сам Ісус любив збиратися в компанії, сидіти, їсти, пити. Та і два найбільші таїнства — причастя (євхаристію) й священство — він здійснив під час Тайної вечері. Так само Бог створив людей із сексуальним потягом, і сам собою він не має нічого поганого, адже Бог створив його для розмноження роду людського і для того, щоби чоловік і жінка раділи, насолоджувалися одне одним. І Папа лише ще раз підтвердив думку церкви. Єдине, важливо: секс має бути задоволенням у подружжі. Поза подружжям церква зажди називала це перелюбом або нечистотою. А якщо чоловік любить свою дружину, а вона — його, вони є вірними одне одному, люблять одне одного, народжують дітей і радіють взаємною присутністю — це виключно добре», — каже Самсонов.

Через три місяці після легалізації одностатевих шлюбів у Пенсільванії члени церкви Ріс Макговерн (ліворуч) та Мел Новнер (праворуч) готуються до поцілунку після одруження в Міжконфесійному заповіднику Four Quarters в Артемасі, штат Пенсільванія, США, 30 серпня 2014 року.
Фото:

EPA/JIM LO SCALZO 

Прогресивний понтифік?

Заяви Франциска про задоволення, зокрема від сексу (вже не перша), дивують ще й тому, що попередні папи мало говорили про це у позитивному ключі.

Наприклад, понтифікат Бенедикта XVI часто асоціюють із скандалами щодо сексуальних домагань та педофілії у церкві, які нібито роками покривав Ватикан. Захищаючись від звинувачень, Бенедикт вже у 2019-му виступив із листом, де заявив, що «розпад моралі» у спільноті католицьких священників спричинила сексуальна революція 1960-х років.

Нинішній Папа неодноразово говорив гарні речі про секс. Звісно, той, що у шлюбі, бо інший католицька церква досі не схвалює — як і аборти (які Ватикан вважає вбивством) та контрацепцію. 

У 2016-му Франциск навіть випустив посібник щодо любові, сексу та шлюбу із назвою «Насолода від життя».

«Секс — це дар божий, а не табу. І він має дві мети: продемонструвати кохання та створити життя. Справжнє кохання пристрасне. І пристрасне кохання між чоловіком та жінкою веде до вічного життя», — казав Папа Франциск у 2018-му. При цьому закликав уберігатися від «сексуального падіння» та «торгівлі сексуальністю», маючи на увазі порнографію та інші речі, які, на його думку, відділяють кохання від сексу.

Серед справді прогресивних заяв Папи — його публічна підтримка молоді, що належить до ЛГБТ-спільноти. Під час приватної зустрічі з батьками ЛГБТ-підлітків нещодавно він сказав, що «Бог любить усіх дітей своїх». Раніше він уже зазначав, що «геїв створив Бог і він любить їх такими, якими вони є».

А що про секс та їжу каже православ’я?

Багато в чому позиція православної церкви щодо задоволення від сексу та їжі подібна до католицької. Як пояснює hromadske голова Синодального Управління у справах сім’ї ПЦУ Іван Гищук, йдеться про задоволення, яке може бути «побічним ефектом прямування корисним, правильним шляхом», але не самоціллю.

«Якщо людина споживає їжу, щоби підтримувати своє здоров’я, вона, звісно, отримує задоволення. Але ціль не в отриманні задоволення, а в тому, щоби бути здоровим, мати сили. Коли людина у шлюбі вступає у тілесне спілкування, вона теж отримує задоволення, однак мета не лише в ньому — це потрібно, аби пізнати того, хто поруч із тобою у шлюбі, принести радість іншому, здобувати так щастя й будувати стосунки. У цьому плані задоволення буде не гріхом, а лише додатковим стимулом, заохоченням для природного спілкування», — пояснює Іван Гищук.

На думку священника, слова Папи могли спричинити такий резонанс із двох причин: або через неосвіченість (бо «раніше люди не цікавилися, чим живе церква»), або через прагнення виправдати власне бажання задоволення.

«У шлюбі секс рекомендується, заохочується і благословляється через таїнство вінчання, тому що в шлюбі це не блуд, коли я хочу використати тіло іншого, щоби отримати задоволення. У шлюбі — це спілкування особистостей в любові, в розумінні та жертовності, підносить нас до богоподібності», — пояснює священник.

Поділитись: