Сьомий позачерговий з'їзд партії «Слуга народу»
Фото:

УНІАН/В'ячеслав Ратинський

Партія Медведчука проголосила себе переможцем місцевих виборів у Донецькій області. Проте аналіз результатів засвідчує, що це не той «успіх», на який могли розраховувати в «ОПЗЖ». Одна з головних причин — співпраця партії президента Зеленського з політичними проєктами олігарха Ахметова.

Усі проти Медведчука

«Оппозиционная команда — лидер и победитель на Донетчине». Таку новину на офіційному сайті «ОПЗЖ» розмістили 28 жовтня за результатами виборів у Донецькій області. Партія Медведчука заявляла, що отримала підтримку понад 40% жителів області.

Проте це не той показник, на який розраховували в партії. На минулорічних парламентських виборах «ОПЗЖ» отримала тут більше ніж 43%. Другою тоді була партія «Слуга Народу» — 27%. За рік президентська політична сила значно втратила. І на цей електорат розраховували в Медведчука. Але очікування не виправдалося.

hromadske проаналізувало партійний склад новообраних міських рад Донецької області. На момент написання цього матеріалу «ОПЗЖ» отримала лише 37,9% мандатів, «Слуга Народу» — 15,6%. А от політичні проєкти, пов’язані з Ахметовим, у сумі матимуть 27% депутатів міських рад.

Фото:

hromadske

Як медведчуківці не взяли свого, розповідає hromadske один із місцевих політиків. Він має власний бізнес, тому просить не зазначати його прізвища та партійності, щоб не мати проблем. 

«Рейтинг "ОПЗЖ" у Дружківці на старті кампанії був майже 60%, у Краматорську — майже 50%. У підсумку вони отримали близько 34% у Краматорську і менше за 50% у Дружківці», — каже він.

Одна з основних причин, чому медведчуківці недорахувалися «своїх» голосів — в області фактично всі партії воювали проти них. У цій кампанії навіть склався союз «слуг» з ахметівцями.

«Наша співпраця мала одну мету: розбавити «ОПЗЖ» у Донецькій області. Локально ми домовлялися не баш на баш, а що вони йдуть проєктами, бо у «слуг» недостатньо потенціалу. А у них є локальні заводські проєкти. Там все одно голосують заводчани, як у Маріуполі. По суті, ми домовилися мочити «ОПЗЖ». Далі у радах намагатимемося витіснити "ОПЗЖ" там, де це можливо», — розповідає hromadske джерело в партії «Слуга Народу».

«ОПЗЖ» стала спільним політичним ворогом для ахметівців та «слуг» із різних причин. Для партії олігарха — це продовження конфлікту після розколу «Опоблоку». Для президентської партії — це намагання зменшити ризики на майбутнє. Спільний інтерес — зменшити вплив Росії на область.

Проти «ОПЗЖ» під час виборчої кампанії воювали й інші партії. Між місцевими представниками «ЄС», «Голосу», «Батьківщини» та «За майбутнє» були розмови про ненапад одне на одного і критику «ОПЗЖ».

«Основне моє завдання було — максимально “мінімізувати” ОПЗЖ», — каже hromadske один із місцевих кандидатів від партії «За майбутнє».

Він пояснює загальну позицію проукраїнських сил — чому між двома проросійськими партіями, ахметівцями та медведчуківцями, головною ціллю обрали саме «ОПЗЖ»:

«Ахметов менш проросійський, ніж Медведчук. Якщо завтра дадуть вказівку в місцевих радах проголосувати якесь політичне рішення, як-от таке ось місто йде в Росію, або запросити російські війська, медведчуківці зроблять це беззаперечно. Ахметівці такого не зроблять. Тому обирали менше зло».

У підсумку спільні дії проти партії Медведчука дали свої плоди. Якщо ще влітку «ОПЗЖ» могла отримати власну більшість мало не в кожній міській раді, то після виборів можна говорити про провал.

Лише у Дружківці, Сіверську та Миколаївці «ОПЗЖ» отримала більшість мандатів. У всіх інших — ні.

Дружківка — найбільше місто, де «ОПЗЖ» отримала більшість, — 18 мандатів із 34. Усе завдяки колишньому меру, нині депутату від «ОПЗЖ» Валерію Гнатенку. Проте і тут ця більшість дуже хитка.

«Решта фракцій, а їх 4 — “Голос”, “ЄС”, “Слуга Народу”, “Опоблок” — не будуть опорою міському голові від “ОПЗЖ“. Тобто 16 депутатів — в опозиції. Минулого скликання опозиційних було лише 6. Минулий склад ради був "теплою ванною" для міського голови. Тепер такого не буде», — розповідає hromadske обраний до міськради Дружківки представник партії «Голос» Павло Островський.

Якщо подивитися на результати виборів міських голів в області, то там також представники «ОПЗЖ» не отримали тотальної перемоги. Лише 6 із 17 міст очолять представники партії Медведчука. У Слов’янську боротьбу в другому турі продовжують висуванці «ОПЗЖ» та «Опозиційного блоку» — Павло Придворов та Вадим Лях відповідно.

Підсумовуючи результати виборів у Донецькій області, один із проукраїнських народних депутатів фракції «Слуга Народу» робить висновок: «Все ж таки "ОПЗЖ" не отримала контрольного пакету. І це точно на користь Україні».

Форум об'єднаних опозиційних сил «Довіряй справам», проведених партією «Опозиційний блок»
Фото:

УНІАН/Інна Соколовська

Нові «зірки» Ахметова

Окремо варто звернути увагу на політичні проєкти, пов’язані з Ахметовим. На парламентські вибори 2019-го його політичні партнери йшли у складі «Опозиційного блоку». На місцевих є одразу 4 партії в Донецькій області, які контролюють його бізнес-партнери.

«Опозиційний блок». Партія представлена у 10 містах Донецької області, отримала 55 мандатів у міських радах.

«Це взагалі чистий Колесніков», — каже hromadske координатор громадського контролю «Дій-Краматорськ» Андрій Романенко.

Борис Колесніков — давній партнер олігарха Рината Ахметова.

Партія «Порядок». Має представництво у 7 містах, загалом — 67 мандатів.

«”Порядок” — метінвестівська партія, одна з запасних партій на випадок, якщо щось трапиться з “Опоблоком” з юридичних причин», — пояснює hromadske представник партії «Слуга Народу».

Очолює партію позафракційний нардеп Муса Магомедов. До обрання до Верховної Ради він очолював Авдіївський коксохімічний завод, який входить до бізнес-імперії Ахметова.

Андрій Романенко називає «Порядок» партією Ахметова. Чому не вірить, що політична сила може бути незалежною від олігарха, пояснює так:

«Магомедов — довірена особа Ахметова. Він працював на одному з ключових підприємств, у нього було завдання утримати Авдіївку глобально від війни. Тому я думаю, що він навряд чи самостійний гравець у політиці».

«Партія миру та розвитку». Отримала 5 мандатів у Краматорській міськраді.

Ця партія раніше входила до «Опозиційного блоку». Її пов’язують із Вадимом Новинським, який є бізнес-партнером Ахметова.

Нині партію очолює Віталій Кисіль. Це один із менеджерів «Метінвесту» (металургійна компанія, якою володіє СКМ — компанія Ріната Ахметова). Журналісти проєкту «BIHUS.info» бачили Кисіля у ресторані «Велюр» Миколи Тищенка.

У Краматорську список партії пов’язують із ексрегіоналом Георгієм Скударем.

«Я так розумію, що люди зі старими зв’язками з Новинським намагалися використати його партію, щоб закріпитися в місті. Скудар мені зрозумілий з Новинським, бо в них давні добрі стосунки з Колесніковим, а Колесніков і Новинський — там пряма доріжка», — каже hromadske Андрій Романенко.

«Блок Вадима Бойченка». Політичний проєкт пройшов до Маріупольської міськради, отримавши 22 мандати з 54.

Маріупольський міський голова Вадим Бойченко — також колишній менеджер «Метінвесту». Саме місто, по суті, є «базою» Ахметова в області.

hromadske намагалося отримати коментарі представників зазначених партій. Прессекретарка Магомедова у телефонній розмові вислухала наші запитання, але відповіді до моменту виходу матеріалу так і не надала. У Колеснікова відповіли, що готові говорити лише після другого туру. У Новинського звернення проігнорували.

Що очікує Донбас?

Підсумки виборів у Донецькій області свідчать про те, що регіону вдалося уникнути найгіршого сценарію, коли тотальний контроль на місцях отримали б медведчуківці. 

Це не означає, що в лавах ахметівських партій відсутні обранці з проросійськими настроями. Вони там є. Є навіть такі, які допомагали з «референдумом» у 2014-му. Але є суттєва відмінність у двох проросійських сил, які політично конкурують за вплив на область: Ахметов від війни програв, Медведчук — виграв.

«Треба розуміти, що серед усіх проросійських сил Ахметов — це найменш проросійська сила. Вони носяться з ідеєю особливого статусу, але в Росію точно не хочуть. Бо розуміють, що їх там швидко “переварять”», — пояснює Андрій Романенко.

Також він додає, що спроби ухвалити в нових радах проросійські рішення можуть швидко зупинити правоохоронці. Статтю про повалення конституційного ладу ніхто не скасовував. Потрібна буде лише політична воля з Києва.

Тож він прогнозує, що медведчуківці в місцевих радах Донбасу намагатимуться ухвалювати не політичні рішення, а соціально-економічні. І в такий спосіб збільшувати свій рейтинг до наступних парламентських виборів.

Поділитись: